Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Ті, що оберігають старе місто

Автор:

|

Січень 22, 2020

|

Рубрика:

Ті, що оберігають старе місто

Усі знають про маскарони на кам’яницях Львова. Але їх не бракує і в Кропивницькому. Там переважають маскарони епохи еклектики. Уважний спостерігач фіксує на собі погляди людей, звірів, чудернацьких істот, масок з порожніми очницями. Історія маскаронів сягає сивої давнини. Спочатку вони були щитами й оберегами стародавніх грецьких храмів. Колись, можливо, прикрашали храми античного Херсонеса, ще до прийняття князем Володимиром християнства. Поступово маскарони стали декоративною прикрасою античної архітектури. У Середньовіччі вони були не так поширені, але деякі маскарони прикрашали релігійні християнські споруди і мали сакральне значення. А ось в епоху бароко різномаїття маскаронів досягло свого апогею.
Мабуть, ніколи ще будівлі не були так прикрашені маскаронами, наче святковий пиріг родзинками та цукатами, як у цю величну та загадкову епоху. Маскарони класицизму — в основному маски левів, античних богів були типовими для всієї Європи. Вони стали базовою основою в європейській архітектурі до кінця ХІХ ст.
Наступна епоха модерну збагатилася прекрасними безіменними жіночими обличчями — абстрактними образами та символами краси, жіночності, таємничої чарівності та різноманітних химерних істот. За радянських часів маскарони зустрічалися переважно на будівлях театрів, кінотеатрів, клубів, санаторіїв. Це були театральні символи-прикраси, адже виникла потреба для створення образу «радянської античності» як прикладу досконалої та вічної архітектури. У Кропивницькому найшикарнішим зразком тієї доби є будівля міської ради, яку створили у 1955-1959 рр. архітектори Л. Дворець і В. Сікорський.

Оксана Степова, UA Modna

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply