Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Парася Іванець урятувала понад 150 українських церков

Автор:

|

Березень 16, 2017

|

Рубрика:

Парася Іванець урятувала понад 150 українських церков

Парася Іванець. Автопортрет

Парасі Іванець 15 березня виповнилося 97 років. Роки вже залишили свій слід на колись енергійній жінці з мистецькою натурою. Правда, барви олії ще досі поряд, бо потяг до пензля важко втримати. Найбільшою перешкодою малювати стає права рука, яка втрачає силу, а цим самим не дає можливості навіть закінчити картини, які мисткиня розпочала вже давніше.
Правду кажучи, п. Іванець зробила у своєму житті багато і може пишатися своєю творчістю. Її мистецькі твори можна знайти в галереях Канади і США, в приватних колекціях України, Німеччини, Бельгії, Канади та США, але її найбільшою працею є документальна монографія «Українські церкви Альберти», яка вийшла у світ 1991 року, а більшість її накладу потрапила в бібліотеки України та Канади.
Ця монографія видана англійською й українською мовами. Вона містить 152 світлин українських церков Альберти. Оригінали картин Парася Іванець подарувала Українській галереї в Едмонтоні. Значна частина увічнених церков у творчих картинах мисткині вже не пережила свій вік — вони знищені часом і недбальством, бо опинилися десь в полі без опіки на призволяще дощам, снігам, вітрам, морозам та альбертської спеки.
Мисткиня вклала у свої картини не тільки сотки годин, днів, фінансів, бо ж потрібно було їздити та розшукувати церкви, а потім інформацію про них.
Тримаючи цю 200-сторінкову книжку в руках, важко переоцінити її вартість, бо це джерело, яке ще довго будуть цитувати у своїх наукових аналізах дослідники української спадщини в Альберті.
Мало хто з ровесників мисткині може похвалитися і тим довгим шляхом, який вона разом із чоловіком Василем пройшла. З України, через голодні німецькі табори для втікачів, до Канади із сходу на далекий захід, а потім далеко на північ до Грейт-Бер-Лейк. Звідти знову на схід Канади — спочатку в Сант-Катрінс, а тепер у Пансіоні Івана Франка в Міссіссазі.
Бажаємо мисткині наше традиційне многая та благая літ! А замість нових картин радимо насолоджуватися плодами минулого — книжкою, яка є свідченням того, що виплатилося жити і творити!

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply