Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

До 385-річчя від дня смерті Мелетія Смотрицького

Автор:

|

Грудень 26, 2018

|

Рубрика:

До 385-річчя від дня смерті Мелетія Смотрицького

Однією із найяскравіших постатей у нашій історії початку XVII ст. був Мелетій Смотрицький, талановитий письменник, вчений-філолог, ерудит, людина всебiчної європейської освіти. Це не був учений «не від світу сього», його публіцистичні твори, наповнені «премудрістю», сучасники читали, перечитували, обговорювали всюди, де була хоча б одна письменна людина. Смотрицькому довелося жити у важкі часи, коли занепадала православна церква, верхи нашого народу переходили на протестантизм або католицизм, відбувалися сильні полонізаційні хвилі.
Мелентій Смотрицький (світське ім’я — Максим Герасимович) народився 1577 року. Навчався в Острозькій академії. 1596-го вступив до Віленської єзуїтської академії, однак не закінчив її. 1600 року став приватним учителем молодого князя Соломерецького. Невдовзі поїхав до Німеччини, супроводжуючи на навчання свого вихованця. Разом із ним кілька років слухав лекції, зокрема, у Лейпцизькому та Віттенберзькому протестантських університетах. По поверненні зі закордонної мандрівки на якийсь час затримався у маєтку князів Соломерецьких Баркулабові (тепер — с. Борколабово Бихівського району Могильовської області Білорусі).
1610-го опублікував у Вільно (тепер — Вільнюс) під псевдонімом Теофіл Ортолог полемічний твір польською мовою «Тренос, або плач Східної Церкви», яким сколихнув до сліз суспільство. «Горе мені бідній, горе нещасливій, пограбованій, позбавленій усіх моїх маєтків, обдертій із шат на прилюдну ганьбу мого тіла і обтяженій невиносиними тягарями. Руки мої в оковах, ярмо на шиї, ланцюг на плечах, над головою огонь негасимий», — писав він.
Близько 1617-1618 рр. прийняв чернечий постриг під ім’ям Мелетій і 1619-го видав знамениту граматику старослов’янської мови. 1620 року патріарх Єрусалимський Феофан висвятив його на архієпископа Полоцького, а також єпископа Вітебського та Мстиславського. Повернувшись після посвячення з Києва до Вільно, він став архімандритом Віленського монастиря Святого Духа. Невдовзі втягнувся в гостру міжконфесійну боротьбу з уніатськими ієрархами Й.-В. Рутським, Й. Кунцевичем і Л. Кревзою.
У березні 1621-го польський король Сигізмунд III видав універсал про арешт М. Смотрицького та І. Борецького за звинуваченням у шпигунській діяльності на користь Османської імперії й організації антиурядових бунтів на релігійному ґрунті. У своєму творі Verificatia niewinnoscі Смотрицький спростував ці звинувачення.
Ставши архімандритом Дерманського Свято-Троїцького монастиря Смотрицький у своєму листі до Папської столиці від 6 червня 1627 року владика заяви про своє бажання перейти в уніатську Церкву. Причому просив Папу Урбана VIII, щоб до певного часу це залишалося в таємниці. Запідозрений у таємному уніатстві, вчений зазнав морального тиску на Київському православному церковному соборі 1628-го. Його твір Apologia peregrinatiey do Kraiow Wschodnych визнали таким, що суперечить православним догмам і піддали анафемі. Тоді Мелетій написав працю Protestatia Рrzeciwo Soborowi w tym Roku 1628 w Kiiowie Monasteru Pieczerskim obchodzonemu, в якій категорично заявив про свій розрив із православною Церквою.
Помер Мелетій Смотрицький 27 грудня 1633 року. Його тіло поховали в Дерманському монастирі (тепер Здолбунівського району Рівненської області).

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply