Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Патріарх Філарет оголосив про початок перемовин щодо об’єднання Церков

Автор:

|

Жовтень 17, 2018

|

Рубрика:

Патріарх Філарет оголосив про початок перемовин щодо об’єднання Церков

Патріарх Філарет

Після отримання томосу в Україні не буде «державної Церкви». Про це 14 жовтня під час виступу на Софійській площі заявив Петро Порошенко. «І в освячену томосом православну церкву ніхто нікого не «запрошуватиме» силоміць. Це питання вільного вибору кожного віруючого. Я гарантую, що не буде жодного тиску, буде збережено право своєї дороги до Бога кожного українця, що влада поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися у тій церковній структурі, яка зберігає єдність із Російською православною церквою (РПЦ). Це їхній вибір, і його треба поважати», — зазначив він.
Президент при цьому додав, що так само гарантує, що держава захистить права тих священників і вірян Московського патріархату, котрі «добровільно вирішать вийти з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину православну помісну церкву».
«Спільна розбудова незалежної церкви не може бути підставою для розбрату та протистояння, насильства. Як тільки побачите людей, котрі закликають «узяти» Києво-Печерську лавру, храм чи монастир, знайте, це — московська агентура! Не дозволимо Кремлю розпалити релігійну війну всередині держави», — заявив глава держави.

Не автокефалія, а відновлення
Президент України заявив 11 жовтня: «Ми сьогодні отримали автокефалію». Насправді ж на засіданні синоду Вселенського патріархату вирішили лише «підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України». Крім цього, Кирило Говорун архімандрит, професор університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анжелесі й керівник Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви у 2007-2009 рр., пояснив: «Це не автокефалія, а відновлення Київської митрополії у складі Константинопольського патріархату, що саме по собі не виключає автокефалію як наступний крок. Більше того, процедурно цей проміжний етап робить наступний крок легітимніщим. Є сподівання, що вже до кінця року мабуть Константинополь прийме остаточне рішення, якого від нього чекають».
Але оскільки Вселенський патріархат скасував 11 жовтня анафему предстоятелям Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) — патріарху Філарету та митрополиту Макарію відповідно, релігієзнавець Олександр Саган констатував: «По-перше, відновлюється канонічне спілкування з патріархом Філаретом і предстоятелем автокефальної церкви Макарієм. По-друге, Київська митрополія відновлюється в тих правах, в яких була до 1686 року (тобто до анексії Московським патріархатом. — Ред.)».
Висновок релігієзнавця: «Фактично, наступний Синод щодо надання автокефалії Українській православній церкві буде технічним, адже до цього Україні вже повинні відбутися організаційні питання, які пов’язані з інституюванням помісної церкви».

«Об’єднуючий собор буде»
Патріарх Філарет ще 30 вересня пояснив в інтерв’ю на київському телевізійному «5 каналі»: «Томос — це документ про автокефалію української Церкви. Його приймає синод Константинопольського патріархату, а передає главі Української церкви. Але глава Української церкви буде обраний на соборі, а об’єднуючий собор буде складатися з 41-го архієрея Київського патріархату, 12-х архієреїв Української автокефальної церкви і десятьох архієреїв Московського патріархату (УПЦ МП)». Щоправда, предстоятель УПЦ КП додав, що з архієреїв УПЦ МП, які братимуть участь в об’єднуючому соборі, він знає лише імена двох.
А 5 жовтня патріарх Філарет заявив, що він очікує створення Єдиної Помісної Церкви в Україні до кінця 2018 року. Глава УПЦ КП запевнив: «Томос буде. Після томосу буде собор тих архієреїв, котрі звернулися до Вселенського патріарха про надання томосу про автокефалію. Ті, хто не звертався, на соборі не матимуть права. Собор означає, що всі три Церкви об’єдналися в одну єдину помісну Українську автокефальну Церкву, і він обере свого предстоятеля. Ті, хто не приєднається до помісної Української церкви, мають називатися Російською православною церквою в Україні».
11 вересня предстоятель УПЦ КП так коментував рішення синоду Вселенського патріархату: «Для того, щоб створити в Україні єдину Церкву, потрібно трьом церквам об’єднатись в одну, а щоб об’єднатися, треба виконати деякі дуже важливі речі — мається на увазі анафема, яку наклали на мене за те, що ми законно на помісному соборі висловили бажання мати в Україні автокефальну церкву, незалежну від Москви на тій підставі, що Україна стала незалежною державою. Це рішення про недійсність всіх заборон дає нам можливість тепер об’єднатися з архієреями Московського патріархату, котрі захочуть об’єднатись з нами й об’єднатись з Автокефальною церквою. Тепер ми, архієреї усіх трьох Церков, є законними, канонічними, благодатними і тепер можемо при нашій добрій волі об’єднатися в одну Українські православну церкву, яку буде визнає Вселенський патріарх».

«Процес буде дуже швидким»
Філарет також запевнив 11 жовтня: «Найближчим часом ми, по-перше, об’єднаємось, а, по-друге, отримаємо томос про автокефалію Української церкви — вже єдиної української Церкви, яка увійде в молитовне єднання з іншими помісними православними церквами. Створення в Україні Єдиної помісної православної церкви не означає, що на території держави не може існувати інша, але ті українські єпархії, які не приєднаються до єдиної Церкви, не будуть мати права називатися українською Церквою.
Предстоятель УПЦ КП також стверджував: «Я думаю, що процес (об’єднання. — Ред.) буде дуже швидким. Ми домовимося, коли скличемо цей собор. Я планую скликати його найближчим часом. Це буде архієрейський собор, у якому візьмуть участь архієреї Київського патріархату, архієреї Автокефальної церкви на чолі з митрополитом Макарієм та архієреї Московського патріархату, котрі захочуть».
А 14 вересня патріарх Філарет запевнив:«Але хай вороги наші знають, що ми тут переможемо і створимо одну Українську православну церкву на чолі з патріархом київським».
Стосовно ж архієреїв УПЦ МП, які, за словами предстоятеля УПЦ КП, звернулися за томосом до Вселенського патріарха, патріарх Філарет заявив ще 17 вересня: «Коли томос буде отриманий, тобто цю Церкву визнає світове православ’я, архієреї зможуть в неї перейти, і вже будуть захищені, Москва не зможе їх покарати. А поки томосу немає, багато хто бояться. Перейти в єдину Церкву готові близько двох третин єпископату. Їх буде стимулювати те, що парафії МП самі почнуть туди переходити. Так що архієреї можуть залишитися без парафій, і будуть змушені йти за своєю паствою. Помісна церква надалі готова прийняти всіх чинних ієрархів УПЦ МП. Вони не чужі нам, вони для нас свої. Все, що було раніше, хто б що не говорив, все буде відкинуто і забуто».

«У таємниці тримають»
А коли 11 жовтня патріарха Філарета запитали про те, скільки ієрархів від УПЦ МП готові брати участь в об’єднавчому соборі, він відповів, що в Українській православній церкві Київського патріархату не знають точну кількість архієреїв від Української православної церкви Московського патріархату, які братимуть участь в об’єднавчому соборі разом із ієрархами УАПЦ, бо, за словами предстоятеля УПЦ КП, «вони у таємниці тримають».
Дослівно ж патріарх розповів: «Не знаємо ми, скільки їх. Може десять, може більше десяти. Це на перших порах, а потім, я думаю, будуть приєднуватися десятки».
Своєю чергою, прес-секретар УПЦ КП — архієпископ Чернігівський і Ніжинський, Євстратій (Зоря) — висловив 11 жовтня припущення, що після отримання Українською церквою томосу про автокефалію до неї приєднається близько половини приходів УПЦ Московського патріархату. Він також прогнозував: «Потім, в перспективі кількох наступних років, я думаю, ще десь дві третини від тих, які залишаться, вони будуть переходити, а в довготерміновій перспективі ми вважаємо, що в Україні взагалі буде існувати як у Грузії грузинська Церква, в Болгарії болгарська Церква, в Румунії румунська Церква, там немає Московського патріархату, бо це є аномалія з канонічної точки зору, так само, з часом, коли російська Церква визнає автокефалію української Церкви, остаточно буде врегульоване це питання. Можливо залишиться один храм у Києві, який буде представництвом Московського патріарха при патріархові Київському».
«Телеканал новин «24» повідомив 12 жовтня: «Понад 120 громад за чотири роки перейшли з Московського патріархату у Київський. З початком війни люди відмовляються слухати російську пропаганду. Експерти прогнозують, що таких парафій щоразу буде більше. За різними оцінками, змінити юрисдикцію готові від 30 % до 50 % громад УПЦ МП».

Підступи Москви
Тим часом у РПЦ аж зубами скрегочуть через незалежність української Церкви. Спершу вони намовили Арсенія Кардамакіса, митрополита Австрійського й екзарха Угорщини, заявити, що надання Українській православній церкві автокефалії начебто відклали. На це моментально відреагував Євстратій (Зоря), речник УПЦ КП. Від заявив, що владику Арсенія журналісти питали вранці (10 жовтня. — Ред.), ще до доповіді екзархів і до того, як, власне, в Синоді розпочалося обговорення української теми (яке продовжили ще й 11 жовтня). І в Москві спіймали облизня.
Тоді бій вступили представники УПЦ МП. Архієпископ Климент (Вечеря), прес-секретар Української православної церкви Московського патріархату, заявив, що зняття анафеми з глави Української православної церкви Київського патріархату патріарха Філарета та глави Української автокефальної православної церкви патріарха Макарія «абсолютно не правовим». Владика став погрожувати, що за це самого Вселенського патріарха Варфоломія слід покарати анафемою. І запевнив, що УПЦ МП не дасть своєї згоди на об’єднання з іншими Церквами.
Погрожувати взявся і Дмитро Пєсков, прес-секретар президента Російської Федерації (РФ). 12 жовтня він заявив, що російська влада має намір захищати інтереси православних в Україні в разі загострення ситуації в зв’язку з рішеннями синоду Вселенського патріархату. Правда, на запитання журналістів, яким чином Росія буде захищати інтереси православних, він відповів: «Винятково політико-дипломатичним». На ці слова відреагувала Мар’яна Беца, речниця Міністерства закордонних справ України. Вона заявила, що РФ уже не вперше прикривається «захистом російськомовного населення», виправдовуючи свою аґресію в Україні.
Не втримався і шеф Пєскова Путін. Увечері 12 жовтня він навіть провів оперативну нараду з постійними членами Ради безпеки РФ, на якому обговорювали питання автокефалії української Церкви. «Учасники наради обмінялися думками про становище РПЦ в Україні після винесеного синодом Константинопольського патріархату рішення приступити до надання автокефалії церкви України, скасування грамоти 1686 року про перехід Київської метрополії під юрисдикцію Московського патріархату і заяви про відновлення ставропігії Вселенського патріархату в Києві», — повідомила прес-служба Кремля.
Крім Путіна в нараді взяли участь прем’єр-міністр Дмитро Медведєв, керівники верхньої та нижньої палати парламенту Росії, керівник адміністрації Путіна, секретар Ради безпеки, міністри внутрішніх справ, закордонних справ, оборони, директор Федеральної служби безпеки, директор Служби зовнішньої розвідки та спецпредставник Путіна Сергій Іванов.
Рішення Ради безпеки РФ почали втілювати 15 жовтня — Синод РПЦ прийняв рішення повністю розірвати свої взаємини з Константинопольським патріархатом. Про це повідомив митрополит Іларіон, глава Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату на брифінгу після закінчення синоду в Мінську (Білорусь). У РПЦ заявили, що відмовляються від спілкування не лише з ієрархами й духівництвом Константинополю, а також і з мирянами через те, що Всесвітній патріархат скасував анафему предстоятеля УПЦ КП Філарета й митрополита УАПЦ Макарія, «зазіхнув на чужі канонічні уділи», а також «спробував зректися власних історичних рішень і зобов’язань».
«Віднині і надалі до відмови Константинопольського патріархату від прийнятих ним антиканонічних рішень для всіх священнослужителів РПЦ неможливе співслужіння з кліриками Константинопольської церкви, а для мирян — участь у таїнствах, що здійснюються в її храмах», — йдеться в заяві на сайті РПЦ.
До РПЦ приєдналася й її сателіт — Білоруська православна церква (БПЦ). «БПЦ як частина РПЦ приєднується до цього рішення, — заявив митрополит Волоколамський Іларіон, голова відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату. Він наголосив, що всі прийняті рішення «поширюються на всю канонічну територію Російської православної церкви, в т. ч. Білорусь».
Відтак тепер віряни РПЦ не зможуть молитися і причащатися в храмах на горі Афон у Греції. Про це заявив о. Олександр Волков, прес-секретар Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. «Афон є канонічною територією Константинопольського патріархату з усіма наслідками цього», — пояснив він.
Своєю чергою, на рішення РПЦ про розрив із Константинополем відреагував Євстратій (Зоря). На його думку, синод Російської православної церкви повторює політику Кремля і йде шляхом самоізоляції у відповідь на законні рішення міжнародного співтовариства. «Патріарх Кирило з 1991 року особисто є архітектором розділення Української церкви. Тому йому важко визнати провину за 27 років удаваної діяльності, яка затягла всю повноту православ’я в конфлікт», — написав він у Facebook.
На думку владики, ситуація «рано чи пізно буде виправлена і РПЦ повернеться до спілкування». «Тепер перед усіма, хто належать до Московського патріархату в Україні, виникає запитання: йти разом із РПЦ в розділення або залишатися в єдності зі Вселенським православ’ям — через Помісну Українську Церкву», — зазначив єпископ.
Тим часом митрополит УПЦ МП Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр Драбинко 16 жовтня оголосив про те, що віднині він підпорядковується Константинопольському патріархату. За його словами, після скасування Вселенським патріархом Варфоломієм документа від 1686 року, який передавав Київську митрополію Московському патріархату, з юридичної точки зору кліриками Константинопольської церкви стали усі священнослужителі УПЦ.
«З тих пір ми можемо вважати, що територія України є територією відновленої митрополії Константинопольського патріархату», — сказав владика.
Митрополит і раніше не погоджувався з офіційною позицією УПЦ МП. Так, навесні цього року він підписав звернення до Варфоломія з проханням надати автокефалію Української православної церкви. 2012 року Священний Синод УПЦ МП звинуватив Драбинка в негідній поведінці та звільнив його з посади голови Відділу зовнішніх зв’язків. Рішення прийняли під час хвороби митрополита Київського й усієї України Володимира, референтом якого владика був багато років.

Ігор Голод

Пряма мова
Петро Порошенко, президент України:
— Питання томосу й автокефалії виходить далеко за межі церковного життя. Тому до нього приєдналося держава. Це питання нашої незалежності. Це — питання нашої національної безпеки. Це — питання нашої державності. Це — питання всієї світової геополітики. Рішення Синоду про надання Україні автокефалії означає падіння «Третього Риму» як найдавнішої концептуальної заявки Москви на світове панування. Автокефалія — це частина нашої державницької проєвропейської та проукраїнської стратегії, яку ми послідовно втілюємо в життя впродовж останніх чотирьох років і, підкреслюю, будемо продовжувати й надалі.

Олександр Палій, політолог:
— Російські аґресори розуміють, що програють бій за душі і серця українців. І опиратимуться щосили. Як у хід іде брехня, ми бачили, бачимо і будемо, на жаль, бачити. Але брехня — не єдина зброя «гібридного» арсеналу. Є ще ненависть, нетерплячість, нетерпимість — усе, на чому можуть зіграти провокатори. Тож тепер, на фінішній прямій, треба бути особливо пильними: якщо хто кликатиме захоплювати храми, монастирі; якщо хтось кипітиме в люті, кликатиме до помсти, закликатиме не чекати, а взяти все і одразу; якщо хтось лізтиме судити і встановлювати справедливість тут і зараз — це провокатори та противники автокефалії. Під якими б прапорами вони не виступали, які б гасла і якою мовою би не проголошували: перевдягання і підлаштування — давня зброя аґресорів.

Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США у справах України:
— Сполучені Штати підтримують прагнення українців до визнання своєї власної єдиної помісної Церкви. Рішення Вселенського патріарха Варфоломія про можливість надання Українській православній церкві томосу є релігійним рішенням. З американської точки зору, єдине, що ми можемо сказати: що віримо у принцип релігійної свободи. Наша країна ґрунтується на цьому, і тому ми підтримуємо прагнення будь-яких людей сповідувати їхню релігію так, як вони бажають, і мати свободу, і визнання, і робити це мирно. Я сподіваюся, що не буде протестів і насильницьких дій, організованих у результаті цього рішення.

Привітання
Світовий конґрес українців (СКУ) вітає історичне рішення Священного Синоду під головуванням Його Всесвятості Вселенського Патріарха — приступити до надання автокефалії Церкві України. «Від імені 20-мільйонної української діаспори СКУ висловлює надзвичайну вдячність Священному Синоду та Його Всесвятості Вселенському Патріарху за довгоочікуване рішення — приступити до надання автокефалії Церкві України, а також вітає увесь український народ із цією історичною подією», — заявив Евген Чолій, президент СКУ.

About Author

Meest-Online

 • BlackStork

  ***
  Братайтеся українці та не з москалями,
  Чорну смерть несуть чужинці разом з кренделями.
  Слави доброї не має московська багнюка,
  Розвелася в ній безмежно поганська тварюка.
  Підлість власну вихваляє, тішиться, регоче.
  Лізе в хату, обіймає, братом бути хоче.
  Прагне брататися з тими кого ще не вбито,
  Бо пісне без України московське корито.
  Українці – геть московську пошесть проженемо.
  Своїм щастям в Україні мирно заживемо.
  Братайтеся, українці, та не з москалями,
  Кровожерливі ординці роблять лихо з вами …

  20.10.2018