Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 25, 2021

Глава УАПЦ заявив про проблеми на шляху об’єднання

Автор:

|

Жовтень 24, 2018

|

Рубрика:

Глава УАПЦ заявив про проблеми на шляху об’єднання

Макарій, глава УАПЦ

Вселенський патріарх запевнив, що не відступить щодо автокефалії Української церкви.

Попри тиск
Вселенський патріарх Варфоломій заявив 21 жовтня, що, попри тиск із боку Російської Федерації (РФ), він не має наміру відступати в питанні щодо надання автокефалії Українській церкві та наголосив: «Привілеї Вселенського патріархату ґрунтуються на рішеннях і канонах Вселенських соборів і є обов’язковими для всіх в православ’ї».
Владика також наголосив: «Подобається чи ні нашим російським братам, рано чи пізно вони підуть за рішеннями, які прийняв Вселенський патріарх, оскільки у них немає іншого вибору». Крім цього, Варфоломій також повідомив, що він чудово знає про «чорну» пропаганду з боку Росії, спрямовану проти нього, однак запевнив: «Вселенський патріарх приймає виклик Москви щодо українського питання».
Тим часом у Москві не полишають спроб все ж завадити унезалежненню від неї Української православної церкви. Однак при цьому вдаються до сумнівних посередників. Зокрема, 18 жовтня, Турецька православна церква — нечисленна структура, яка опинилися поза канонічним православ’ям, подала позов до суду на Константинопольський патріархат. Севгі Еренерол, Прес-секретар Турецького патріархату, пояснив: «Рішення Константинополя щодо української автокефалії є політичним, а не релігійним, а патріарх Варфоломій втрутився у внутрішні справи України. У патріарха Варфоломія немає повноважень відправляти своїх екзархів в Україну та давати автокефалію її Церкві. Статус Константинопольського патріарха, згідно з лозаннським мирним договором 1923 року, обмежується здійсненням богослужінь для греків, котрі проживають у Туреччині».
Але навряд чи хтось дослуховуватиметься до невизнаних структур. Радше, буде також проігнорована погроза секретаря Російської духовної місії в Єрусалимі — ігумена Нікона, щоадше, залишиться Російська православна церква (РПЦ) може призупинити служіння в Храмі гробу Господнього через позицію Єрусалимського патріархату щодо автокефалії Української православної церкви.
Таким чином ієрархи РПЦ здійснюють шалений тиск на Єрусалимського патріарха, щоб той приєднався до розриву євхаристійного спілкування зі Вселенським патріархатом, зокрема, й через відмову в наданні благодатного вогню. Навзамін РПЦ пропонує організувати визнання Єрусалимського патріарха «старшим за честю» та «першим серед рівних» замість Вселенського патріарха, зібравши «свій» Всеправославний собор зі слухняних Церков.

Не вдалося домовитися
Тим часом митрополит Макарій, глава Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), розповів 17 жовтня в інтерв’ю телеканалу ZIK, що йому не вдалося домовитися з патріархом Філаретом, предстоятелем Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), щодо майбутнього об’єднавчого собору. «Поспілкувався на Покрову і мене це приголомшило. Коли ми зустрілися, то патріарх звернувся до мене, що треба Собор збирати. Я кажу: «Ваша святість, Собор збирати — нема статуту». А він каже: «А статут у мене є». «У мене теж є, але з двох статутів треба зробити один». «Ні, — каже, — мій буде статут». 15-й рік повторяється», — конкретизував він.
Також, за словами глави УАПЦ, не вдається дійти згоди і щодо назви майбутньої Української церкви. «Патріарх Філарет каже: «Назва вже є». Усі мають приєднатися до назви, яка існує зараз, й очолює її патріарх, — поділився Макарій. — Третє питання — який статус або яка модель. Коли я сказав, чи може бути митрополича чи патріарша, він зі злістю сказав, що буде патріарша. А екзархи нічого не кажуть. Коли ми підписували звернення до Вселенського патріарха, сам Президент (України. — Ред.) сказав, що назва буде Православна церква в Україні».
На прохання уточнити, чи не позначаться суперечки між Церквами на тому, як проходитиме Собор, митрополит Макарій відреагував так: «Чого про собор говорити? Спершу треба обговорити поточні питання. Якщо Собор, то треба статут об’єднуючої Церкви готуватися десь два тижні. Модель треба знати. А так із чим іти на собор?».
На думку митрополита, Константинопольському патріарху Варфоломію варто було б надати Україні томос і після цього надіслати до Києва власного митрополита, аби вже він відповідав за об’єднання Церков.

Ще до Нового року?
Попри сумніви очільника УАПЦ, Андрій Парубій, голова Верховної Ради України (ВРУ), запевнив: «Томос українська Церква отримає ще до Нового року. Я сподіваюсь на це, але ми просто молимось і чекаємо. Рішення, прийняті в Константинополі, перевершили мої сподівання. Адже постало питання не лише про автокефалію, а й про скасування акту анексії української Церкви».
Крім цього, спікер українського парламенту стверджував, що під час його особистих зустрічей із Вселенським патріархом були визначені напрямки роботи, за якими необхідно працювати, аби досягти цього результату. Один із таких напрямків — створення спеціальної комісії, яка мала вивчити всю історію й усі канонічні нюанси Української церкви: як вона була анексована Москвою, який був шлях до того, після того.
Також ВРУ передала Андріївську церкву в Києві у безоплатне постійне користування Вселенському патріархату. За словами п. Парубія, цей храм стане «ставропігією, яка буде виконувати роль резиденції Вселенського патріарха Варфоломія та представництва Вселенської Константинопольської церкви».
А 20 жовтня Синод УПЦ КП затвердив нові повну та скорочену форми титулу свого предстоятеля. Повна — «Святійший і Блаженнійший (ім’я), Архієпископ і Митрополит Києва — Матері міст Руських, Галицький, Патріарх всієї Руси-України, Свято-Успенських Києво-Печерської та Почаївської Лавр Священноархімандрит». А скорочена — «Святійший (ім’я), Патріарх Київський і всієї Руси-України».
При цьому синод також постановив, що у взаєминах із іншими помісними православними церквами допустимою формою титулу предстоятеля УПЦ КП є: «Блаженнійший Архієпископ (ім’я), Митрополит Київський і всієї Руси-України» та похідні від нього. Саме так підписався глава УПЦ КП під листом до Вселенського патріарха, у якому подякував за нещодавні рішення стосовно Церкви в Україні.

Ігор Голод

До слова
Найбільшою довірою серед українців користуються Папа Римський Франциск і глава УПЦ КП Філарет. Про це свідчать результати дослідження, проведені Соціологічною групою «Рейтинґ». Так, 34 % опитаних довіряють Папі Римському Франциску (16 % не довіряють), 30 % — патріарху Філарету (17 % не довіряють), 20 % — Вселенському патріарху Варфоломію (13 % не довіряють). Крім цього, 19 % довіряють главі Української греко-католицької церкви Святославу (12 % не довіряють), 16 % — предстоятелю УПЦ МП Онуфрію (28 % не довіряють), 13 % — предстоятелю УАПЦ Макарію (12 % не довіряють). Лише 13 % довіряють главі Російської православної церкви, патріарху Кирилу (37 % не довіряють). Папа Римський, патріарх Філарет, патріарх Варфоломій, архієпископ Святослав і митрополит Макарій користуються високим рівнем довіри на заході країни. А митрополит Онуфрій користується відносно вищим рівнем довіри на півдні, патріарх РПЦ Кирило — на півдні та сході. Також керівники Церков користуються вищим рівнем довіри серед старшого покоління, ніж серед молоді. Опитування проводили з 27 вересня по 4 жовтня 2018 року серед населення України від 18 років і старші. Помилка репрезентативності дослідження — не більше 2,2 %.

Гоп-ля
Московські попи відмовляються покидати Афон, хоча Свято-Пантелеймоновий монастир юрисдикційно, як і всі інші монастирі на Афоні, підпорядкований Константинопольському патріархату. Про це повідомив Олександр Волков, прес-секретар патріарха РПЦ. Як писав «Міст», РПЦ розірвала стосунки з Константинополем і тепер російські батюшки не мають права служити спільні молебні і перебувати на конічній території Константинопольського патріархату. Але забиратися звідти вони не хочуть.

Пряма мова
Владика Макаріос Христопольський, професор Патріаршої академії Криту:
— Синод Вселенського патріархату розглянув апеляцію предстоятеля УПЦ КП, патріарха Філарета, з рішучістю та одностайністю. Святійший патріарх Варфоломій не ухвалює швидких і поверхневих рішень. Хоча це рішення було ухвалене на останньому Синоді, Вселенський патріархат упродовж багатьох років вивчав це питання. Предстоятель УПЦ КП подав Святійшому Патріарху Варфоломію шість апеляцій «екліту», і кілька років тому була створена спільна комісія з ієрархів Вселенського патріархату й ієрархів РПЦ для вивчення церковного розколу в Україні. На жаль, Московська церква необґрунтовано перервала роботу цієї комісії, і з того часу відповідальна за те, що не докладалося жодних зусиль до вирішення цієї проблеми. Відтак у розумінні ієрархів нашої Патріархії дозріла самостійна необхідність розгляду апеляції «екліту» Філарета.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply