Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Чоловік випадково викопав церковні стародруки

Автор:

|

Вересень 25, 2019

|

Рубрика:

Чоловік випадково викопав церковні стародруки

Один черкасець викопав на власному подвір’ї церковні стародруки. Вони були закопані в скрині під смітником. Свою знахідку чоловік передав до краєзнавчого музею. Коли фахівці відкрили книги, то були вражені: у купі мотлоху десятки років лежали релігійні писання XVII ст.
Скриня була замотана у солдатську шинель. Тимофій Назаренко каже, що спершу злякався, адже подумав, що там можуть бути боєприпаси або поховання часів війни. «Коли знайшов ці книжки, подумав, що то якась цінність. Вони були мокрі, думаю, покладу їх у дровітню, щоб підсохли і забув на кілька років», — розповідає він.
Чоловік каже, лише після екскурсії до одного з українських музеїв зрозумів цінність стародруків і згадав про свою знахідку. «Він каже: я вам старі книжки принесу, ми ж не знали наскільки вони старі. Розумієте, це XVII ст., не кожен день таке знаходять», — коментують у музеї. Працівники черкаського краєзнавчого музею обережно гортають сторінки нещодавно подарованих книг. Чотири стародруки служили черкасцям три століття, перш ніж потрапити у схованку, а потім до музею.
Краєзнавці припускають, що всі книги створили майже одночасно. Стародруки — у шкіряній і дерев’яних палітурках, на застібках із залізними деталями. Три книги написані вручну чорним і червоним чорнилом, ще одна надрукована поблизу Новгород-Сіверського. У музеї кажуть — це релігійні стародруки, написані церковнослов’янською мовою. Користувалися ними часто, про що свідчать сторінки, затерті й у плямах від воску свічок.
Тетяна Григоренко, заступниця директора Черкаського обласного краєзнавчого музею, розповідає, що книги читали або в церкві, або самотужки. В одній з них написано як дотримуватися релігійних свят. Ще одна — псалтир.
Краєзнавець Сергій Ганницький упевнений: ці книги належали релігійній громаді, яка в той час мешкала на території Черкас. За словами фахівця, тоді з 40 тис. населення 6 тис. були старообрядцями. Вони збиралися на богослужіння навіть за радянської влади. Мабуть, тому книги вирішили сховали у землі.
Тимофій Назаренко купив будинок у єврейської родини. До нього там жила бабуся. Ймовірно, вона і була останньою власницею раритетних видань, але рідним таємниці не відкрила. Тимофій сподівається, що їх розгадають краєзнавці, тому не продав знахідки, а відніс до музею. «Так собі подумав, що я там зароблю. Хай краще буде там, можливо, матиме кращий ефект і комусь буде потрібніше, ніж мені, а гроші — то таке», — каже він.
У музеї знахідку досліджуватимуть та реставруватимуть. Оскільки це вартісна робота — не відмовляться від допомоги меценатів. У подальшому планують зробити ці книги частиною експозиції.

Яна Лимаренко, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply