Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Чому Москва усунула керівника БПЦ?

Автор:

|

Вересень 11, 2020

|

Рубрика:

Чому Москва усунула керівника БПЦ?
Митрополит Павло

На тлі протестів у Білорусі Російська православна церква (РПЦ) відсторонила від посади керівника Білоруської православної церкви (БПЦ), котрий вибачився за своє привітання Олександра Лукашенка з перемогою. Синод РПЦ зняв із посади митрополита Мінського та Заславського Павла та перевів його очолювати Кубанську митрополію у Російській Федерації (РФ).
Релігійні питання стали одним із предметів обговорення у Білорусі під час кризи в країні. РПЦ і підпорядкована їй БПЦ дуже швидко привітали президента Лукашенка з перемогою на виборах, що викликало невдоволення значної частини населення. Тож митрополит Павло вибачився за це привітання, назвавши його передчасним. «Митрополит отримав інформацію про події в Білорусі, він бачив відео затримань, обурився, жахнувся та засмутився», — розповів його речник.

Залежний екзархат
БПЦ існує не самоврядна Церква, а патріарший екзархат. Її керівник підпорядковується патріарху Кирилу, тож його має право звільняти синод РПЦ, що й зробив на «прохання самого митрополита Павла». Наскільки це справді було власне бажання владики, питання спекуляцій у білоруських засобах масової інформації.
Архімандрит Кирило Говорун, котрий багато років керував відділом зовнішніх зв’язків Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), а з 2009 року працював у Москві у розпорядженні патріарха РПЦ та займав там високі посади, називає це рішення своєрідним «власним бажанням». «Гадаю, він давно хотів піти, й ось тепер його відпустили. Але, думаю, все ж таки ініціатива була не його», — вважає він.
За словами владики, для митрополита Павла як керівника Церкви це, безумовно, пониження статусу. «Але, на мою думку, він немає нічого проти цього, бо в Білорусі він увесь час, а тим більше зараз, мав ходити між краплями дощу», — вважає архімандрит. Він натякає, що на Кубані митрополиту Павлу у теперішніх складних політичних умовах Білорусі працюватиметься спокійніше.
Митрополит Павло народився та виріс у РФ в приїхав керувати БПЦ лише 2013-го. А тепер керувати БПЦ призначили єпископа Борисівського Веніаміна. Він став першим главою Церкви, котрий народився та виріс у Білорусі.

Чи може таке статися в Україні?
УПЦ МП у структурі РПЦ займає вище становище, ніж БПЦ. Вона перебуває у підрозділі не екзархатів, а самоврядних Церков, так само як Молдовська, Естонська та Латвійська. Формально, згідно із статутом УПЦ МП, Москва не має права звільняти або якимось чином зміщати главу самоврядної Церкви в Києві.
Статут передбачає, що у разі хвороби керівника за власним проханням його може відправити на відпочинок собор єпископів УПЦ МП. І тоді обрати нового, якого потім формально мають затвердити у Москві.
Філарет як багаторічний митрополит Київський ініціював отримання автокефалії УПЦ від РПЦ «за статутними документами РПЦ і УПЦ подібне до білоруського рішення щодо керівника УПЦ є неможливим, бо ж самокерування у неї, принаймні формально, глибше», — вказує Кирило Говорун.
Проте в Україні вже був прецедент, коли за бажання Москви змістили керівника УПЦ МП, митрополита Філарета 1992 року. У той час Філарет як багаторічний митрополит Київський ініціював отримання автокефалії УПЦ від РПЦ. Такі дії не сподобалися Москві, й навесні 1992-го у Харкові зібрався собор єпископів УПЦ. Хоча статут вимагав, щоб його зібрав предстоятель, його скликав митрополит Харківський Никодим.
Те зібрання змістило Філарета, а главою Церкви став митрополит Володимир, котрий керував УПЦ МП до смерті 2014 року. Тому, як вказують експерти, теоретично змістити главу УПЦ МП Москва може, але це рішення мають ухвалити лише руками більшості єпископів самоврядної Церкви у Києві.

Католики також не мовчать
Водночас протест проти дій міліції, яка блокувала вхід і вихід костелу Святих Симона і Олени в Мінську, висловив і єпископ Юрій Кособуцький, генеральний вікарій Мінсько-Могильовської архієпископії Римо-католицької церкви в Білорусі. За його словами, це суперечить праву громадян на свободу совісті та релігії, гарантованого Конституцією Республіки Білорусь. Єпископ попередив білоруську владу про неприпустимість і незаконність таких дій. «Церква — це святилище Бога, яке можуть вільно відвідувати всі. Блокування входу і виходу людей суперечить гарантованому конституцією праву громадян на свободу совісті та релігії, ображає почуття віррних і виходить за рамки законів людини і Бога», — заявив він. Протест підтримав і єпископ Олександр Яшевський, єпископський вікарій Могильова та Могильовської області. Ієрархи сподіваються, що такі дії правоохоронці на території святинь більше не повторять.
А білоруські прикордонники не дозволяють перетнути кордон Тадеушу Кондрусевичу, архієпископу-митрополиту Мінсько-Могилевському. Він громадянин Білорусі, і намагався повернутися додому з Польщі. Це помста йому за підтримку протесту єпископа Кособуцького.

Віталій Червоненко, Бі-бі-сі-Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply