Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 26, 2021

Філарет заявив, що не приймає томос про автокефалію ПЦУ

Автор:

|

Червень 12, 2019

|

Рубрика:

Філарет заявив, що не приймає томос про автокефалію ПЦУ
Почесний патріарх ПЦУ Філарет

11 червня багатостраждальний томос про автокефалію Православної церкви України (ПЦУ), наданий вселенським патріархом Варфоломієм, опинився під загрозою. Про його невизнання і намір скасувати рішення об’єднавчого собору від 15 грудня 2018-го, на якому прийняли рішення про створення ПЦУ, заявила людина, котра власне чи не найбільше долучилася до цього історичного рішення.
«Цей томос ми не приймаємо, тому що ми не знали змісту томосу, який нам дали. Якби ми знали зміст, то 15 грудня не голосували б за автокефалію. Бо нам не потрібно переходити з однієї залежності під іншу. Московський патріархат служить інтересам Москви, ПЦУ служить грекам. А хто служитиме Україні?», — заявив 90-річний почесний патріарх ПЦУ Філарет (Денисенко) перед початком Форуму української інтелігенції в Києві, що був ним же і скликаний під гаслом «За Українську православну церкву! За Київський патріархат!».
Також Філарет повідомив про намір скликати на 20 червня «помісний собор», яким хоче офіційно поновити діяльність Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), яку він очолював до грудня 2018-го, коли УПЦ КП офіційно увійшла до складу ПЦУ. «Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того собору, який був 15 грудня 2018 року. Отже, він для нас не є обов’язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде», — сказав Філарет.

Претензії Філарета
Нагадаємо, що ПЦУ була створена на об’єднавчому соборі 15 грудня 2018-го, в ньому взяли участь усі архієреї УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), а також двоє архієреїв УПЦ Московського патріархату (УПЦ МП). 5 січня ц. р. вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив документ митрополиту Київському і Всієї України Епіфанію. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.
«Прошу у Філарета, дайте можливість Епіфанію бути предстоятелем Церкви! Будьте духовним дідусем, татом, радьте, але дайте можливість робити свою справу», — саме такий сигнал надсилав Філарету колишній екзарх Константинополя в Україні архієпископ Даниїл в інтерв’ю Бі-Бі-Сі у січні ц. р. Тоді лунало багато застережень, що досвідчений Філарет, якого проголосили почесним патріархом ПЦУ, буде в ручному режимі керувати новообраним молодим предстоятелем, а це завадить розвитку Церкви. Ці страхи не справдилися — Епіфаній проводив достатньо самостійну політику, що, зрештою, і призвело до протистояння між ним і Філаретом.
Певний час непорозуміння між двома владиками вдавалося не виносити на загальний розгляд. Криза почалася в травні, коли й раніше гострий на язик почесний патріарх розродився буквально зливою скандальних одкровень. Зокрема, заявив, що якби на об’єднавчому соборі не підтримав кандидатуру Епіфанія, той не переміг би. «Якби я знав те, що відбудеться, то я не висував би його кандидатуру. А я довіряв йому, що він йтиме прямою дорогою, а не кривою. Цього я не передбачав», — сказав почесний патріарх. За його словами, митрополит Епіфаній не є самостійним у питаннях керівництва Церквою: «Правда у тому, що не він керує, а ним керують. Епіфаній — слуга вселенського патріарха. Поставив грека вікарним єпископом, щоб він спостерігав і передавав інформацію вселенському патріарху, щоб передавав вказівки через нього — що робити».
Потім заявив, що КП насправді не ліквідували (хоча на об’єднавчому соборі власноруч підписав документи про розпуск УПЦ КП), і він залишається не почесним, а повноцінним патріархом. Також Філарет заявив, що Епіфаній нібито порушує домовленості, досягнуті на об’єднавчому Соборі 15 грудня, що призвело до двовладдя у ПЦУ. За його словами, Епіфаній має нести відповідальність за зовнішнє представництво Церкви, а патріарх — за внутрішнє церковне життя в Україні.
Водночас в інтерв’ю виданню «Факти» релігієзнавець Олександр Саган заперечив ці претензії почесного патріарха, наголосивши, що існують церковні канони, які все чітко регламентують. «Не може бути, що глава Церкви займається зовнішніми справами, а хтось — керівництвом Церквою. Це вже не Православна церква. Після того, як був інтронізований предстоятель, усі інші стають його підлеглими», — пояснив експерт.
Якоїсь зрозумілої арґументації своїх звинувачень у бік Вселенського патріархату Філарет не подає, адже навряд чи можна такою вважати те, що «томос накладає заборону священнослужителям ПЦУ варити миро, без якого неможливо провести миропомазання».

Доля томосу
Апогей протистояння настав 11 червня, коли Філарет прямо заявив, що готовий власними руками зруйнувати ним же виплекану помісну УПЦ. Хоча більшість експертів кажуть, що насправді не все так страшно.
На їхню думку, на скликаний Філаретом «собор» може прибути не більше двох-трьох єпископів, зокрема, митрополит Білгородський Іоасаф із РФ, де УПЦ КП продовжує формально існувати. Саме Іоасаф чи не єдиний відкрито підтримує позицію Філарета. Взяти участь може й невелика частина священників Київської єпархії ПЦУ, якою керує сам Філарет. Водночас ті архієреї та духовенство, котрі можуть піти за Філаретом, ризикують стати для Константинополя «розкольниками» й опинитися у неканонічному статусі.
«У ПЦУ немає конфлікту персоналій — це конфлікт одного ієрарха з усією Церквою. Філарету не хочеться віддавати керівництво, він багато років був при владі… Логіка Філарета проста: якщо в мене є посвідчення водія — дайте мені машину, я буду на ній їздити. Якщо я патріарх — то в мене має бути патріархат», — зазначив у коментарі виданню «Гордон» митрополит ПЦУ Олександр (Драбинко). Вік також наголосив, що про втрату томосу не йдеться, оскільки практично весь єпископат підтримує митрополита Епіфанія.
Релігієзнавець Людмила Филипович також вважає втрату томосу малоймовірною. «Ні, цього не станеться. За всієї активності почесного патріарха, спроба скликати помісний собор свідчить про те, що у Філарета немає масової підтримки серед ПЦУ. Фактично весь єпископат перебуває на боці Епіфанія», — заявила вона в ефірі ObozTV.
Про те, що вселенський патріарх підтримує розвиток ПЦУ, якою має керувати митрополит Епіфаній, розповів і голова Сергій Томіленко, Національної спілки журналістів України (НСЖУ), після зустрічі Варфоломія з представниками українських медіа у Стамбулі. «Що стосується Філарета, то його відновили до єпископської гідності як колишнього митрополита Київського. Так званий патріархат Київський не існує і ніколи не існував», — цитує Варфоломія голова НСЖУ.
Натомість митрополит Львівський ПЦУ (колишній глава УАПЦ) Макарій налаштований не так оптимістично. Він підтвердив, що насправді УПЦ КП та УАПЦ не ліквідовані з державного реєстру. «Неправду казали декотрі державні чиновники, публічно заявляючи, що КП ліквідований. Річ у тім, що почесний патріарх Філарет надав лише копії, а не оригінали документів, які необхідні для ліквідації. Коли мене попросили здати свої документи для ліквідації, я відповів, що до того часу, поки не побачу оригіналів із іншого боку, своїх не віддам», — заявив владика наприкінці травня ц. р.
Також, за його словами, внесення змін до статуту ПЦУ з метою отримання «незалежності» від Константинополя, про що згадував Філарет, може призвести до відкликання томосу. «Це можливо, якщо таке неподобство триватиме, якщо нечинний патріарх продовжить у тому ж напрямку і його будуть підтримувати декотрі політики, а обраний предстоятель, не діючи, буде мовчати», — зазначив митрополит.
Сам глава ПЦУ за кілька днів до заяв Філарета про неприйняття томосу та скликання «собору» наголошував, що «абсолютна більшість архієреїв ПЦУ вірні тим принципам, які одноголосно прийняли на об’єднавчому соборі українських Церков 15 грудня 2018 року». Водночас в інтерв’ю «Укрінформу» Епіфаній заявив: «Повернення чи проголошення патріархату Церкви в Україні, на якому наголошує глава колишньої УПЦ КП Філарет, суперечить об’єднавчому собору та може повернути новостворену ПЦУ до стану невизнаної».
«У Філарета був (та й залишається!) шанс ввійти в українську історію в іпостасі видатного церковного діяча поряд з Петром Могилою, Андреєм Шептицьким, Василем Липківським, Іваном Огієнком. Адже свого часу він чимало зробив для становлення незалежної Православної церкви в Україні. Однак ці заслуги він може враз перекреслити, пішовши на розкол у середовищі українського православ’я. Ще є час зупинитися. Залишається лише сподіватися, що в почесного патріарха ПЦУ вистачить мудрості це зробити», — підсумовує в блозі на сайті «Радіо Свобода» Петро Кралюк, проректор Національного університету «Острозька академія».

Ігор Берчак

Гоп-ля
У травні перед другим туром президентських виборів Філарет оприлюднив звернення, у якому оголосив, що УПЦ КП продовжує існувати, а він залишається чинним патріархом. У цьому зверненні він критикував Петра Порошенка та митрополита Епіфанія, проте схвально відгукувався про Володимира Зеленського й Ігоря Коломойського. На запитання, чому він згадав п. Коломойського, почесний патріарх відповів, що «той, знаходячись за кордоном, відреагував на події, які відбуваються в українській Церкві й оцінив, що КП створив патріарх Філарет».

До теми
Київський апеляційний суд відмовився зняти арешт із нерухомості Януковича у справі про незаконне позбавлення волі митрополита Олександра Драбинка. Суд залишив чинним рішення Печерського суду м. Києва про арешт земельної ділянки загальною площею 1,7 га у селі Нові Петрівці Київської області, квартири, двох машиномісць, а також житлового будинку в Києві. Януковича, ексміністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та ексначальника київської міліції Валерія Коряка підозрюють у незаконному позбавленні волі Драбинка в червні-грудні 2013 року. Тоді Драбинко був помічником нині покійного предстоятеля УПЦ МП Володимира (пізніше він став одним із двох єпископів УПЦ МП, які приєдналися до ПЦУ — Ред.). За версією слідства, так Янукович намагався натиснути на Володимира і змусити його піти з посади, а потім призначити лояльнішого до влади главу УПЦ МП. У справі про незаконне позбавлення волі Драбинка фігурує також нардеп від «Опозиційного блоку» Вадим Новинський. У грудні 2016 року Верховна Рада дозволила притягти його до кримінальної відповідальності за перевищення повноважень. Новинський вважає справу «політично мотивованою».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply