Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 1, 2021

На чому і скільки заробляє Києво-Печерська лавра

Автор:

|

Грудень 26, 2018

|

Рубрика:

На чому і скільки заробляє Києво-Печерська лавра

Києво-Печерська лавра, яку тимчасово займає філія Російської православної церкви (РПЦ) в Україні, отримує гроші від монастиря у печерах. Про це розповів Нестор (Муха), головний фінансист Лаври. Проте про окремі статті прибутків розмовляють не дуже охоче. На запитання про виручку місцеві ченці лише махають руками. «Якщо ми про це почнемо розповідати, у нас взагалі все закриють, адже всі ці наші намети — нелегальна торгівля», — зізнаються вони.
Крім наметів, Лавра отримує доходи з маленького свічкового заводу, іконописної майстерні, своєї пекарні і, звісно, з поминання в молитвах й інших церковних треб; все це не підлягає ні оподаткуванню, ні будь-якому аналізу. За оцінками священика, котрий працює в Лаврі, щоденна виручка в кращі роки сягала мільйона гривень на день. І це не враховуючи подарунків і пожертв від великих підприємців.
Жодних податків до бюджету монастир не платить, на відміну від музейного комплексу. Зараз звітність національного історико-культурного заповідника закрита. Але 2010 року, як розповів Сергій Кролевець, колишній директор музею, музейна частина Лаври заробляла близько 2 млн USD на рік.
За словами п. Кролевця, монастир розгорнув на території Лаври нове гігантське будівництво, що погано стикувалося з правилами користування об’єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (до них відноситься архітектурний ансамбль Лаври. — Ред.). Згідно з опублікованими копіями складених актів, принаймні п’ять пам’ятників архітектури на території монастиря перебудували без дозвільної документації, в т. ч. пам’ятник архітектури місцевого значення «Північні ворота». Відбулася перебудова у 2014-2015 рр. на замовлення Лаври; на той час Сергій Кролевець уже був звільнений із музею.
Теперішній директор музею відмовчується. «У владики (намісника Лаври, митрополита Павла. — Ред.) є гобі — постійно щось будувати. Він дуже любить будувати», — зауважив архімандрит Нестор.
На задньому дворі будинку митрополита Павла в Лаврі розташована маленька непримітна будівля просто біля урвища. Це справжній свічковий завод. У Лаврі свічки купувати потрібно не лише прочанам, а й простим туристам, котрі хочуть спуститися в печери. Як розповідає п. Кролевець, за день в Лаврі може побувати до 10 тис. осіб. Тобто за середньої ціни 5 грн за свічку заробіток може доходити до 2 тис. грн). При цьому собівартість однієї свічки оцінюється приблизно в копійку.
Також у Лаврі роблять ікони: дешеві, надруковані на принтері, продають паломникам, а дорожчі йдуть до храмів по всій Україні. Скільки саме продають ікон і скільки на цьому заробляють, співробітники іконописної майстерні не зізнаються.
Крім цього, у Лаври є своя пекарня і кілька крамниць — загалом в їхньому прейскуранті майже 2 тис. позицій. Ціни помірні, але іноді владика Павло йде на експерименти. Наприклад, в грудні 2017 року у магазинах лаври з’явилося вино Lavra за ціною більше 100 EUR за пляшку. У крамницях казали, що вино ексклюзивне, 30-річної витримки, і що призначене для вшанування 30-ліття відродження чернечого життя в обителі.
Пізніше з’ясувалося, що це було тосканське вино п’ятирічної витримки, яке зазвичай продають удесятеро дешевше, а Лаврі дісталося й узагалі безкоштовно. Архімандрит Нестор, згадуючи цю історію, не приховує збентеження. За його словами, вся справа в тому, що на одному зі свят Павлу хтось сказав, що це дороге вино, яке коштує не менше 100 EUR. Після того, як про це почали писати журналісти, вино довелося терміново заховати, продати встигли не більше сотні пляшок.
Головне ж джерело доходів монастиря — це молебні, панахиди, поминання за здоров’я та за упокій й інші треби. А крім того — державний бюджет, з якого щедро надходили кошти на реставрацію лаври аж до 2014 року. «Під час Майдану в лаврі настали найважчі часи. Пожертви припинилися», — розповів архімандрит Нестор.
Нагадаємо, що у Лаврі зараз працює спеціальна комісія від Міністерства культури України, яка перевіряє святині та раритети, які було передані Києво-Печерській лаврі від 1988 року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply