Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Патріарх Філарет: «Українська влада не йде дорогою правди»

Автор:

|

Квітень 20, 2017

|

Рубрика:

Патріарх Філарет: «Українська влада не йде дорогою правди»

Про канони, канонічність і пов’язані з цим маніпуляції, про те, від кого залежить здобуття українською Церквою незалежності, розповів Патріарх Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет.

Церква була, є і буде з народом
— Церква брала активну участь у подіях на Майдані, ставши на бік народу. Якою має бути позиція Церкви, коли тепер у суспільстві спостерігається велике розчарування?
— Церква в усі віки була, є і буде з народом. Народ — це частина Церкви, тому вона піклується за свою паству. Коли ми підтримували Майдан, то підтримували український народ, який опинився в умовах неправди. Таким чином Церква виконала свій обов’язок. Тепер Україна перебуває в складному становищі. Є зовнішня аґресія з боку Російської Федерації (РФ), яка тимчасово захопила Крим і намагається захопити Донбас. Відчувши, що силою не переможе, аґресор прагне використати внутрішні українські проблеми. А в чому головна українська проблема? Це корупція та реформи, які Україна має провести. На жаль, їх гальмують олігархи, котрі наживаються на українцях, і партії, які борються за владу. Влада не йде дорогою правди, служить собі, а не народу й державі.
Що робити? Найперше треба захищати свою державу. Бо внутрішніми суперечностями та нестабільністю користується аґресор. Не взяв Україну зброєю, хоче взяти через хаос і безлад. Зберегти в цих умовах державу — головне завдання українського народу. Якщо ми не зробимо цього, буде те, що зараз у Криму й на Донбасі. І все ж треба здолати корупцію та здійснити реформи. Судову, бо там, де несправедливий суд, немає правди, а лише страждання та невдоволення. Також має бути справедливою податкова система, щоб мільярдери не наживалися, у той час, як прості люди ледь виживають. Без Церкви тут не обійтися. Церква має голосно сказати правду, що біди народу — від несправедливості. Ми звертаємося до своїх вірних у парламенті, уряді, серед чиновників: не забувайте, що ви при владі — тимчасово. Коли постанете перед Богом на суд, там не виправдаєтеся.
— Триває підготовка до Всеправославного собору, на якому планується розгляд питання українських Церков і можливе надання УПЦ КП автокефалії. Чи повинна влада втручатися в цей процес і якось сприяти?
— Йдеться не про Всеправославний собор, а про утворення в Україні однієї православної Церкви, незалежної ні від Константинополя, ні від Москви. Такою Церквою зараз є Київський патріархат. А православна церква в Україні — розділена, але ми намагаємось об’єднатися. Чи відбувається цей процес? Так. Яким чином? Народ побачив, що Московський патріархат служить інтересам не України, а РФ. Тому процес об’єднання нарешті розпочався. Коли він закінчиться? Тоді, коли об’єднаються не тільки віруючі, а й єпископат. І це може статися, коли УПЦ КП буде визнана автокефальною. Для цього маємо звертатися до Вселенського патріарха. Чому до нього? Бо Київська митрополія незаконно приєднана до МП. Москва верещить, що все повинно бути за канонами. І ми за те, щоб за канонами. І якщо так, то давайте все по порядку. Ви Київську митрополію приєднали до МП неканонічно? Неканонічно. Вселенський патріархат не визнає Київську митрополію в складі МП? Не визнає. Доказом цього є надання автокефалії православній церкві Польщі 1924 року, коли Вселенський патріарх дав Томас цій Церкві на підставі того, що вона перебувала в Київській митрополії. Тому Вселенський патріарх має надати автокефалію українській Церкві. Чому? Бо Україна стала незалежною державою. Коли вона не була такою, не було підстави. А тепер є.

Україна повинна мати свою Церкву
— Які взаємини між УПЦ КП, Вселенським патріархом й іншими православними Церквами?
— Майже всі православні Церкви вважають, що Україна повинна мати свою Церкву. І Вселенський патріарх, й інші патріархи. Та перешкодою є Москва. Вона готова розколоти все православ’я на дві частини заради того, щоб не дати українській Церкві стати автокефальною, адже через Церкву російська держава впливає на Україну. Вселенський патріарх сповільнює процес, бо не хоче розривати світове православ’я. Натомість Москва готова це зробити заради своїх імперських намірів. Якби в Україні була автокефальна Церква, незалежна від РФ, то не було б відокремлення Криму чи війни на Донбасі.
— Не таємниця, що Російська православна церква (РПЦ) доволі впливова. Чи можливо, що у світлі подій на Близькому Сході, де винищують християн і РФ представляє себе їхнім захисником, українське питання відійде на задній план і наших союзників серед православних Церков поменшає?
— Те, що на Близькому Сході винищують християн і примушують їх покидати свою землю, відомо всьому світу. Ми — на боці християн. Водночас не можемо звинувачувати в тому, що відбувається, весь іслам, адже він також не хоче війни. Там є аґресивні сили, які іменуються «Ісламська держава», і саме вони нищать християн. Те, що відбувається на Близькому Сході, не відволікає Європу й Америку від України, вони не випускають її зі свого поля зору. І тому санкції проти аґресора продовжуються та продовжуватимуться доти, доки Росія не стане миролюбною країною. Росія захищає християн на Сході. Але під цим виглядом вона переслідує політичну мету.

«Назвіть канони, на підставі яких маємо об’єднатись»
— Не можу не спитати вашої думки про підписану Папою та Московським Патріархом декларацію…
— По-перше, не треба цю декларацію підносити так, ніби це важливий історичний прорив. Це не так. Папи з православними патріархами зустрічалися багато разів. І перша така зустріч була з патріархом Варфоломієм. Також він зустрічався з Єрусалимським патріархом. Тому зустріч глави РПЦ з Папою не є чимось винятковим.
Добре це, чи ні? Добре. Є в тій декларації багато такого, проти чого ми не можемо виступати й підтримуємо, бо це — не винятково їхнє бачення. А що в ній недобре? Те, що домовилися за спиною України вирішувати українські справи. І це обурює не лише УПЦ КП, а й греко-католицьку (УГКЦ) та римо-католицьку (РКЦ) Церкви. Католики не задоволені тією декларацією, бо в ній сказана неправда про Україну, бо Папа й патріарх Кирило назвали події на Сході протистоянням українців, а не аґресією Росії. А це неправда. І про нашу Церкву сказано несправедливо. Там говориться про те, що єдність православних в Україні має звершуватися на підставі канонів. Але назвіть ці канони, на підставі яких маємо об’єднатись. Є 34-те апостольське правило, яке каже, що кожен народ повинен знати свого першого єпископа. Чи це митрополит, чи архієпископ, чи патріарх. Але перший незалежний. На підставі цього канону маємо об’єднуватися? Якщо так, то ми за. Вони всупереч канонів приєднали Київську митрополію до Москви. Відмовтеся від цього порушення, якщо хочете канонів. Не треба плутати людей, бо вони не розуміють, про яку канонічність ідеться. А йдеться ось про що: все, що від Москви, канонічно. Наприклад, Київську митрополію приєднали всупереч канонів — канонічно. Молдовську церкву приєднали — канонічно. Грузинську приєднали — канонічно. Бо це Москва. А все, що проти Москви, — не канонічно. Подібно до того, як зараз Москва, вчиняв свого часу й Константинопольський патріархат, тримаючи болгарську, грецьку та румунську Церкви під своєю владою. Коли розпалась Оттоманська імперія і держави стали утворювати свої самостійні церкви, Константинополь виступав проти, але був змушений визнати автокефалію всіх Церков, що входили до його складу.
— Скільки таких церков, як УПЦ КП, перебувають у підвішеному стані?
— Македонська, чорногорська, американська автокефальна й японська.
— Яка ситуація з вашою Церквою на окупованих територіях?
— У Києві й по всій Україні Московський патріархат кричить, що Київський захоплює його храми. Це неправда. А ось про те, що вони чинять на Донбасі та в Криму, мовчать, хоча там порушуються права людини. На Донбасі переслідують не лише УПЦ КП, а й УГКЦ, РКЦ, протестантські Церкви. Там визнається лише РПЦ, а решта не мають можливості звершувати відкрито богослужіння. У Донецькій єпархії в нас було більше 80 священиків. Частина покинула окуповану територію. Так само і в Луганській області і в Криму. Але частина залишилася. На Донбасі богослужіння УПЦ КП звершуються катакомбно, підпільно. Відкрито не можуть. У Криму кілька храмів у нас забрали. Й РПЦ також не кричить, що вони захопили наші храми.
Розмовляв Роман Малко, «Тиждень»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply