Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Для віруючих і не дуже

Автор:

|

Січень 16, 2019

|

Рубрика:

Для віруючих і не дуже

У самому центрі Львова у будівлі Домініканського монастиря розташований музей історії релігії — місце, де львів’янам і гостям міста розкажуть не лише про християнство, а й про буддизм, іслам, юдаїзм і релігії давнього світу. Музей заснували 1973 року, тоді він називався «Музей історії релігії атеїзму». Під цією назвою музей проіснував до 1991-го, поки з назви не забрали слово «атеїзм». Однак частинку атеїстичної експозиції можна побачити й у сучасному музеї.
Відвідати цей музей буде цікаво людям, котрі вірять чи цікавляться релігіями, про які тут розповідають. Це, зокрема, вірування Стародавнього Єгипту, юдаїзм, християнство, буддизм та іслам. На початку експозиції, серед пам’яток трипільської культури, через символічні орнаменти на посуді можна помітити перевагу трьох культів: солярного, водяного та рослин. На посуді переважно зображали хрести, кола, дерево життя та хвилеподібні лінії як символ води.
У цій частині експозиції можна дізнатись про фетишизм, анімізм, тотемізм демоністичні вірування — культ померлих предків, віра в духів, політеїзм та етнічні релігії Стародавнього Єгипту, Греції, Риму. У вітрині з експонатами, що стосуються релігії Стародавнього Єгипту, можна побачити мумію кота, датовану ІІ тис. до Р. Х.
Як розповідає працівник музею Андрій Безсмертний, котів часто муміфікували тоді, оскільки вони були священними. Поруч із мумією кота зберігається і фрагмент саркофагу, у якому він був похований. «Із котами пов’язана також вельми цікава історія. Один із перських царів, коли намагався захопити Єгипет, знав про їхні релігійні традиції і наказав своїм воїнам замість зброї взяти в руки котів. Єгиптяни не стали стріляти і таким чином захопили єгипетські міста», — розповідає д-р Безсмертний.
В Єгипті також часто муміфікували соколів або яструбів, оскільки ці птахи символізували верховного бога Ра, а також владу фараона. У музеї можна побачити мумію яструба у дерев’яному саркофазі, що також датується ІІ тис. до Р. Х.
У музеї також зберігають одну з найбагатших колекції юдаїки України. Юдаїзм є національною релігією єврейського народу. Фактично будь-яка людина, котра пройшла спеціальний обряд «гіюр» і прийняла юдаїзм, вважається євреєм. Серед експонатів варто звернути увагу на Тору. Її зберігають у спеціальній шафі, що має назву «Арон-Кодеш». «Тут кілька сувоїв, кожен із яких прикрашений зіркою Давида, що є символом союзу між Богом і єврейським народом. Тору читають за допомогою спеціальної указки, що має назву «яд». Якщо у тексті знаходили якусь помилку, то тору згортали, відвозили на цвинтар і закопували у спеціально викопану яму — так відбувається процес поховання тори», — каже експерт. Серед експонатів юдаїки можна побачити святковий сервіс XX ст., який використовували під час святкування Песаху, також поруч експонують срібну чашу, у яку наливали вино під час Шабату.
Після знайомства з юдаїзмом відвідувачі переходять до вітрин, у який зберігаються експонати, що стосуються раннього християнства. Як відомо, християнство є однією зі світових релігій, що мають найбільшу кількість вірних. Воно виникло у І ст. на території Римської імперії. До автентичних експонатів, що датуються цим періодом, належать давні монети, а також світильник ІV-VІ ст., що був виготовлений для християнської сім’ї.
Відвідувачам також розповідають про Вірменську, православну, греко-католицьку та римо-католицьку Церкви. Однак наразі виставкові зали греко-католицької та римо-католицької Церков — на реставрації, тому відвідувачі не можуть туди потрапити.
У залі, присвяченій православній церкві, можна помітити понад десяток давніх ікон. Увагу привертає фрагмент дерев’яної ікони «Страшний суд» XVI ст. — XVII ст. невідомого майстра. Автор зобразив представників тих народів чи національностей, які, на його думку, спершу мали потрапити на Страшний суд. Серед них, зокрема, є турки, татари та німці. В окремій вітрині експонують вбрання, патерицю, наперсні хрести почесного патріарха Православної церкви в Україні Філарета.
Завершує експозицію зала експонатами, що стосуються східних релігій, де відвідувачам пропонують ознайомитися з буддизмом та ісламом. На експозиції можна побачити, зокрема, Коран XVII ст. та коло Сансари.

Софія Лазуркевич, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply