Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Освятили нову українську церкву

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Освятили нову українську церкву

Тижневик «Міст» 14 червня 2012 року розповів про початок будівництва нової української католицької церкви Св. Івана Хрестителя у Виппані (штат Нью-Джерзі) і помістив ілюстрації проекту майбутньої святині. І ось 20-22 вересня ц. р. відбулося триденне свято введення нового храму в дію та його освячення. 

Власне, парафія існує вже давно, майже 92 роки, а її старий храм оригінальної архітектури все ще стоїть поблизу, на Десятій дорозі. Але 1996-го виникла думка збудувати Народний дім і нову святиню, утілення якої в життя розпочав будівельний комітет.
Першим було споруджено Український американський культурний центр Нью-Джерзі, що успішно діє вже кілька років. Його відкрили на початку листопада 2006-го. Настала черга нового храму, будівничим якого був Дейв Туляновський, а духовним провідником — парох, митрофорний протопресвітер о. Роман Мірчук, під проводом якого вже було збудовано українські церкви в Джерзі-ситі та Менвілі.
20 вересня відбулося вмурування наріжного каменя в день пам’яті мучеників-чудотворців князя Михайла Чернігівського (1179-1246) і його боярина Теодора (Федора). Князь Михайло був Великим князем Київським і 1246 року, під час візиту до Орди хана Батия, був закатований разом зі своїм боярином за відмову виконувати язичницькі обряди.

21 вересня понад 300 осіб узяло участь у освяченні нового храму. Урочистості очолили архієпископ Філадельфійський, митрополит Української католицької церкви в США Стефан Сорока, єпископ Стемфордський Павло Хомницький і єпископ-емерит Василь Лостен, із якими співслужило велике число священиків і хор церкви Св. Івана Хрестителя.
Архієреї вклонилися мощам святого священномученика Йосафата та блаженного священномученика Петра Вергуна, які перед вкладенням у престол нового храму спочивали в тимчасовому приміщенні церкви, де збиралися парафіяни під час будівництва святині. 

Святий священномученик Йосафат (Кунцевич) жив у 1480-1623 рр. і був страчений за вірність Українській католицькій церкви, а Петро Вергун (1890-1957) народився в Городку біля Львова, був висвячений у сан митрополитом Андреєм Шептицьким 1927-го, служив Апостольським візитатором для українців у Німеччині, а 1945 року був заарештований органами НКВД у Львові та засуджений до восьми років таборів у Сибіру, де натомість пробув аж десять. Опісля його залишили на поселенні у східному Сибіру, де він і помер. 2004-го його мощі було привезено в Україну, і Папа Іван-Павло ІІ проголосив його блаженним священномучеником за віру.
У святковій події освячення церкви взяли участь численні представники українських громадських організацій і фінансових установ, посадник міста Гановера Рон Франчіолі, його заступник Джон Феррамоска, представники осередку в сусідньому місті Моріс-Плейнсі християнського братства «Лицарі Колумба» — командор Майкл Ріккарді, навігатор Петер Валентович, Нейл Бакстер, Джо Гаґер, Валтер Тучетті, о. Шон Мак-Донел.


Усі вишикувалися для хресної ходи та вирушили до нової церви. У колоні йшли архієреї, священики, жезлоносець і мироносець, гості, діти в українських строях, молодь. Парафіяни несли святі образи та корогви, а четверо дужих юнаків – кивот, модель нового храму. Процесія під спів хору та мелодійний передзвін тричі обійшла церкву, яку напередодні увінчали бані. При цьому будівлю було окроплено свяченою водою. При вході до церкви владика Стефан Сорока проголосив: «Відчиняйтеся двері вічні – і ввійде Цар слави!» – і промовив молитву.
Чин освячення престолу відбувався за царськими воротами, але на стіні було почеплено два великих екрани, тож усі присутні могли докладно бачити весь процес священнодійства. Спершу було встановлено й освячено сам престіл. Владика, стоячи навколішки, прочитав молитву. Священики обмили престіл водою, окропили вином, поклали в отвір посеред престолу святі мощі, а на кутах — ікони чотирьох святих євангелістів, вкрили престіл, після чого скропили свяченою водою стіни всередині храму.
Владика Стефан Сорока запалив свічку та встановив її на Горному місці, після чого виголосив проповідь. Фундаційну грамоту зачитали українською й англійською мовами о. Тарас Лончина й о. Йосип Шупа. Грамота оголошувала нинішньому та майбутнім поколінням про спорудження й освячення церкви св. Івана Хрестителя у Виппані.
Із промовою виступив о. Роман Мірчук, який розповів про значення Української католицької церкви в житті закордонного українства, зупинився на історії парафії та її нової церкви, подякував усім людям, причетним до побудови Культурного центру та нового храму.
22 вересня, у день пам’ятi священномученика Фоми та святого пророка Йони, у новій церкви відбулася перша служба Божа. У дні святкувань відбулося два бенкети й гостина в головній залі Культурного центру.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply