Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Чому релігійні громади не можуть «утекти» від МП

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Чому релігійні громади не можуть «утекти» від МП

Ідеологічна війна в Україні не закінчиться доти, доки там працює Російська православна церква (РПЦ). Про це заявив відомий російський публіцист і журналіст Олександр Невзоров. «Оскільки РПЦ, — вважає він, — пропагандистська організація, яка висмоктує в України гроші й на ці ж гроші з нею ж воює». Відтак, увага до Московського патріархату (МП) з боку держави переростає вже у щось дієве.
Щонеділі сім’я Волинських із села Кінахівці на Тернопільщині збирається до церкви. Але цього ранку все інакше — в місцевій церкві сьогодні вперше почують слово Боже українською. «Громада нашого села вирішила змінити підпорядкування з Московського патріархату на Київський. Люди хочуть доступнішу мову. Старослов’янська мова — важка. Тоді б, на мою думку, більше б молодь ходила, вони б розуміли, про що йдеться. Хочеться в Україні українського», — каже Ірина Волинська.
Кілька місяців тому в селі відбулося зібрання з таємним голосування. Із 200 жителів Кінахівців 165 виявили бажання перейти до Київського патріархату (КП), шестеро утрималися, п’ятеро висловилися проти. У цей момент в село заїхала група охоронців з Києва. Її найняв, за документами, священик МП. «Не знаю, за який кошт її наймали. Мабуть, за кошт громади. Храм охороняли від нас. Вони людей лякають, що це «Правий сектор» вас звозить, але це не правда. Ми з власної волі», — каже п. Ірина.
Після такого нахабства священика село, не вагаючись, обрало дорогу до КП. «Мої діти були учасниками Майдану, а оці «святі отці» навіть служити не хотіли за упокій загиблих», — нарікає Олександр Рамський, ще один житель Кінахівців.
Кінахівці — один із рідкісних прикладів безболісного переходу. Бо зазвичай у громаді спалахує велетенський конфлікт, із бійками, тітушками, анафемами і ситуація заходить у безвихідь. Причина не духовна, а юридична. І полягає в недолугому законодавстві, до якого у парламенту досі не дійшли руки. І справа не лише в депутатах, але й у тих, хто не хоче змін.
Нещодавно в Києві під Верховною Радою відбувся мітинґ. Українська православна церква (УПЦ) МП звезла під парламент паству, аби не допустити прийняття двох законів. Перший стосується саме права громади мирно вирішувати, до якої Церкви належати. І Московський патріархат побачив тут загрозу відтоку своїх вірних. Бо служителів московської Церкви цілком влаштовують старі правила.
«Зараз просто абсурдні ситуації, коли майже 90 % громади виявляють бажання перейти, але юридично це зробити фактично неможливо, тому що теперішнє законодавство декларує можливість переходу, але не має жодного механізму щодо реалізації такого переходу», — бідкається релігієзнавець Олександр Саган.
Другий законопроект — дуже загадковий. Він виник нізвідки і дуже схожий на сплановану провокацію, бо йшов у пакеті з першим. Назва така — «Про особливий статус церков, керівні центри, яких знаходяться в державі-аґресорі». Утім усі добре збагнули, про яку конкретну Церкву йдеться. Зокрема, в документі сказано, що призначення єпископів має погоджувати держава. І тут навіть юрист-двієчник скаже, що це — втручання у справи Церкви, що прямо заборонено Конституцією. Тож його поява, швидше, спроба провалити правильний закон щодо переходів. «Не можу стверджувати: ні так, ні ні. Але за фактом це так, тому що цей закон викликав несприйняття і певне обурення навіть закордонних дипломатичних центрів», — розповідає п. Саган.
У МП позиція зрозуміла — захищати свої інтереси. Настоятель УПЦ МП Онуфрій каже, що ці законопроекти призведуть до релігійної ворожнечі. «Українська православна церква неодноразово наголошувала на небезпеці цих законопроектів, прийняття яких призведе до релігійної ворожнечі, дискримінації та порушення свободи совісті та віросповідання. Реалізація цих законопроектів відкриє двері для релігійної війни та покладе негативний відбиток на Україну на міжнародній арені», — ідеться в заяві очільника Церкви.
Але релігійна ворожнеча триває саме зараз, коли вірні УПЦ МП не можуть спокійно змінити конфесію — без бійок і сутичок. І законопроект про переходи це змінить. Тож, чи то під впливом вулиці, чи то через усю абсурдність законопроекту про релігійні центри, але тоді на голосування не винесли жодного — Московський патріархат зітхнув із полегшенням. Але вірні в Україні мали прямо протилежне відчуття.
На Закарпатті фактично все православ’я контролює Московський патріархат. Іван Грига, житель села Верхні Ворота, мріє про те, аби служба відбувалася рідною мовою. І вже навіть збори готові провести, але чекають від Верховної Ради прийнятого закону, який полегшить їм переходи. І поки в парламенті триває велика політична гра, громади залишені сам на сам з бажанням вийти з МП. Людям доводиться витримувати тиск із боку єпископату, часом, із погрозами та прокльонами. Для селян, де церква дуже вагомий шматок суспільного життя, — це серйозна проблема.
На Рівненщині ж Московський патріархат запровадив ноу-хау. Церква вигадала та створила спеціальну посаду агента щодо протидії міжконфесійним переходам. Одним із таких спецагентів, котрий отримав карт-бланш на вирішення кризових ситуацій на Рівненщині, став Віктор Земляний, священик і постійний гість російського телебачення. Немає точних даних, як він впорався зі своїм завданням, скільки й які силові акції вчинив. Але, вочевидь, за цю роботу добре платять. Ще півтора року тому на ділянці під Рівним нічого не було, а зараз красується великий двоповерховий будинок. Та це не єдине досягнення «служителя Господа», бо за цей час він купив квартиру в елітному будинку Рівного та переписав її на сестру, вчительської зарплати котрої не вистачило б і на балкон цієї «елітки». І річ навіть не в тому, що отримати це добро він міг лише з людської десятини і пожертв. Бо він — не один такий любитель комфорту. Гарний будинок має і Варфоломій — очільник Рівненської й Острозької єпархії. Річ у тому, що заробляв він тим, що позбавляв людей права молитися у тій церкві, якій вони довіряють. До речі, саме о. Земляний особисто відповідав за приїзд протестувальників від Рівненщини під Верховну Раду.
Уже рік, як депутати не можуть прийняти інший законопроект, який змусить УПЦ МП показувати в своїй назві приналежність до Москви. Зараз офіційно вони мають назву Українська православна церква. Після прийняття люди знатимуть, де вони моляться. Вже рік Україна не може прийняти законопроект, який дозволить людям легко та безболісно змінити конфесію. Держава не має втручатися в справи Церкви, але має зробити все, аби українці змогли самі обирати, де їм молитися.

Сергій Гальченко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply