Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Московський патріархат позбавляє вірян права переходити до інших конфесій

Автор:

|

Травень 11, 2017

|

Рубрика:

Московський патріархат позбавляє вірян права переходити до інших конфесій

Сергій Здіорук

В Україні налічується більше 34 тис. релігійних громад усіх конфесій. Усі вони мають надати на перереєстрацію власні статути. Зокрема, більше 12 тис. громад Московського патріархату (МП). При цьому рутинна процедура раптом отримала несподіваний поворот: у поданих ММ до обласних адміністрацій документах з’явилися нові і дуже специфічні пункти, які повністю руйнують українську структуру Церкви, перетворюючи її на дзеркальне відображення Російської православної церкви. Таким чином, фактично позбавляючи храмів своїх парафіян.
Для аналізу взявся примірник нової редакції статуту громади Української православної церкви (УПЦ) МП села Адамівка Рівненської області. Введені пункти з одного боку свідчать про те, що усе майно, в т. ч. храми, нібито залишається у власності громад, проте розпоряджатися ними вони не мають права, адже будь-які дії з відчуження мають візуватися єпархією.
«Парафія визнає виключне право за Управлінням Сарненської єпархії УПЦ розпоряджатись культовими будівлями та майном, яке належить Управлінню Сарненської єпархії УПЦ на праві власності, та перебуває на балансі або у користуванні парафії, — йдеться у документі. — Відчуження нерухомого майна парафії здійснюється виключно з письмової згоди та благословення єпархіального архієрея керуючого Сарненською єпархією УПЦ».
На думку рєлігієзнавця Сергія Здіорука, єдине пояснення новації — боротьба проти виходу громад у УПЦ МП. «Вони стараються такими незаконними засобами утримати людей. Ніби куди вони підуть, якщо храм у нас? Це однозначно загроза громадській і національній безпеці. Вони забирають майно, цінності, кошти», — повідомив він.
Забираючи право розпоряджатися храмом, люди в Адамівці ще й позбавляються права на власну думку і власний вибір, де молитися. За вихід із УПЦ МП і перехід в іншу юрисдикцію мають проголосувати 100 % парафіяльної ради. Тобто, своє «за» або «проти» має сказати і той священик, котрого призначило і може щомиті відкликати керівництво МП. Як він проголосує — питання риторичне. «Це боротьба з переходами, боротьба за своє впливове становище. Вони не хочуть втрачати цей стан. Більше того, якщо вони втратять, то їхні патрони з Москви посунуть їх», — додає релігієзнавець.
Але це статут лише однієї громади — села Адамівка. У Рівненській обласній державній адміністрації (ОДА), куди стікаються документи усіх релігійних громад області, розповіли, що всі подані статути з області є однаковими і 96 уже зареєстровані. Ще більше 500 статутів на черзі. Заступник голови ОДА виправдовується і каже, що, коли побачили ці нововведення, одразу написали застереження. Іншими словами — обласна адміністрація визнає протизаконність цих пунктів, але замість відмови реєструє, перекладаючи відповідальність з себе на суди.
Іван Папаяні, керівник Департаменту релігії Міністерства культури України, продемонстрував, що всі отримані з Тернопільської, Черкаської та Житомирської областей статути написані під копірку. Наразі відомо, що такі статути хочуть зареєструвати ще в Київській, Закарпатській та Львівській областях, там, де у МП найгостріша ситуація з утечею вірян. Декотрі очільники УПЦ МП повідомили, що типовий статут для громад пишеться в Києві, далі його надсилають в єпархії, і одразу несуть на реєстрацію в ОДА без жодного обговорення в громадах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply