Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

На Афоні знайшли обитель Паїсія Величковського

Автор:

|

Грудень 19, 2022

|

Рубрика:

На Афоні знайшли обитель Паїсія Величковського
Оселя святого

На Святій Горі Афон у Греції вдалося розшукати залишки обителі, де у XVIII ст., імовірно, перебував Паїсій Величковський, видатний український святий, церковно-культурний діяч і письменник.
Як повідомив Сергій Шумило, директор Міжнародного інституту афонської спадщини, донедавна ця обитель видатного українського святого вважалась втраченою. Її історична назва — калива Кіпарі. Саме вона стала першим місцем проживання і подвижництва на Афоні превелебного Паїсія.
Він її відбудовував власноруч. Жив там на перших порах перебування на Афоні у повному усамітненні з 1746-го по 1754 рік. Саме там він прийняв чернечий постриг із ім’ям Паїсій, там зібрав навколо себе перших учнів і розпочав свою літературно-перекладацьку діяльність.
Петро Іванович Величковський (1722-1794) був видатним українським церковно-культурним діячем XVІІІ ст. Походив із родини українських козацьких священників з Полтавщини. Вихованець Києво-Могилянської академії. 1746-го вирушив на Святу Гору Афон, де прожив 17 років.
На Афоні оселився спершу у каливі Кіпарі, де прожив вісім літ, згодом заснував Костянтинівську келійну обитель, а потім власний Іллінський скит, в якому під його орудою налічувалося близько 70 ченців, серед яких було й чимало колишніх запорозьких козаків. Ці оселі стали осередками українського духовно-культурного життя на Афоні.
Помер Паїсій у Румунії 15/28 листопада 1794-го, залишивши по собі велику кількість (більше 300) учнів і велику кількість перекладів і духовних творів. У Румунії його вшановують як одного з найвизначніших святих Румунської церкви. У зв’язку з 300-річчям від дня народження весь 2022 рік у цій Церкві був оголошений ювілейним роком превелебного Паїсія Величковського.
Як повідомляв «Міст», на Афоні знайшли печеру Івана Вишенського.

До слова
Під час окупації Ізюму на Харківщині врятували 300-річне Євангеліє Івана Мазепи. Унікальну реліквію зберегли працівники місцевого музею. Вони поставили у вітрину колового огляду книгу, яка лише нагадувала Євангеліє. Наразі видання перебуває у сховищі під охороною українських військових.

About Author

Meest-Online