Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Митрополита Шептицького визнали праведником

Автор:

|

Жовтень 14, 2020

|

Рубрика:

Митрополита Шептицького визнали праведником
Андрей Шептицький

Комітет «Саду Праведників-Ґаріво» (Італія) визнав митрополита Андрея Шептицького праведником, вписавши його ім’я до переліку «Праведників Монте Стелла». «Під час Другої світової війни український митрополит Андрей Шептицький прийняв у митрополичі палати та греко-католицькі монастирі сотні переслідуваних євреїв, рятуючи їх від смерті. Ризикуючи власним життям, писав до Гітлера та Гіммлера, завзято протестуючи проти винищення євреїв і забороняючи українцям брати участь у нацистських акціях», — йдеться в пергаменті відзнаки.
Для отримання відзнаки Блаженнійший Святослав, Української греко-католицької церкви (УГКЦ), делегував владику Діонісія, надавши йому повні права апостольського екзарха для українців візантійського обряду, у супроводі о. Андрія Солецького, керівника Секретаріату глави УГКЦ у Римі, й о. Ігоря Крупи, капелана української громади м. Мілан.
«Вшанування Праведників є унікальною нагодою не лише згадати минуле, але й задуматись над сьогоденням, — наголосив Ламберто Бертоле, голова міської ради Мілану та президент Комітету гарантів асоціації «Ґаріво». — Праведники є не лише постатями минулого, але прикладом відваги та людяності для сучасних поколінь, тому пам’ять про них є для нас святим обов’язком».
До присутніх на церемонії також звернувся Джорджо Мортара, віце-президент Союзу єврейських організацій Італії. У своєму слові він зазначив: «Є дві категорії праведників: ті, котрі рятували людські життя під час великих траґедій людства як, приміром, Голокост, та ті, котрі своїми вчинками у щоденному житті запобігають виникненню таких траґедій».
Вручення відзнаки праведника для митрополита Андрея Шептицького відбулось у відповідь на прохання Блаженнійшого Святослава. Церемонія присвоєння відзнаки мала відбутися 6 березня, але у зв’язку зі запровадженням карантинних заходів її скасували. В попередніх заходах також передбачалася участь глави УГКЦ. У своєму листі до Ґабріеля Ніссіма, президента «Ґаріво», Блаженнійший висловив удячність єврейській спільноті за «гідне визнання героїчного прикладу митрополита Андрея Шептицького в його боротьбі проти будь-якої форми приниження людської гідності та захисту людських прав, а особливо — його любові до ближнього». «Від імені УГКЦ висловлюю асоціації «Ґаріво» слова вдячності та високого визнання за віддану працю у місії плекання живої пам’яті для виховання глобальної відповідальності», — йдеться в листі Глави УГКЦ.
Асоціація «Сад Праведників — Ґаріво» діє в Мілані з 1999 року. Вона займається присвоєнням звання праведника для людей, котрі під час різних геноцидів проявили моральну стійкість і людяність у порятунку осіб іншої національності, ризикуючи власним життям. З ініціативи «Ґаріво» у різних країнах світу створили пам’ятні сади, у яких висаджують дерева на честь праведників людства; провели низку ініціатив законодавчого характеру на рівні Європейського Союзу, зокрема, щодо встановлення Дня праведника; реалізували багато просвітницьких проєктів із метою популяризації прикладу праведників для запобігання злочинам минулого в наш час.
А 2012-го, у відповідь на ініціативу асоціації, Європейський парламент встановив Європейський день праведника Ґаріво 6 березня. Президентом асоціації є Ґабріель Ніссім, відомий історик та автор багатьох книг про геноциди та героїчні історії окремих людей, котрі виявили моральну стійкість перед тоталітарними режимами.
Як повідомляв «Міст», Андрей Шептицький був «найбільшим українцем після Шевченка».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply