Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

На Афоні знайшли печеру Івана Вишенського

Автор:

|

Вересень 30, 2021

|

Рубрика:

На Афоні знайшли печеру Івана Вишенського
Зографська печера

Сергій Шумило, директор Міжнародного інституту афонської спадщини, повідомив про нові розкопки болгарських спелеологів на Афоні. Їм вдалося відшукати невідому чернечу печеру неподалік від стародавнього Зографського монастиря, в якій, імовірно, в затворі провів останні роки життя видатний український святий, афонський старець і письменник-полеміст XVII ст. Іван Вишенський, який був родом із м. Судова Вишня, що на Львівщині.
Він нагадав, що ім’я цього видатного українця добре відоме зі шкільних уроків української літератури, в радянські часи це був єдиний церковний автор, який дивом залишався у шкільній програмі, попри шалену атеїстичну цензуру та пропаґанду. «Проте мало хто знав, що насправді Іван Вишенський не просто письменник-полеміст, він ще й афонський схимник, який прожив на Афоні понад 40 літ. Останні роки життя провів у печерному затворі у печері поряд зі Зографським монастирем, підписуючись у своїх посланнях як «Іоан Русин, печерник Зографський», — розповів дослідник. — Донедавна я вважав, що імовірна печера, в якій подвизався старець Іван Вишенський, це та, в якій до того подвизався Косьма Зографський. Але наразі це моє припущення не вдалося підтвердити через те, що в печері не збереглися сліди тривалого проживання людей. Імовірно, що Іван Вишенський міг бувати у цій печері, але не факт, що останок життя провів саме у ній».
За словами п. Шумила, виявлена Зографська печера більше пасує під умови суворого затворницько-відшельницького життя. «Розташована вона вгору від Зографського монастиря, по дорозі (стежці) від Зографу до монастиря Костамоніт, на крутому схилі над «Зографською річкою». Щоб спуститися до печери від стежки, треба прив’язувати мотузки до дерев і по них спускатись вниз по схилу до печери. Тобто подвижник, який входив у затвор у цю печеру, справді був відрізаний від світу, і навіть їжу міг отримувати лише по мотузках, які мали йому спускати згори вниз до печери. Всередині скельна печера — природного походження, була прилаштована для життя, мала кілька невеличких «кімнат», обкладених камінням із глиною і навіть частково потинькованих і побілених, також були віконні отвори, збереглася кіптява від вогнища. Все свідчить про те, що у цій печері тривалий час жили і молилися затворники. Болгарські колеги виявили навіть залишки кераміки. Можливо, це й є печера нашого святого земляка Івана Вишенського Святогорця», — припустив він.
Д-р Шумило розповів, що незручність доступу до печери ускладнює її дослідження. «Але, сподіваюся, в подальшому ми ще зможемо дослідити її ретельніше, зокрема, і з метою з’ясувати, чи справді там подвизався український старець і письменник-полеміст. В усілякому випадку, сам Іван Вишенський залишив незаперечні свідчення, що останні роки життя провів у печерному затворі в печері Зографського монастиря. Тож згадана ним печера однозначно має бути поруч зі Зографським монастирем», — зазначив він.
Як повідомляв «Міст», на Афоні є фреска з томосом про автокефалію ПЦУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply