Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 19, 2022

Мільйон гривень витратили на дзвіницю

Автор:

|

Грудень 07, 2021

|

Рубрика:

Мільйон гривень витратили на дзвіницю
Дзвіниця у Великій Луці

У с. Велика Лука Тернопільської області за 1 млн грн відреставрували дзвіницю — історичну й архітектурну пам’ятку XVII ст. Гроші на це збирали місцеві жителі та меценати. Із 400-річної будівлі зняли сучасну штукатурку та металевий дах, а також відновили кам’яну вежу зі стінами. Стара дзвіниця повернула собі первозданний вигляд: кам’яна кладка, покрівля з ґонту, дубові сходи на горішній ярус, стародавнє дерев’яне перекриття під дахом, де замість цвяхів тиблі-кілки.
Два роки архітектори й історики переконували місцевих мешканців зруйнувати сучасну штукатурку та демонтувати металеву покрівлю. Тоді постала стародавня — майже чотирьохсотлітня мурованиця. Щоправда, між камінням довелося заливати розчин для скріплення за стародавнім рецептом. Для даху варили хвойні дощечки. «Їх проварили в спеціальних розчинах, які будуть мінімум років сто стояти», — розповів архітектор Ігор Яворський. Багато робіт виконували самі селяни: 20 місцевих мешканців постійно допомагали команді реставраторів.
Гроші на дзвіницю у Великій Луці збирали упродовж кількох років. Тепер нову-стару дзвіницю освятили. До слова, вежа для дзвонів у Великій Луці пережила не одну церкву, що стояла поруч: спершу згоріла дерев’яна, потому збудували кам’яну. «Церкву кілька разів перебудовували. Дзвіниця дійшла до нашого часу практично в автентичному неперебудованому вигляді», — розповів краєзнавець Ярослав Пелехатий. Тепер будь-хто може вийти на третій поверх дзвіниці, аби визирнути з її бійниць, розглянути столітні дзвони, один із яких важить 1 т, а також послухати їхній передзвін.
Як повідомляв «Міст», у Дрогобичі реконструюють дзвіницю ХVІІ ст.

Світлана Павук, ТСН

About Author

Meest-Online