Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

В українському небі та на марках

Автор:

|

Листопад 27, 2021

|

Рубрика:

В українському небі та на марках
Аркуш «Чорноморський біосферний заповідник»

У серпні ц. р. «Укрпошта» випустила марки з червонокнижними птахами. На них зображені орябок лісовий, глушець білодзьобий, фазан звичайний, перепілка звичайна, куріпка біла, куріпка сіра, тетерук євразійський, кеклик кремовогорлий. Загалом «Укрпошта» вже видала понад 50 поштових марок і блоків зі зображенням рідкісних і характерних видів птахів України. Марки, конверт та штемпель цього випуску намалювала художниця Наталія Кохаль.

Це стало продовженням традиції випускати марки зі зображенням пернатих мешканців України. 1994-го Юрій Логвин став автором двох марок із птахами, занесеними до Червоної книги України. Сапсан — хижий птах родини соколових, поширений на всіх континентах, крім Антарктиди. Залежно від розміру й особливостей забарвлення розрізняють близько 17 підвидів цього птаха. В Україні живуть три підвиди: звичайний, кавказький і тундровий сапсани. Вважають, що це найшвидший птах у світі — при пікіруванні на здобич він здатен розвивати швидкість понад 322 км/год.
На другій марці — журавель сірий, великий птах, що мешкає в Європі й Азії, третій за чисельністю вид родини журавлевих. Один із двох видів роду у фауні України. На території України гніздиться на Поліссі, іноді в заболочених долинах річок Лівобережного Лісостепу.

1995 року з нагоди Європейського року збереження природи на марці з’явився лелека (художник — В. Дворник). Цей птах також є на марці Наталії Кохаль 2019-го.

1997 рік — на марках казарка червоно вола, водоплавний птах родини качок, занесений до Червоної книги України. Автор — Геннадій Кузнецов. Того ж року побачив світ аркуш Володимира Лесняка «Тваринний світ України», на якому є три марки з птахами.
На зчіпці марок «Тваринний світ України» (Генадій Кузнецов, 1999) є сип білоголовий, що в Україні гніздиться на території Кримського заповідно-мисливського господарства, в скелястих урвищах Бабуган-яйли та в інших місцях, а також жук-олень, найбільший з твердокрилих фауни України. Живе в дуплах дерев в лісах та лісопосадках. Колись жук-олень був звичайним видом по всій Європі, тепер же його популяція постійно зменшується, йому загрожує вимирання, тому в Україні його внесли до Червоної книги.

На марці Наталії Кохаль 2019-го є соловейко східний. А на блоці цієї мисткині серії «Червона книга України. Хижі птахи» 2020 року зображені лунь лучний, боривітер степовий, беркут, скопа, орел-карлик, підорлик малий, лунь степовий і канюк степовий.

2002-го Валерій Руденко став автором аркуша «Чорноморський біосферний заповідник», на марках якого зображені кулик-сорока євразійський — в Україні гніздовий перелітний птах, кулон великий — вид прибережних птахів, що гніздяться по всій Європі й Азії, та пісочник морський — прибережний птах.
2006 року на аркуші марок «Шацький національний парк» показаний сірий сорокопуд, а на аркуші «Дунайський біосферний заповідник» 2004-го (автори — Сергій Мозговий, Олександр Легкобит) є лебідь-шипун, баклан малий, чапля чепура велика, гуска сіра, косар.
На аркуші про Яворівський національний природний парк (2003) є рибалочка — дрібний птах, трохи більший за горобця. Населяє узбережжя водойм, гніздиться в норах схилами круч і в дуплах дерев. Живиться дрібною рибою та комахами. В Україні гніздовий, перелітний і рідкісний вид, що зимує. Є також комаха сатурнія мала.
На аркуші «Карадазький природний заповідник» 2005 року зображені сокіл балабан, метелик аскалаф строкатий.
2008-го випустили аркуш «Кримський природний заповідник», на якому є гриф чорний, лебідь-шипун, чепура велика, мартин звичайний. 2010 року марка на аркуші «Національний парк Святі гори» представила синьошийку — дрібну птаху родини мухоловкових, в Україні — гніздовий перелітний вид. На аркуші «Природний заповідник Горгани» також є птах — глухар.

Наталія Кохаль стала авторкою серії «Щедра Україна», на трьох блоках якої є зображення птахів. 2011-го це вільшанка, 2013-го — омелюх, а 2014 року — синиця велика.

На марці 2002-го «Одеська область» зображений крячок — морський птах, який за рік може здолати понад 70 тис. км. Улітку живе в арктичних зонах, а після дуже тривалої подорожі зимує в Антарктиці.

Олександр Легкобит намалював 2003 року малий поштовий аркуш «Сови України», на якому є пугач, сови довгохвоста, сіра, бородата, вухата, болотяна, яструбина, сичик-горобець, сич волохатий, совка, сич хатній, сипуха.

Генадій Кузнецов — автор поштового блоку «Метелики», на якому 2004-го показані денні метелики ендроміс березовий, бражник очковий, стрічкарка блакитна, райдужниця велика, махаон. Ще один блок 2005 року — «Нічні метелики». Це бражник мертва голова, стрічкарка дубова, совка розкішна, бражник дубовий, павиноочка грушева.
На аркуші «Святі гори» є метелик поліксена, єдиний вид у фауні України. Охороняється у деяких заповідниках, зокрема, у Канівському, Українському степовому, Луганському парках. Нічниця довговуха — кажан, відомий у складі фауни України. Трапляється в деяких місцях Закарпатської, Львівської, Вінницької й Одеської областей. Цей кажан є на марках Наталії Кохаль 2016 року.

На аркуші «Комахи України» 2018 року Олександр і Сергій Харуки показали на марках цикаду, красуню діву, мінливця малого, богомола, бабку жовту, коника сірого, садового джмеля.

Не забуті й бджоли. Перша марка Катерини Штанко з бджолою вийшла 1999-го, потім додалися шість марок 2001 року.
Раніше «Міст» розповідав про мешканців лісу та степу України на марках.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply