Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 21, 2021

Храм у Таданях на Львівщині вважається одним із найстаріших

Автор:

|

Жовтень 25, 2012

|

Рубрика:

Храм у Таданях на Львівщині вважається одним із найстаріших

Тадані – невелике село за декілька кілометрів на південний схід від Кам’янки-Бузької, перша письмова згадка про яке датується 1440 роком. Відомо, що в ХV столітті тут був замок, проте до наших днів він не дожив. 1563 року поселення отримало Магдебурзьке право, а разом із ним – усі міські привілеї. Це зараз Тадані адміністративно належать до Кам’янка-Бузької міської ради, коли вже за незалежності було розформовано сільську раду, а колись сама Кам’янка була передмістям Тадані. Однак особливих вигод міські права Тадані не принесли, і вже через два століття в містечку панувала бідність, а жителів навіть позбавили сплати податків. Згодом містечко перетворилося на звичайне село, яким є й сьогодні. Але все ж навіть зараз Тадані мають чим пишатися, а зокрема унікальною спорудою, якою є дерев’яний костел XVIII століття – чи не найстаріший у західній Україні.

Повна назва костелу в Таданях звучить так – “Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією і св. Теклі”. У літературі його іноді називають скорочено Благовіщенським. Був побудований 1734 року на місці попередника, який згорів у 1720-х роках. У 1838 році в храмі з’явилися розписи, частина з яких дійшла до наших днів. За радянських часів храм використовували під колгоспну комору, а з 1992 року – це знову діючий римо-католицький костел. Утім, богослужіння в ньому проводять лише у великі свята – із Кам’янки-Бузької спеціально приїздить настоятель Успенського костелу отець Владислав.
Форми тридільного костелу, перекритого двосхилими дахами, виглядали б, напевно, досить сухо, якби всі лінії, запроектовані абсолютно прямими, такими й були. Але від віку костел набув певної, так би мовити, криволінійності, що, безперечно, надає йому неповторного шарму старовини, як і скуйовджений гонт на трикутних фронтонах.
Ззовні костел давно потьмянів від часу, зате всередині грає кольорами – попри всі випробування, у ньому на диво непогано зберігся темперний стінопис кінця XVIII ст. Основна кольорова гамма – сірий, охристо-червоний і золотистий по темно-синьому тлу. Зі стелі за вірянами стежить Всевидюче око, а янголи розтягують сувій з написом, що прославляє Святу Трійцю. На північній стіні – велике зображення Діви Марії. Угорі на північній стіні нави добре збереглося зображення незвичного у наших краях чеського святого – Йоана Непомука, покровителя знеславлених. За життя він був священиком і сповідав дружину чеського короля Вацлава. Одного разу ревнивий і підозріливий король став вимагати виказати йому, у яких гріхах сповідалася королева. За відмову Йоан Непомук заплатив власним життям: його втопили у Влтаві. Але згодом тіло спливло, і над ним засяяли зорі… Вівтарну частину від нави відділяє поперечна балка, що виконує конструктивну і декоративну функції водночас – з’єднує зруб і служить підніжжям для Розп’яття. На балці посеред напису “Ісус Назаретянин Цар Іудейський” вказано дату побудови костелу: “1734”.
На старому сільському цвинтарі серед дерев та інших надгробків є могила, яку можна знайти хіба з провідником. Тут поховано ксьондза Благовіщенського костелу Тадеуша Гаєвського, пароха та каноніка цієї парафії з 1900 року. Як пишеться в епітафії польською мовою: “Був священиком 33 роки, переживши 63 роки. Помер після великих і довгих страждань 5.01.1934 р. Тих, що проходять повз, просимо помолитися.”
Є ще в Таданях дерев’яна церква Св .Миколая, яка не може похвалитися таким поважним віком, як костел, проте досить симпатична. Табличка на стіні храму свідчить, що він був побудований в 1876 році, а розписаний у 1888-му.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply