Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Храм у центрі Львова залишився без священиків

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

Храм у центрі Львова залишився без священиків

Храм Стрітення Господнього Української греко-католицької церкви (УГКЦ) у Львові унікальний хоча б тому, що там останні сім років проводили служби і католики обрядів. І попри, здавалося б, мирне співіснування, війна за територію була лише питанням часу. Тепер у храмі не проводять служби ні римо-католицький, ні греко-католицький священики. Греко-католики збираються у храмі і слухають літургію в аудіозаписі, а домініканці моляться у приміщенні курії Львівської архідієцезії Римо-католицької церви (РКЦ), що розташоване поруч із храмом.
29 листопада львівські домініканці раптово повідомили, що більше не мають доступу до храму Стрітення Господнього і що тимчасово проводитимуть служби у каплиці біля храму. Вони повідомили, що греко-католики забрали у них ключі від храму і не впускають їх досередини. Цікаве й те, що 26 листопада митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк відкликав з храму свого о. Юстиніана Городечного. «Юстиніан Городечний був покликаний створити умови мирного співіснування двох церковних громад — греко-католицької та римо-католицької, які в силу певних обставин діють під одним дахом. Радикалізація життя церковної громади її окремими представниками, небажання знаходити компроміси може стати причиною подальшого загострення ситуації. Не бажаючи давати комусь підстав втягувати Львівську архієпархію УГКЦ у непотрібні конфліктні ситуації, мною було прийнято рішення відкликати ієрм. Юстиніана Городечного з обов’язків адміністратора храму стрітення Господнього у Львові», — йдеться у зверненні владики до вірян.
То у чому суть конфлікту? 1998 року держава передала храм Стрітення Господнього у Львові у користування УГКЦ. 2001-го, під час візиту до Львова Папи Івана Павла ІІ, греко-католики домовилися з римо-католиками про спільне використання цієї церкви. 2009 року римо-католикам передали ще й каплицю при цьому храмі. Співіснування церков двох обрядів починалося мирно, однак в останні роки РКЦ стала наполягати на передачі храму Стрітення Господнього в її повне користування. 2016-го домініканці навіть попросили держсекретаря Ватикану посприяти процесу передачі цього храму РКЦ. Така позиція західної церкви категорично не сприймалася східною і періодично між парафіянами різних обрядів виникали чвари.
За словами о. Юрія Бойка, синкела у справах монашества Львівської архієпархії УГКЦ, коли ситуація між парафіянами загострилася, митрополит Ігор вирішив відкликати з храму о. Юстиніана. Не бажаючи бути втягненими у скандали, ми вирішили просто відкликати нашого священика, а людям, котрі ходили у цю церкву, запропонували перейти до храму Блаженного Климентія Шептицького, який розташований поруч.
Такий крок УГКЦ її віряни сприйняли як добровільну передачу храму Стрітення Господнього римо-католикам. 28 листопада парафіяни замкнули церкву на ключ і відмовились впускати туди домініканців.
Юстиніан Городечний розповів, що керівництво УГКЦ у Львові засудило такі радикальні дії своїх прибічників. «Митрополит відкликав мене звідти, але він не має такого впливу, щоб спонукати цих людей не приймати рішень, а коритися йому. Я просив вірян не зачиняти двері і, можливо, навіть щось більше зробити, щоб уникнути конфліктів, але вони не послухались», — зазначив він.
Одразу кілька священиків УГКЦ та РКЦ повідомили, що організація парафіян цієї церкви є зареєстрованою юридичною особою, яка нібито називається «Релігійна громада української греко-католицької церкви парафії Стрітення Господа нашого Ісуса Христа», і саме їй 1998 року уряд передав храм Стрітення Господнього. У державному реєстрі нерухомості, щоправда, інформація про право власності на храм відсутня, але оскільки реєстр почали укладати 2014-го, ці дані могли просто не внести.
Відомо, що керує організацією парафіян Ігор Барановський, декан заочного факультету Української академії друкарства. Жодної інформації про цю релігійну організацію й її членів отримати з відкритих джерел не вдалося.
Перша назва цього храму — костел Матері Божої Громничої, його 1693 року збудували для РКЦ. У 1940-х рр. храм передали спершу медінституту, потім — військовим, а у 1970-х рр. — обласному управлінню якості, метрології та стандартизації. 1998-го храм знову стала використовувати за призначенням, однак тепер уже греко-католицька церква.
УГКЦ не налаштована повертати свого священика у храм, відтак єдиним логічним рішенням мала б стати передача храму римо-католицькій церкві. Водночас парафіяни УГКЦ кажуть, що за жодних умов не віддадуть храм РКЦ. «Громада буде боротися за те, щоб громаді повернули священика та захищатиме храм, який держава передала 1998 року. Зараз громада молиться в храмі без священика», — мовиться у зверненні парафіян, вивішеному на дошці оголошень храму.
Представники РКЦ ситуацію не коментують. Єпископ-помічник Львівської архідієцезії РКЦ Едвард Кава зазначив, що наразі з греко-католицькою громадою ведуть перемовини. «Не можу дати жодного коментаря, бо тривають перемовини між нами і спільнотою греко-католицької парафії, тому зараз не можемо коментувати, поки не буде ясної ситуації», — заявив він.
Відтак наразі є два варіанти розвитку подій: або парафіяни на чолі з д-м Барановським погодяться передати храм РКЦ, або греко-католики будуть продовжувати збиратися у храмі без священика.

Катерина Родак, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply