Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Окупанти затримали у Криму архієпископа ПЦУ Климента

Автор:

|

Березень 06, 2019

|

Рубрика:

Окупанти затримали у Криму архієпископа ПЦУ Климента

Свого часу в СРСР ризикнули ув’язнити Йосипа (Сліпого), голову Української греко-католицької церкви. Теперішня Російська Федерація (РФ) Путіна всіма силами пнеться наслідувати радянську імперію. Але всі її потуги перетворюються у фарс.
Так, окупанти в анексованому Криму 3 березня затримали архієпископа Сімферопольського та Кримського Православної церкви України (ПЦУ) Климента. «Архієпископа Климента затримали і везуть до Київського райвідділу «поліції» міста Сімферополь», — написав у Facebook Андрій Щекун, кримський активіст і директор «Національного газетно-журнального видавництва». Владика мав виїхати о 13.00 з центрального автовокзалу Сімферополя на суд Павла Гриба, українського бранця Кремля, до Ростова-на-Дону.
Незабаром архієпископ зумів вийте на зв’язок. «Враховуючи, що є рішення суду про те, що я можу відвідати Павла Гриба в слідчому ізоляторі, причастити його та висповідати. Але після того, як я сів до автобуса, підійшли поліцейські з чергової частини автовокзалу, попросили мене вийти з автобуса. В автобусі обшукали мої речі, — розповів він. — Хвилин за 20 вийшов черговий райвідділку і сказав, щоб я чекав слідчого, бо надійшов дзвінок від невідомого чоловіка, котрий сказав, що обікрали церкву в Сімферополі на вулиці Севастопольська. Тобто за їхньою логікою, хтось зателефонував і сказав, що обікрали мою церкву». Однак Климент жодних дзвінків не отримував, і за його інформацією, в церкві нічого не крали.
Микола Полозов, російський адвокат переважної кількості українців, котрих незаконно утримують у казематах РФ, розповів, що спершу окупанти звинувачували архієпископа Сімферопольського та Кримського ПЦУ у тому, що він нібито вкрав своє ж церковне знаряддя, а тепер намагаються інкримінувати йому статтю «хуліганство» за начебто нецензурну лайку.
Увечері Климента відпустили, навіть без складання протоколу. Адже всі звинувачення були «висмоктані з пальця». Після цього він заявив, що окупанти не закрили справу проти нього. За словами владики, метою його затримання було зірвати заплановану поїздку до українського політв’язня Павла Гриба, а також очорнити ім’я священнослужителя. «Мовляв, погляньте, хто їздить до українців у в’язниці: злодій, котрий краде сам у себе, і церковник, котрий ходить вулицями і матюкається на людей, — зазначив він. — Є заява про те, що я нецензурно лаявся на ринку, цього свідка приводили до відділку поліції, він — звичайний безпритульний. Ми всі сміялися, коли він вийшов із відділку поліції і сам став матюкатися».
Архієпископ зазначив, що не виключає подальших дій російських силовиків. «Небезпека мого переслідування зберігається. Я не в силах передбачити, що вони вигадають надалі, аби знищити мене як архієрея Кримської єпархії в Криму. Якщо ми подивимося на справи українських політв’язнів, то побачимо, що спершу у багатьох цих справах з’являється адміністративний протокол. За окремими справами, наприклад, у Андрія Захтея й Євгена Панова, навіть аналогічний тому, який мали оформити на мене — нецензурна лексика в публічному місці», — пояснив він.
Владика також подякував патріархові Філарету та митрополиту ПЦУ Епіфанію, українській омбудсвумен Людмилі Денисовій, адвокатам Емілю Курбедінову та Миколі Полозову, кримськотатарській активістці Лілі Буджуровій за реакцію на його затримання, і наголосив, що «дуже велике коло осіб» долучилося до його звільнення.
Попри затримання в окупованому Криму Климент має намір таки дістатися на суд до українського політв’язня Павла Гриба, який відбудеться у російському Ростові-на-Дону. «Розмовляв із владикою. Він сказав: «Я поїду, я доїду і буду у Павла». І гадаю, що він буде на цих засіданнях», — повідомив Ігор Гриб, батько політв’язня.
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України затримання архієпископа Сімферопольського та Кримського назвали планомірним наступом на українське православ’я. «Ми стурбовані повідомленнями про затримання в окупованому Росією Криму архієпископа ПЦУ Климента. Питання утисків прав і свобод вірян в окупованому Криму і затримання владики Климента Україна порушить в Організації Об’єднаних Націй, Раді Європи й Організації з безпеки та співпраці в Європі», — заявила Олена Зеленко, речник МЗС.
Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, запевнив, що затримання архієпископа Сімферопольського та Кримського Климента в окупованому Сімферополі відбулося за вказівкою Москви. «Усім, гадаю, зрозуміло, що це була свідома провокація, організована за вказівкою Москви. При чому в притаманному їм стилі — кайфуючи від вседозволеності та тріумфу беззаконня. Безумовно, це безпосередня атака на архієпископа Климента, враховуючи його проукраїнську діяльність, підтримку політв’язнів та військовополонених моряків, — написав він у Facebook. — Це намагання похитнути його духовний авторитет в окупованому Криму, де, незважаючи на тиск, він продовжує вести служби, але також і авторитет новоствореної ПЦУ». «А насамперед, це перевірка нашої реакції, розхитування емоцій в українському суспільстві. І вгадайте з трьох разів, чому саме зараз? І всі три варіанти правильні — наближення виборів, п’ята річниця окупації Криму й отримання томосу» — зазначив міністр. — І тому маємо бути особливо уважними й обачними, не піддаючись на провокації та трюки. Адже саме цього від нас і чекають. Не дочекаються».
У Посольстві США в Україні також висловили стурбованість через затримання архієпископа Климента в анексованому Криму. «Ми, як і раніше, глибоко стурбовані вчорашнім затриманням архієпископа Климента в Криму. І хоча його згодом звільнили, такий тип переслідування є неприпустимим. Очікуємо, що РФ поважатиме свободу віросповідання та припинить затримання невинних українців у Криму», — йдеться в повідомленні дипломатичного представництва у Twitter.

Коментар експерта
Віталій Портников, відомий український політичний оглядач і журналіст:
— Спроба затримати архієпископа ПЦУ Климента, кілька годин, які священнослужитель провів у поліції Сімферополя — це перехід Москвою ще однієї «червоної лінії». Втім, Кремль в останні роки намагається переходити «червоні лінії» мало не щодня, так, щоб усі звикли до цього, як до норми. Але це не означає, що черговий перехід не потрібно не помічати. У Росії впродовж останніх місяців розповідають про боротьбу Української держави з Українською православною церквою Московського патріархату, «репресії» проти священнослужителів, втручання у церковні справи. Але при цьому країною, у якій православний священик, що вирушає на побачення до в’язня, може бути затриманий під безглуздим приводом, виявляється аж ніяк не Україна. Климента затримали на окупованій території, в Криму. Затримали представники російських силових структур. І якби не увага політиків і медіа, ще невідомо, чим би завершився той інцидент і чи не опинився б архієпископ в одній в’язниці з Павлом Грибом, котрого вирішив відвідати.
Репресії проти священнослужителів — звична практика Москви впродовж останнього століття. Навіть після дозволу відродити діяльність Церкви, навіть після встановлення щільної «опіки» КДБ над церквою в Москві продовжували переслідувати тих священиків, хто насмілювався поводитися як справжній пастир. Тому що Кремлю не потрібні справжні пастирі. В уявленні російського керівництва священик — це той, хто допомагає посиленню режиму з Біблією в руці. А той, хто служить людям — ворог і повинен бути відправлений до поліції. У цьому сенсі спроба затримання архієпископа Климента — продовження традиції тиску на чесну церкву. Але не тільки. Це ще й сигнал Константинопольському патріархату, нагадування про те, що в РФ не змирилися з відновленням прав Київської митрополії та наданням автокефалії ПЦУ. Москва може безкарно і демонстративно глумитися над архієпископом канонічної Церкви і ніхто не може нічого протиставити цьому нахабству. Канон у Росії визначає не Константинопольський патріарх, а сімферопольський поліцай.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply