Новини для українців всього свту

Saturday, Feb. 27, 2021

Філарета позбавили влади

Автор:

|

Червень 26, 2019

|

Рубрика:

Філарета позбавили влади
Патріарх Філарет

Почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет на власному так званому помісному соборі 20 червня «відновив» існування ліквідованої Української православної церви (УПЦ) Київського патріархату (КПУ) і скасував визнання ПЦУ. Нову-стару Церкву Філарета ніхто не визнає, але йому достатньо й власного рішення.
Причиною такого демаршу став конфлікт Філарета з митрополитом Епіфанієм, главою ПЦУ. Почесний патріарх вражає, що обрання Епіфанія стало можливим, бо самому Філарету пообіцяли збереження влади в Церкві, однак порушили її.
Відтак Філарет зібрав так званий собор УПЦ КП у Володимирському соборі, на який не прийшов жоден архієрей ПЦУ, а лише тільки двоє єпископів із Росії — митрополит Білгородський Іосаф і його вікарний єпископ Петро.
Тепер бунтівник наголошує, що в Україні буде три православних церкви: УПЦ Московського патріархату МП), ПЦУ, яка «має обмежені права», і УПЦ КП, яка є «українською і незалежною». Філарет сказав, що не вважає свої дії розколом, оскільки УПЦ КП існувала ще з 1992 року, а ПЦУ тільки з 2018 року. «УПЦ КП —українська церква, справжня, а ПЦУ — грецька», — запевнив ієрарх. Крім цього, він «звільнив» настоятеля Свято-Феодосіївського монастиря у Києві архімандрита Макарія (Папіша) за те, що той відмовився взяти участь у «соборі» КП.
У ПЦУ «собор» Філарета назвали «самовільними та нестатутними зборами невизначеної групи неуповноважених осіб». Там відзначили, що Філарет не має права одноосібно збирати Помісний собор ні за чинним статутом ПЦУ, ні за колишнім статутом УПЦ КП. «Ми закликаємо почесного патріарха Філарета й осіб, котрі брали участь у зборах, усвідомити всі згубні наслідки такого вчинку і припинити підрив єдності церкви і українського народу», — закликали в ПЦУ.
Своєю чергою, Євстратій (Зоря), архієпископ Чернігівський і Ніжинський і заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ, запевнив, що Вселенський патріархат не відкличе томос про автокефалію для Православної церкви України через дії патріарха Філарета. «Всім, хто каже, що це може призвести до відкликання томосу про автокефалію, можу повідомити, що цього не станеться. Застосовувати санкції до ПЦУ немає підстав», — зазначив він.
А Синод ПЦУ 24 червня відсторонив патріарха Філарета від управління Київською єпархією і прийняв ряд інших рішень щодо проведеного Філаретом «собору». За словами архієпископа Євстратія, прийняли рішення підпорядкувати Митрополиту Київському і всієї України, як їхньому безпосередньому єпархіальному архієрею, всі парафії та монастирі Києва, які до 15 грудня перебували в складі УПЦ КП і відповідно до рішення Помісного собору УКЦ КП (15 грудня 2018 року) й Об’єднавчого собору перебувають у складі ПЦУ. Крім цього вирішили, що Філарет втратив канонічні права й обов’язки, пов’язані з управлінням єпархією.
У рішенні наголошується, що Філарет вчасно не подав документи на реєстрацію Київської єпархії, тому вважають за можливе перереєстрацію в безпосереднє підпорядкування Епіфанія.
Також члени Синоду покарали двох архієреїв-учасників «собору» Філарета за активну участь у діях, спрямованих на розпалювання протистояння в церковному середовищі». Преосвященного Іоасафа (Шибаєва), митрополита Білгородського і Обоянського, і Преосвященного Петра (Москальова), єпископа Валуйського, вікарія Бєлгородської єпархії, виключили зі складу єпископату ПЦУ. Також тимчасово заборонили служіння двом священникам. Архімандрит Андрій (Маруцак) із 22 червня, а ієромонах Ілля (Зеленський) — із 21 червня ц. р. заборонені у священнослужінні за дії, спрямовані на розділення Церкви.
Збори Філарета, які синод назвав зборами трьох архієреїв, невеликої кількості скликаних кліриків і мирян, а також усі прийняті на ньому рішення визнані недійсними. Однак за особливі заслуги в минулому почесного патріарха не стали виключати зі складу єпископату ПЦУ.
А тим часом, Окружний адміністративний суд міста Києва відкрила провадження у справі за позовом Київської митрополії УПЦ МП до Міністерства культури України та Державного реєстратора «Центр правової допомоги та реєстрації» щодо незаконності проведення державної реєстрації Релігійного центру ПЦУ.
«Позовна заява вмотивована допущенням істотних порушень чинного на момент проведення державної реєстрації створення юридичної особи законодавства України, а також вчиненням відповідачами в адміністративній справі протиправних дій, у зв’язку з чим, на думку Київської митрополії Української православної церкви, рішення державного реєстратора про проведення державної реєстрації створення юридичної особи із найменуванням «Київська Митрополія Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» та відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має бути скасовано судом», — зазначили у прес-службі УПЦ МП.
Наразі Київська митрополією УПЦ МП вчиняє підготовчі дії до участі у розгляді цієї адміністративної справи та, зокрема, швидкого реагування на будь-які процесуальні дії, що будуть вчинятись іншими учасниками такого судового процесу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply