Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 19, 2021

Глава УПЦ КП закиди з Москви спростовує

Автор:

|

Серпень 09, 2018

|

Рубрика:

Глава УПЦ КП закиди з Москви спростовує

Патріарх Філарет (Денисенко)

Москва запекло пручається наданню томосу українській Церкві.

«Храми належать громадам»
Опоненти автокефалії Української православної церкви (УПЦ) розповсюдили своє хибне трактування слів патріарха Київського й усієї Русі-України Філарета. Зокрема в інтерв’ю телевізійного каналу «Прямий» глава УПЦ Київського патріархату (КП) заявив: «Ніякої власності Московський патріархат (МП) в Україні не має. Власність Церкви в Україні є власністю української Церкви. Ось узяти, наприклад, Києво-Печерську лавру, Почаївську лавру — чия це власність? Власність Української держави. І держава передала свою власність в користування УПЦ МП. Але коли тут буде визнана українська Церква, то Лавра — і одна, і друга — будуть передані українській церкві. Бо це — українські святині. І Росія, і Московський патріархат жодного стосунку до цих святинь не має. І ті парафії, які будували свої храми за власний кошт, мають їх у своїй власності, а не Росії. Тому Росія тут церковної своєї власності не має».
Однак російські засоби масової інформації (ЗМІ) взялися лякати читачів, що після надання томосу про автокефалію українці «захоплюватимуть храми» УПЦ МП. Відтак патріарх Філарет був змушений запевнити: «За українськими законами всі храми та майно належать громадам — чи на правах власності, чи на правах користування, чи на правах оренди. Громадам, тобто парафіям, монастирям і духовним навчальним закладам. За законом, своїм майном розпоряджається громада. Й якщо громада вирішила вийти з одного патріархату й увійти до іншого, то майно вона зберігає за собою, бо це її майно, а не патріархату»,
Також глава УПЦ КП заспокоїв: «Жодного насилля не буде, не вірте пропаганді, що в Україні буде релігійна боротьба, захоплення храмів, нічого цього не буде, а буде законний перехід тих, хто хочуть. Не хочуть — залишайтесь у російській Церкві. Але називайтеся російською Церквою».
Патріарх Філарет також прокоментував публікації у ЗМІ «про захоплення Лаври»: «Вона буде належати українській Церкві, але добровільно, без насилля. Як це буде проходити, покаже майбутнє. Наша тверда позиція: ніякого насилля щодо однієї та другої Лаври, і не лише до Лаври, а й узагалі до церковного майна».
«Позиція Церкви така: коли більш ніж дві третини громади вирішили на загальних зборах, що треба перейти з одного патріархату до іншого, то майно громада має зберігати за собою, а меншість має право збудувати собі інший храм або обладнати приміщення. Якщо вирішила проста більшість, не дві третини, тоді потрібно проводити почергове богослужіння, щоб мали право користуватися храмом обидві частини колишньої однієї громади — і більшість, і меншість», — пояснив владика.

Лавра — у приватній власності
Тим часом Максим Драбок, оглядач української служби Deutsche Welle, з’ясував: «Юридичної особи «Українська православна церква Московського патріархату» в Україні не існує. Тобто немає єдиної структури, за якою б в країні були закріплені всі церкви й інші будівлі МП. Власником кожного об’єкта церковної нерухомості, здебільшого, є інші юридичні особи. Так, власником Почаївської лаври є релігійна організація «Почаївська Свято-Успенська Лавра» юридична особа, керівником якої є митрополит Володимир. Тобто об’єкти нерухомості Почаївської лаври перебувають у приватній власності, що підтверджують дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Зокрема, йдеться про будівлю Храму Преображення Господнього загальною площею 4 445 кв. м».
«Приватизація» Почаївської лаври розпочалася за прем’єрства Януковича, коли у липні 2003 року він підписав розпорядження Кабінету Міністрів про виключення зі складу Кременецько-Почаївського державного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври. Йшлося про Успенський собор, Троїцький собор, монастирські келії, архієрейський будинок, дзвіниці й надбрамний корпус», — також дізнався п. Драбок і дійшов висновку: «Тож для скасування тодішнього розпорядження уряду й ухвалення нового, яким би ці будівлі Почаївської лаври, приміром, передавалися вже єдиній Українській православній церкві, потрібна не лише політична воля, а й серйозні правові підстави».
Правники також попередили, що надання УПЦ томосу та створення єдиної помісної православної Церкви в Україні не є підставою для «захоплення храмів». Зокрема, Максим Пирогов, юрист компанії Investment Service Ukraine, пояснив:
«Одна юридична особа — держава Україна — передала об’єкт іншій юридичній особі. Тобто відбувся правочин. Прийняття будь-якого рішення у релігійній сфері не може на нього вплинути і не може бути істотною підставою для його перегляду».
Він досліджував ситуацію з нерухомістю УПЦ МП, відтак, вважає, що компромісним рішенням може бути залишення будівель у її користуванні на якийсь певний термін, а потім передача цих об’єктів помісній православній Церкві. «Цей варіант буде кращий для обох сторін. Оскільки якщо уряд просто скасує старе розпорядження, я впевнений на 90 %, що УПЦ МП звернеться до суду, який визнає це незаконним», — наголосив експерт.

«Крок останньої надії»
А тим часом наприкінці серпня ц. р. патріарх Кирило зустрінеться з Вселенським патріархом. Про це повідомило грецьке церковне видання Vima Orthodoxias. За даними видання, глава Російської православної церкви РПЦ зустрінеться з Варфоломієм, щоб обговорити проблему надання автокефалії українській Церкві. Видання зазначає, що взаємини між Церквами зараз «складні» через Україну, і поки незрозуміло, чи вдасться їм досягти якоїсь домовленості.
Єпископ Євстратій (Зоря), речник УПЦ КП, в якій очікують на томос про автокефалію української православної церкви від Варфоломія, заявив, що розглядає майбутній візит як «крок останньої надії» Московської церкви. «Очевидно, що візит патріарха Кирила до Стамбула має на меті якщо не повністю відмовити Вселенського Патріарха від рішень щодо «українського питання», то принаймні досягти якогось відтермінування», — зазначив він.
Це пов’язано з тим, що наприкінці серпня очікується чергове сесійне засідання Священного Синоду Константинопольського Патріархату, а відразу після нього, 1-3 вересня, відбудеться Синакс (Архієрейський Собор) усіх ієрархів Патріархату. Очікується, що «українське питання» опиниться на порядку денному обох зібрань.

«Йде процедура»
Ростислав Павленко, заступник глави Адміністрації Президента України, пояснив: «Для того, щоб були виконані всі процедури, щоб усе було канонічно, потрібен певний час. Йде процедура. Завершується інформування інших Церков, після чого Вселенська патріархія перейде до наступного етапу надання томосу. Головне, що рішення ухвалено і ми йдемо до своєї мети».
А в прес-службі Президента України ще раз запевнили: «Константинопольська церква взяла на себе ініціативу відновити єдність православних віруючих в Україні з кінцевою метою надати українській Церкві автокефалію. Про це йдеться у посланні Вселенського патріарха Варфоломія, яке передав Президенту України в Києві митрополит Гальський Еммануїл». У цьому посланні наголошено: «Визнаючи високу відповідальність першопрестольної Константинопольської церкви, яка ніколи не переставала та не змирялася перед незаконними, а також неканонічними ситуаціями, які потрясали природне функціонування православної Церкви, і в ці відповідальні часи вона взяла на себе ініціативу відновити єдність православних віруючих України з кінцевою метою дарувати українській церкві автокефалію».
Причому представник вселенського патріарха Варфоломія запевнив, що Вселенський патріархат уже почав процедуру надання українській Церкві автокефалії ще 19 квітня, відтак пояснив: «Вселенський патріарх не може залишатися сліпим і глухим до звернень, що повторюються понад чверть століття. Чада Української церкви й її провідники мають право на своє місце серед Церков. Материнська Церква вже винесла ухвалу розпочати процедуру для досягнення остаточної мети — надання автокефалії Українській православній церкві. Вселенський патріархат на вашому боці, ви не залишитесь сиротами».

Ігор Голод

Пряма мова
Дмитро Корчинський, громадський активіст:
— Позиція КП зараз така: ми також Церква, нічим не гірша за московську. Та треба змінити підхід: московська Церква — насправді ніяка не Церква і ніколи нею не була. Це підрозділ Федеральної служби безпеки, створений колись Сталіним. Метою цієї установи є просування російської політики на українських землях. До того часу, поки ми робимо вигляд, що МП є церквою, доти у нас нічого не вийде. Потрібно всім пояснити, що російське православ’я — це звичайний сатанізм, метою якого є робота на спецслужби країни-аґресора. Лише знаючи справжню суть ворога, ми зможемо їх перемогти.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply