Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

«Маємо великі амбіції щодо підтримки української культури»

Автор:

|

Березень 10, 2021

|

Рубрика:

«Маємо великі амбіції щодо підтримки української культури»
Владика Дам’ян Габорій

Дам’ян Габорій, глава греко-католиків Угорщини, націлений розвивати українську ідентичність в культурному та духовному осередку українців у Будапешті попри всі складнощі функціонування українського громадського руху в цій країні. Зокрема, він наголосив на важливості побудови в Будапешті храму Української греко-католицької церкви (УГКЦ), питання про що раніше порушували на зустрічах представників української громади з угорською владою.
Владика повідомив, що українська громада готова розпочати будівництво власними силами, але важливо отримати від угорського уряду землю під будівництво. Щодо планів на майбутню церкву, він розповів про великі амбіції щодо цього. «Майбутня церква УГКЦ у Будапешті стане місцем духовної єдності для всіх українців, котрі будуть туди приходити. Проте маємо й більші амбіції: при ній має бути школа, дитячий садочок, центр культури», — зазначив о. Дам’ян.
Він нагадав, що зараз для парафії церкви Покрови Пресвятої Богородиці, якою опікується владика, в приміщенні орендованої католицької гімназії вже третій рік успішно діє українська суботня школа. В ній навчається 40 учнів в семи класах, а також працює 12 вчителів. Школа відкрита 30 субот на рік із дев’ятої до 16-ї години. Панотець розповів, що в перспективі при парафії планують відкрити дитячий садочок, який працюватиме по суботах.
Він зауважив, що через пандемію Сovid-19 багато культурних і духовних заходів доводиться проводити в Інтернеті. «Проте у віртуальному світі живу, справжню громаду не збудуєш. Для її розвитку важливо створювати необхідні інституції та підтримувати їхню життєдіяльність», — наголосив о. Дам’ян.
Утім, він не міг оминути увагою складнощі, які доводиться переживати при налагодженні функціонування української церкви в Угорщині. Душ пастир зазначив, що в Угорщині духовенство, яке опікується вірними, перебуває на утриманні своєї церковної громади. «У нашій ситуації все інакше. Оскільки церковна громада функціонує не так давно, немає такої можливості для підтримки свого священника», — зазначив він.
У цьому зв’язку панотець радий, що угорський уряд і свідомий український бізнес в Угорщині вирішили допомогти. Він розповів, що попри всі труднощі, парафія влаштовує різні харитативні акції: «Щасливе Різдво», «Великодній кошик», «Святий Миколай для сиріт», «Нагодуй бідного», допомога учасникам російсько-української війни. Цього року планують розпочати акцію «Благодійна кава». «Всі ці проєкти спрямовані на сиротинці в Україні, людей у потребі, ветеранів», — зауважив владика.
Він закликав усіх українців у Будапешті звертатися до храму у випадку виникнення питань як духовного, так і адміністративного змісту (зокрема, щодо пошуку роботи, вирішення юридичних нюансів). «Раджу тим, хто приїжджають до Угорщини, відразу шукати свою церкву, а потім перевірені громадські організації», — резюмував душпастир.
Дам’ян Габорій — уродженець Дрогобича, котрий зараз надає душпастирську опіку українцям греко-католикам Угорщини. У 20 років виїхав на навчання до Варшави, де впродовж дев’яти літ здобував вищу богословську освіту. Під час навчання у варшавській духовній семінарії відчув покликання до священничого стану. У 29 років прийняв таїнство священства. Перед Угорщиною служіння здійснював в Києві.
Як повідомляв «Міст», священник проміняв Париж на село Львівщини.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply