Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Християнські курси в школах треба залишити

Автор:

|

Червень 11, 2020

|

Рубрика:

Християнські курси в школах треба залишити
Блаженнійший Святослав

Блаженнійший Святослав, глава Української греко-католицької Церкви (УГКЦ), закликав Міністерство освіти та науки (МОН) України не вилучати з навчальної програми предмети духовно-морального спрямування. Він вважає, що курси світоглядного характеру, такі як «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі», «Основи сім’ї», є відповіддю на виховні виклики, які стоять сьогодні перед українським суспільством. Про це йдеться в окремому зверненні владики «Майбутнє нашої Церкви, України і народу залежить від освіти та виховання наших дітей».
«Їхнє впровадження в навчальні програми було вимогою українського суспільства після здобуття Незалежності України та відходу від комуністично-атеїстичного світогляду в напрямку демократичних цінностей, аби гідність і права людини не лише декларувалися, а й реалізувалися. Розвиток якості викладання цих предметів — результат багаторічних зусиль громадян України — батьків, вчителів, педагогічних колективів, релігійних і громадських організацій, Церков», — стверджує Блаженнійший Святослав.
Він зазначає, що батьки мають право і обов’язок впливати на зміст навчальних програм, згідно з якими навчаються їхні діти. «Сьогодні ми переживаємо, — зазначає владика, — часи тривоги, непевності, змін не лише через пандемію Covid-19. Це пов’язано й з іншими чинниками: війною, економічними, політичними та духовно-моральними викликами, які постають перед нашим суспільством. Водночас бачимо, що нівелюються шляхи плекання культурних і світоглядних цінностей, які були сформовані тисячолітньою християнською традицією, що є основою української ідентичності. Натомість впроваджують нищівні ідеології та програми, які є чужими для нашої культури, суперечать християнській моралі й обмежують гідність і свободу людини».
Також глава УГКЦ стурбований тим, що МОН скасувало відповідальні за світоглядні дисципліни комісії, зокрема, Комісію з філософсько-світоглядних дисциплін, Комісію з етики та Комісію з християнської етики. «Ми глибоко стурбовані, що ці зміни можуть завдати шкоди якості та розвитку предметів світоглядного характеру в межах навчальних програм різних рівнів і внаслідок цього зведуть нанівець зусилля, спрямовані на цілісний розвиток дітей і молоді», — наголошує він.
Раніше у МОН повідомляли, що розформовує ці комісії. «Ми ставимо крапку в епопеї з науково-методичними комісіями МОН, зокрема, з проблем виховання дітей та учнівської молоді. МОН припиняє повноваження відповідних комісій, склад яких сформували 2011 року, — розповіла Любомира Мандзій, виконувачка обов’язки міністра освіти та науки України.
А Олена Масалітіна, колишня радниця міністерки освіти та науки, додала, що експерти вже давно, з огляду на реформу, наголошували, що ці комісії — не найкращий механізм для того, щоб приймати рішення про надання грифів і схвалення курсів.
Нагадаємо, що 10-11 класам торік почали викладати факультативний предмет «Основи сім’ї». Багатьом батькам не сподобалося, що їхніх дітей у «дискримінаційній і сексистській формі» навчатимуть щасливого подружнього життя та турботи про дітей, і курс вирішили переглянути.
2020-го, за умови перевидання посібників, «Основи сім’ї» знову хочуть повернути у школи. Так вирішив Інститут модернізації змісту освіти МОН. Через це вибухнув скандал. Декотрі батьки продовжують вважати, що його не можна викладати в школах, інші — вимагають повернути його у програму. Адріан Буковинський, автор курсу, стверджує, що предмет хочуть заблокувати «певні чиновники, ліберали й антисімейні сили».

Катерина Хорощак, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply