Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Риби та земноводні мешканці на марках України

Автор:

|

Січень 13, 2022

|

Рубрика:

Риби та земноводні мешканці на марках України
Чорне море

Пошта України систематично випускає в обіг марки, на яких зображені риби, плазуни, земноводні мешканці України. Перевагу надають занесеним до Червоної книги України.

Так, 2000 року вийшла зчіпка з двох марок серії «Червона книга України»: тритона звичайного вперше описав 1758-го шведський натураліст Карл Лінней. Вид близький до карпатського тритона. Обидва види співіснують у деяких місцевостях Карпат, помічені в районі Трускавця Львівської області й околицях Доманинців, міста Ужгород Закарпатської області. Також тритон звичайний був помічений у Житомирі.
Друга марка — саламандра плямиста класу земноводних. Інші назви: дощівка, вогняна ящірка. Слово «саламандра» походить з арабської і персидської мов і в перекладі означає «живе у вогні». У давнину люди були впевнені, що саламандра здатна пройти крізь полум’я і воно не заподіє їй шкоди. Цей забобон у багатьох мовах і закріпився в назві саламандри. На перший погляд, саламандри схожі на ящірок, тому люди нерідко їх плутають. Проте саламандри мають ширшу і округлішу голову, а гладка, волога шкіра у них позбавлена лусочок. На відміну шкіра ящірок — суха й укрита лусочками. Тривалість життя плямистої саламандри — 25 років.

На марці 2002-го Геннадія Кузнєцова є дельфін із роду Фоцена. В Україні вони трапляються в водах Азовського та Чорного морів. Азовські дельфіни щорічно на зиму міґрують до Чорного моря.

2002 року випустили зчіпку марок спільного випуску «Україна-Казахстан». Автори — Оксана Тернавська та Данияр Мухамеджанов. На марках — каспійський тюлень і білуга чорноморська, яка є у Чорному морі та на Дунаї.

Блок 2001-го «Чорне море» — дельфіни та морські коники. Художник — Олександр Кошель.

На марках 2002 року (автор — Геннадій Кузнєцов) зображений полоз леопардовий — неотруйна змія, один із чотирьох видів цієї родини в України. Живе у порожнинах під камінням, норах. Живиться гризунами, дрібними птахами, ящірками. Поширення: південь Кримського півострова (від Севастополя до масиву Кара-Даг).

На зчіпці «Україна-Молдова» з двох марок показані осетер російський і чоп звичайний. Введені в обіг 6 вересня 2007-го. Оформлення Олени Караченцевої та Геннадія Кузнецова. Осетер в Україні дуже малочисельний. Занесений до Червоної книги України. У СРСР був об’єктом промислу заради цінної чорної ікри. Чоп поширений у басейні Дністра, пониззі Дунаю, Пруті, річках Закарпаття.

Блок «Амфібії України» з п’яти марок 2011 року приготувала Наталія Кохаль. Зображені: їстівна жаба, райка звичайна, жаби прудка, ставкова та озерна. Наталія Крохаль також є авторкою блоку «Земноводні України», на марках якого 2012-го показані джерелянка жовточерева, ропухи сіра та зелена, жаба трав’яна, землянка звичайна. Допомогу у створенні поштових блоків «Укрпошта» отримала від Національно-наукового природничого музею, співробітники якого надали ілюстративний і текстовий матеріал.

Наталія Кохаль — авторка спільного випуску 2017-го «Україна-Болгарія». Це блок «Чорне море», на якому є білобочка чорноморська і молюск «Крила янгола».

2019 року Наталія Кохаль приготувала блок серії «Червона книга України. Прісноводні риби». На марках є йорж-носар, стерлядь, карась золотий, пічкур-білопер дунайський, марена Валецького, минь річковий, мересниця озерна та чіп малий.

Раніше «Міст» розповідав, яку рибу потрібно вживати для здоров’я мозку.

Лев Хмельковский

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply