Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

До 100-річчя від дня смерті о. Марка Галущинського

Автор:

|

Грудень 12, 2018

|

Рубрика:

До 100-річчя від дня смерті о. Марка Галущинського

Марко Галущинський народився 17 жовтня 1880 року в селі Броварі (тепер — Бучанського району Тернопільської області). Йому припало жити земним життям лише 38 років. Початкову освіту майбутній священик отримав у рідному селі, навчання продовжив у гімназійному конвікті отців василіан у Бучачі і Бучацькій державній гімназії.
21 липня 1896-го вступив до Василіанського чину на новіціат у Добромильський монастир. 6 березня 1898 року склав свої перші обітниці, в 10 березня 1901-го — вічні обітниці.
Вивчав богослов’я у Кристинопольському монастирі (1902-1904) і в єзуїтській колегії в Інсбруку (1904-1906). Здобув докторські ступені з філософії та богослов’я. Під час студій о. Марко виділявся серед своїх ровесників, а завершивши освіту 1906-го, отримав звання префекта конвікту і професора Святого письма. Відтак став працювати в Бучачі, а з 15 липня 1908 року по 10 жовтня 1909-го — ігуменом Крехівського монастиря. Там о. Галущинський викладав догматичне богослов’я й історію Церкви. Зі своїми викладами душпастир їздив і до Кристинополя.
Під час Першої світової війни, коли всі професори та студенти з Лаврівського монастиря виїхали до Хорватії, о. Галущинський залишився пильнувати монастир від грабунків. Це був жертвенний і відважний священик і надзвичайно обдарований місіонер. Упродовж свого життя короткого він відзначався непересічним даром проповідництва.
Проповіді намагався пристосувати до аудиторії, його проповіді завжди були сповнені глибоким змістом, тому о. Галущинського часто називали «золотоустим проповідником». Він відіграв велике значення для пробудження і скріплення релігійних почуттів українського народу.
12 грудня 1917 року його обрали протоігуменом (головним настоятелем Чину), однак через слабку комунікацію, затвердження з Риму прийшло щойно 15 серпня 1918-го і лиш тоді він офіційно перебрав на себе керівництво василіанами. 3 вересня 1918 року розпочав візитацію усіх василіанських монастирів, але будучи слабкого здоров’я, під час візитації Перемишльського монастиря важко занедужав на запалення і 9 грудня помер у княжому Перемишлі.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply