Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Костел у Магерові пустили з молотка

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

Костел у Магерові пустили з молотка

Багато українців пережили шок, коли після введення електронних декларацій майнового стану дізналися, що декотрі народні депутати, крім мільйонів доларів, фешенебельних маєтків, десятків норкових шуб, кілограмів коштовних прикрас, володіють ще й капличками та церквами. Тобто тим, що купувати-продавати, за визначенням, не можна, бо йдеться про святині. Яким же було здивування громадян, коли почули, що нещодавно реґіональне відділення Фонду державного майна України (ФДМУ) по Львівській, Закарпатській і Волинській областях через систему тендерних закупівель ProZorro реалізувало на аукціоні незвичний лот — колишній костел у с. Магерове Жовківського району на Львівщині.
Унаслідок покрокового зниження стартової ціни, яка становила 528 тис. 509 грн. 50 коп., за цю культову споруду отримали 30 тис. 285 грн. 10 коп. Тобто стільки, скільки коштує «айфон» десятої моделі, яким користуються круті українські мажори. Придбав костел Сергій Соболь, 46-річний підприємець із Дніпра, котрий спеціалізується на купівлі нерухомості, торгівлі тютюновими, продуктовими виробами тощо.
Свою святиню магерівські римо-католики звели понад чотири століття тому, далекого 1595-го. 1914 року, під час Першої світової війни, костел Пресвятої Трійці зазнав суттєвих руйнувань, але за два десятиліття його реставрували і ще раз освятили. Нове випробування чекало на храм після приходу «других совітів». Радянське керівництво скасувало колишній статус цієї будівлі як культурної пам’ятки, розпорядилося віддати костел під склад. З часом там розмістили виробничі площі філій львівських заводів «Біофізприлад» і «Полярон». Там, де колись лунали молитви, було чути шум токарних і фрезерних верстатів. Спершу у духовній обителі виготовляли новорічні гірлянди, а згодом — компоненти до лазерної техніки для військових потреб.
Приблизно 15 років тому магерівське відділення «Полярону» закрили. Його приміщення з відремонтованою покрівлею передали на баланс селищної ради. Кілька разів від римо-католицьких ієрархів до місцевих депутатів надходили заяви з проханням передати костел і плебанію, що неподалік, у власність їхньої дієцезії. Однак народні обранці не погоджувалися: казали, що будинок священника знадобиться для потреб селищної громади. Клопотання відхиляли двічі.
«Я намагався переконати своїх колег, що костел необхідно передавати вірянам разом із плебанією — адже йшлося про єдиний ансамбль, — розповів Богдан Кожушко, місцевий депутат. — Хотілося, щоб у цій святині було життя, щоб вона відродилася. Але до моєї думки не прислухалися. І це мало плачевні наслідки. Кілька років тому посеред костелу прорвало водогінну трубу, вода била фонтаном. Повідомив про це у селищну раду, щоб там взялися за ліквідацію аварії. А мені відповідають: «Костел нам уже не належить, передали його ФДМУ, тож нас тепер не цікавить, тече там вода чи ні». Звернувся я у Львівський водоканал, і чую: ця труба — комунальна, нехай самі розбираються. Попросив у селищного голови документи про передачу костелу у ФДМУ, той не знайшли цих паперів. Або не хотіли їх шукати.
У Магерові обурюються, що святиню пустили з молотка, не поцікавившись думкою місцевих жителів. Нещодавно ФДМУ надіслав у селищну раду листа, чи можна виставляти на торги тутешній гуртожиток. А от про запит щодо можливості продажу костелу не чув ніхто. Не було ні оголошень про це, ні громадських слухань. Дивно, що селищна влада ніяк не завадила продажу цього цінного об’єкту культурної спадщини на підвідомчій території.
На захист костелу Пресвятої Трійці виступила група патріотів рідного села, хоча й належать вони до інших релігійних конфесій. Серед цих активістів — вихователька дитсадка у Добросині Оксана Кукурудза, викладач Рава-Руської музичної школи Лариса Кожушко, вихователька магерівського дитсадка Орися Ценюх, вчителька Надія Лозова. Ці люди вирішили повернути костелу статус історичної пам’ятки, внести його до Переліку об’єктів культурної спадщини, щоб храм перебував під охороною держави. Попри інертність сільської влади, волонтери організували збір коштів серед жителів Магерова — передані ними 16 тис. 252 грн. витратили на оплату облікової документації, своєрідного паспорта костелу. За виготовлення цих паперів взялися працівники Державного історико-архітектурного заповідника у Жовкві. Однак завершити справу не встигли. Поки науковці готували документи, чиновники з ФДМУ встигли провести аукціон. Зробили це, незважаючи на прохання Львівської обласної державної адміністрації призупинити приватизацію костелу.
Сергій Соболь вважає, що зробив вдале придбання, хоча ще не вирішив, як ним скористається. Одне ясно: перед аукціоном добре вивчав об’єкт. Бо коли до переможця торгів зателефонувала п. Кукурудза і, не приховуючи своїх переживань, поцікавилася, як цей бізнесмен зі сходу думає використовувати храм у західному реґіоні, всього за 25 км від українсько-польського кордону, новий власник костелу уточнив: не за 25, а за 22 км.
«Облаштовувати у культовій споруді якесь виробництво було б гріхом, — каже Оксана Кукурудза. — До того ж на цій території поховані священники, ченці. Порушувати їхній вічний спокій було б не по-християнськи. Нам важливо, щоб у Магерові зберегли цю історичну пам’ятку, щоб наше селище мало ще більшу туристичну привабливість.
Частина магерівців вважає продаж костелу на аукціоні незаконним та абсурдним. Вимагає скасувати результати торгів. Інша частина висловлює пропозицію перекупити його у бізнесмена: мовляв, кинули б клич — і гроші знайшлися б. Можливо, коштами допомогли б і римо-католики зі сусідньої Польщі. Кого-кого, а їх найбільше мало б зачепити за живе те, що десяток магерівських одновірців зараз моляться у капличці на цвинтарі, а не у храмі Пресвятої Трійці, який розміняв п’яту сотню літ.

Іван Фаріон, «Високий Замок»

До слова
У центрі Львова археологи знайшли під землею давнє склепіння. Припускають, що це сховище зруйнованого ХІХ ст. костелу Пресвятої Трійці і монастиря отців тринітаріїв. «Ті артефакти, які ми знайшли, мають велике значення для історії Львова, — розповідає 34-річна Мирослава Іваник із Рятівної археологічної служби. — Ми зафіксували давні мурування, пов’язані з тепер уже не існуючою будівлею костелу Пресвятої Трійці і монастиря отців тринітаріїв. Розкопки проводили на вулиці Корнякта в рамках її реконструкції. Вдалося знайти фрагменти керамічного посуду та монети. Їх заберуть у лабораторію, де почистять і вивчатимуть науковці». Комплекс костелу Пресвятої Трійці та монастиря тринітаріїв збудували 1731 року. Під час обстрілу 1848-го храм зруйнували. Згодом на його місці збудували Преображенську церкву.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply