Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Різдво на поштових марках України

Автор:

|

Січень 07, 2022

|

Рубрика:

Різдво на поштових марках України
Різдвяна поштова марка України 2013 року

Різдво в Україні відзначають 7 січня православні, греко-католики та деякі інші християни східного обряду за юліанським календарем, а 25 грудня — сповідники західного обряду та протестантських Церков за григоріанським календарем.
Із 2017 року Різдво Христове 25 грудня за григоріанським календарем стало державним вихідним в Україні, питання щодо перенесення святкування на цю дату не раз підіймають щороку, аби всі християни України святкували Різдво в один день разом із більшістю християн світу. Митрополит Епіфаній, глава православної церкви України, у грудні 2020-го заявив, що така зміна дати в Україні стане можливою після того, коли до такого рішення буде готова як Церква, так і вірні після проведення просвітницької роботи. А Блаженнійший Святослав, глава Української греко-католицької церкви, у грудні 2020 року заявив, що греко-католицька церква вирішуватиме це питання «разом із нашими православними братами». На його думку, перехід до святкування Різдва за новим стилем, тобто 25 грудня, повинен відбуватися з ініціативи мирян.
«Укрпошта» взялася випускати різдвяні марки, починаючи з 1997 року. Першу марку того року намалював Геннадій Задояний. На ній зображена ікона ХVІІІ ст. з Переяслава. Відтоді марки до Різдва випускали майже щороку, крім 2000-го. 2007-го, 2011-го, 2012-го і 2014 року пошта поєднала різдвяні випуски з новорічними. Так було, зокрема, з аркушем «Веселих свят!» Ганни Мансурової 2019 року, на яких є Святий Миколай, Різдво, Новий рік, Маланка та Водохреща.
7 грудня 2021-го випустили марку, конверт першого дня обігу і штемпель (автор — Миколай Кочубей) до наступного Різдва. Цікава й історія марки 2019 року, на якій є ікона Божої Матері, знана як Володимирська — чудодійна православна ікона, яку зберігають у Третьяковській галереї у Москві. Справжня її назва — Вишгородська, а не Володимирська, бо первинно вона перебувала у храмі м. Вишгород. 1131-го Константинопольський патріарх подарував дві ікони київському князеві Мстиславові Великому. Першою була ікона з міської вежі, що називалася через це Пирогоща («вежова»), для зберігання якої в Києві спорудили однойменну церкву. Другою — ікона, передана на зберігання до монастиря у Вишгороді, яка через це отримала назву Вишгородської Богородиці.
1999 року випустили поштовий благодійний блок «Святогорська Зимненська чудотворна ікона», яка теж була подарована з Костантинополя Києву 988-го. На марці 1999 року О. Жарівський і В. Сава зобразили фреску Святослава Гординського з Української католицької церкви св. Варвари у Відні (Австрія).
На цій сторінці вміщені марки до Різдва у хронологічному порядку. Їх створили І. Бринюк, Т. Пошук, Олег Петренко-Заневський, Катерина Штанько, Наталія Кохаль, Марія Гейко, Тетяна Нестерова, Юлія Правдохіна, Олена Левська, Наталія Фатікова, Володимир Корнєв, Олена Завітайло та Кость Лавро.
Випустили й кілька марок на честь Святого Миколая. Дві з них були персональними, тобто друкувалися на замовлення.
Як повідомляв «Міст», Єврокомісія закликає не вживати слово «Різдво».

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply