Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Битва за томос

Автор:

|

Липень 05, 2018

|

Рубрика:

Битва за томос

Петро Порошенко і Патріарх Варфоломій

Як писав «Міст», 17 квітня ц. р. Президент України повідомив, що підготував звернення до Вселенського патріарха із проханням видати томос (указ) щодо автокефалії православної Церкви в Україні. 19 квітня Верховна Рада України (ВРУ) підтримала звернення глави держави до Варфоломія. У документі йдеться, що томос про помісну Церкву «стане не тільки торжеством православ’я, але й актом глибокої історичної справедливості». Українська православна церква (УПЦ) Київського патріархату (КП) та Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) закликали УПЦ Московського патріархату (МП) підтримати зусилля щодо створення єдиної помісної православної Церкви. Глава відділу зовнішніх церковних зв’язків МП митрополит Іларіон заявив, що надання УПЦ автокефалії «може призвести до кровопролиття», а заступник голови відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП Микола Данилевич сказав, що ініціатива завершиться «великим пшиком». Не залишився осторонь і Кремль. Дмитро Пєсков, прес-секретар президента Російської Федерації (РФ), зазначив, що «створення автокефальної помісної Церкви в Україні викличе церковний розкол, що не може бути підтримано Російською православною церквою (РПЦ) на чолі з патріархом Кирилом».

«Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому»
Натомість «пшиком» завершився нещодавній візит до Вселенського патріарха кількох митрополитів УПЦ МП, зокрема і з окупованого Донбасу, які просили не підписувати томос про створення в Україні єдиної помісної православної Церкви. «Спроба перемовин провалилася. У Константинопольському патріархаті дали чітко зрозуміти, що Українську автокефальну православну церкву підтримають. Рішення про томос уже прийняте», — поінформував Мирослав Олешко, відомий український блоґер.
Своєю чергою, Євстратій Зоря, речник УПЦ КП, опублікував у Facebook текст інформаційного бюлетеня з прес-служби Вселенського патріархату, в якому йдеться про те, що ніякої канонічної території РПЦ в Україні не існує, а Москва наприкінці XVII ст. приєднала українську Церкву неканонічно: «Ми бажаємо як Мати-Церква відновлення єдності в Україні розділеного церковного тіла — десятків мільйонів вірних, хрещених і просвічених безпосередньою турботою та місіонерською діяльністю Вселенського Престолу. Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського патріарха».
Олександр Саган, український релігієзнавець, у коментарі «Релігійній правді» дав оцінку цій доволі різкій заяві Вселенського патріарха: «Це знакова заява. Вселенський патріархат учергове підтвердив своє бачення ситуації в Україні, що склалася щодо розвитку тут православ’я. Він підтвердив, що має право вирішувати це питання. І буде його вирішувати. Момент вони оберуть самі. Їх не можна ні зупинити, ні підштовхнути. Це знаково навіть тому, що заява була зроблена відразу після поїздки ієрархів УПЦ МП за кошти проросійського олігарха Вадима Новинського до Вселенського патріарха. Це сиґнал, куди рухається ситуація й як у Константинополі її взагалі розцінюють».

Мусульманський президент підтримав православний томос
Про те, що томос про надання автокефалії Українській православній церкві може бути здобуто найближчим часом, заявив у ефірі телеканалу «112 Україна» Дмитро Ґордон, засновник інтернет-видання «Ґордон», посилаючись на інформацію від своїх інсайдерів. Причому, за його словами, підтримка надійшла звідти, звідки ніхто її не чекав: «Томос готують. Знаю, хто його лобіює, через кого, й які сили стоять за тим, щоб, незважаючи на опір Росії, здобути томос. Хто лобіює? Зокрема, як не дивно, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, на чиїй території перебуває Варфоломій, а той, зі свого боку, пов’язаний із дуже великими дядьками світового масштабу, які його поважають і просять надати томос». Журналіст зізнався, що раніше не вірив, що патріарх Варфоломій надасть Україні томос про автокефалію православної Церкви, але, діставши нову інформацію, змінив свою думку.

«Хто хоче залишатися в російській Церкві, нехай залишається»
Причому це може статися вже незабаром. Віктор Єленський, народний депутат України, голова підкомітету ВРУ з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій, уважає, що рішення Вселенського патріархату не доведеться чекати довго. «Динаміка перемовин свідчить про те, що Президент Порошенко навіть мріє про те, що це може статися до 28 липня. Тобто до 1030-ї річниці хрещення Русі-України. Гадаю, що передумовою для цього є домовленості між Президентом, командою перемовників та Вселенською патріархією, і персонально Вселенським патріархом», — підкреслив він.
Тим паче, що частина впливових священнослужителів УПЦ МП нібито зовсім не проти створення Української автокефальної православної церкви. «Перші єпископи, котрі підпадають під «підозру», що вони відносяться до так званого проукраїнського крила УПЦ МП, це, зокрема, митрополит Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук) і митрополит Олександр (Драбинко)», — пише інтернет-видання «Главред». «Якщо ми живемо у цивілізованому суспільстві, то дві найбільші православні Церкви в Україні — УПЦ КП і УПЦ МП — повинні розійтися, як невістка зі свекрухою. Хто хоче залишатися в російській Церкві, нехай залишається, а хто хоче жити в українській Церкві, яка буде визнана Вселенським православ’ям, нехай переходить до неї», — наголосив митрополит Олександр.
За його словами, Росія буде змушена змиритися з появою, по суті, нової Церкви, як вона змирилася із появою, точніше, відновленням у незалежній Естонії автономної православної Церкви з юрисдикцією у Константинополі.
Як воно буде далі — побачимо. Питання віри та Церкви — занадто делікатні, щоби прогнозувати щось наперед. Єдине, чого не варто забувати, що РПЦ, на жаль, давно перетворилася на зовнішньополітичний інструмент Кремля, який він не гре бує використовувати в гібридній війні проти України.

Ігор Берчак

Історична довідка
Київська митрополія, а отже, і руська (себто українська) православна Церква весь час була підпорядкована Вселенському патріархату в Константинополі. Формально підпорядковуючись Вселенському патріархові, митрополія була наділена фактичними правами автокефальної Церкви. 1654 року, коли Українська держава Богдана Хмельницького укладала федеративний союз із Московським царством, цар Олексій Михайлович уперше поставив питання про переведення Київської митрополії під юрисдикцію Москви. Але митрополит Сильвестр Косів і українське духовенство виступили проти цього, бойкотувавши Переяславську раду. Проте вже тоді неканонічно від Київської митрополії були відлучені та приєднані до МП єпархії окупованої Московією Білорусі (Могилівська, Полоцька й Смоленська). Врешті-решт 11 жовтня 1665-го гетьман Іван Брюховецький підписав так звані Московські статті, що значно обмежували автономію України. Серед положень цієї угоди було переведення Київської митрополії під юрисдикцію МП. Та це був лише початок. По-справжньому жахливі часи настали для Української православної церкви тоді, коли Петро І скасував патріархат і запровадив Синод, повністю підкоривши Церкву державі. У церковному й освітньому житті України Синод послідовно втілював русифікаційну політику: 1769-го заборонили друкувати й використовувати в навчанні український буквар; 1801-го заборонили будувати храми без ознак візантійсько-російського архітектурного стилю; 1876-го у церквах заборонили проповідувати українською та наказали, щоб у школах молитви читали «голосом, свойственнымъ российскому наречію».

До теми
У Facebook з’явилося відео, на якому настоятель каплички УПЦ МП, незаконно побудованої біля фундаменту леґендарної Десятинної церкви в Києві (поява так званого Десятинного монастиря спричинила масові акції протесту з вимогою знести незаконну споруду на території заповідника «Стародавній Київ», що підпадає під захист ЮНЕСКО. — Ред.), Гедеон (Харон), котрий нещодавно став єпископом, читає проповідь. Відео недавнє, оскільки Гедеон на ньому вже в єпископському сані, який він отримав 18 червня ц. р. Місце проповіді — один із храмів у США. У самій проповіді новоспечений єпископ висловлює низку неоднозначних тез. Згадуючи про свій храм, він зазначає, що це «великий храм, звідки почалася земля русская. Сам храм є матір’ю всіх церков русскіх». Згадуючи історію великих князів, Гедеон називає княгиню Ольгу «російською», хоча ні такої держави, ні такого народу за часів самої Ольги не існувало. Далі духовна особа дає цілком політичні оцінки подій в Україні: «В Україні розкол, ведеться громадянська війна, люди гинуть із двох сторін, православні люди, руський народ. Прошу ваших молитов, аби припинилася братовбивча війна». Також владика УПЦ МП заперечує існування української нації: «Ми не поділяємося на росіян, українців. Вони не братні народи, як багато хто вважає, — це один народ». Гедеон недвозначно дає зрозуміти, що не визнає політичних кордонів між Україною та РФ, і всі ці території вважає «загальною Великою Родіною»: «Прошу ваших святих молитов за нашу Великую Родіну. Вона завжди Велика Родіна, де б людина не народилась: у Москві, в Сибіру, в Петербурзі, у Криму, в Києві. Це все — простір православного великого слов’янського народу».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply