Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 17, 2021

Біля катедри у Львові встановили відреставровані 300-літні скульптури

Автор:

|

Вересень 22, 2020

|

Рубрика:

Біля катедри у Львові встановили відреставровані 300-літні скульптури
Біля катедри

Біля Латинського катедрального собору у центрі Львова почали встановлювати відреставровані скульптури святих апостолів. Їх понад рік відновлювали українські та польські реставратори у межах проєкту «Спільна спадщина». Робота коштувала майже 2,4 млн грн, а оплатив її Інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка».
Реставратори встановили наразі лише чотири скульптури — святих Петра, Павла, Андрія й Якова. «Частина цих скульптур походить з другої половини XVIII ст. Спершу їх зберігали в с. Оброшине біля Львова на території Палацу архієпископів. 1804 року їх перевезли сюди для декорації огорожі костелу. Встановити авторство скульптур не вдалося, але за стилем вони схожі на праці львівської школи рококо», — розповідає Анна Кудзя, реставраторка з Польщі.
Ще дві скульптури встановлять незабаром, бо над ними триває робота. Ідентифікувати усі постаті не вдалося, бо фігури були у поганому стані. А у деяких були навіть відсутні певні елементи. «Потрібно було глибоко очистити, витягнути всі метали зі скульптур, бо вони довго стояли під мідним дахом, тому метал в’ївся всередину. Плюс ці скульптури були раніше реставровані. І реставрація була не найкращою. Тому нам довелося знімати деякі елементи, ремонтувати бетонні руки. У деяких фігур не було близько 30 % елементів», — Олександр Мельничук, український реставратор.
Найбільшої шкоди скульптурам завдала реновація 1909-го, під час якої знищили історичну патину на значних ділянках поверхні скульптур. Це призвело до збільшення пористості каменю і його чутливості до зовнішніх факторів. На початку ХХ ст. під час бойових дій артилерійські снаряди пошкодили дві скульптури апостолів на п’єдесталі.
«Виконує роботи обов’язково польсько-українська група реставраторів. Тих груп є доволі багато. Фахівці є з реставрації стінопису, фахівці з реставрації каменю, фахівці з реставрації металу. І це добрий досвід для наших реставраторів», — ділиться Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради (ЛМР).
Уже 11 літ завдяки угоді між ЛМР і Міністерством культури Республіка Польща оновлюють об’єкти на Личаківському цвинтарі. За попередні сезони вдалося відреставрувати близько 80 скульптур, пам’ятників, гробівців. Зараз за цією програмою співпраці розпочали роботи на 14 елементах некрополя. Серед них — родинна усипальниця Малаховських. Під час робіт чи не на кожному об’єкті реставраторам вдається відкрити приховані таємниці.
«Позаяк у радянський період вхід був замурований, а кладка була вкрита цегляною штукатуркою, виглядало не надто привабливо. Але коли почали реставраційні роботи, цю стару кладку розібрали, бо вона трошки полущилася, і побачили чудові бронзові дверцята», — розповідає Михайло Нагай, директор Личаківського цвинтаря.
А на території колишньої Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики кипить робота над сходами до костелу святого Антонія. Ремонтувати їх почали 2019-го і хочуть завершити до кінця цього року. Останнього разу сходи перебудували ще на початку минулого століття. І з того часу вагомих змін вони не зазнали. «Весь час по Личаківській вулиці їздив трамвай. А останніми роками потік транспорту значно збільшився. Сходи були в поганому стані. Були відчутні вібрації транспорту, якщо на них стояти. Настав час привести їх до ладу», — зазначає Олексій Лозинський, Координатор проєктів інституту «Полоніка».
Як повідомляв «Міст», у Катедральному соборі Вінниці проводять екскурсії.

Марічка Кулачківська, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply