Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Таємниці Львівщини

Автор:

|

Грудень 25, 2020

|

Рубрика:

Таємниці Львівщини

Львівська область виявляється дуже цікавою, якщо сходити її пішки.

Комарно-Хлопи
На високій горі при в’їзді в містечко Комарне серед парку бовваніє височезна колона, зведена ще в XVII ст. Подейкують, що цей пам’ятник поставили ще за нападів турків на Галичину, за короля Собеського, і він, либонь, мав нагадувати потомкам турецьку небезпеку. Є й інша версія — під час боїв із турками в тій борні завзято билися двоє братів Андрій та Іван. Андрій загинув у січі, але перед смертю прошепотів Івану: «Моя смерть — твоє життя. Саме так перекладається напис на колоні Mea mors tua vita.
А з іншого боку містечка до Комарного впритул розташоване с. Переможне, яке колись мало назву Хлопи. Тут теж можна побачити іншу дивовижу — костел Найсвятішої Діви Марії Королеви Ангелів і св. Станіслава, будівництво якого розпочалося 1936-го. Наприкінці 1990-х костел перетворився на греко-католицький храм на честь Покрови Пресвятої Богородиці.

Романів-Селиська-Ганачівка-Затемне
Любі серцю місця. Зазвичай ходжу цим маршрутом раз у пору року. І ще жодного разу не пошкодував. Горби, потоки і річечки, тихі мальовничі села, що живуть у тому ж ритмі, що й 300 літ тому. Так приємно бути хоч якось причетним до цього правічного сільського життя. Там чиста територія з незамуленими джерелами, з яких можна безборонно пити.

Куликів
Ковбасна столиця Львівщини. Тут є кілька симпатичних пам’яток, старі галицькі садиби, неспішний триб життя і крамниці з м’ясивами й алкоголем.

Рудки
За тими мандрами якось проґапив файний спогад. 27 червня 2019-го. Подорож в Рудки на храмове свято. Містечко, що лежить майже по середині між Львовом і Самбором, невеличке, але дуже симпатичне і з ратушею та ринковою площею в центрі. Рудки дуже любив знаментий Александр Фредро. У дзвіниці при величному костелі, де похований письменник, є невеличка експозиція, присвячена його пам’яті. А ще, за переказами, у Рудках дуже смачні кури-гриль, але я ще їх не пробував. Зате борщ там перфектний. І без пельменів.

Дуброва-Тростянець-Бродки
Після того, як місцеві релігієзнавці спотворили тут прадавній краєвид, більше моєї ноги там не буде. Сині хорвати виявилися сильнішими за білих. А от від Тростянця у Бродки перейдусь ще обов’язково. Гарні місця. Просто гарні, і цього досить.

Стоки-Стрілки-Бібрка
Несамовито люблю чудесне опільське село Стоки. Воно чудове кожної пори року. Волочився ним і взимку по коліна в снігу, і спекотного літа, і чудової золотої осені. І ще буду, поки ноги носять, бо тут душа відпочиває. Такі теплі краєвиди: поля терасами, лагідні пагорби і тихі долини, якими струмують джерельні потоки. Така затишна і щедра Галичина. Як її не любити?

Старе Село
Старе Село — неподалік від Львова. Велетенський старосільський замок міг би стати окрасою Львівщини, якби до нього доклали рук реставратори. І досі його мури вражають потугою та міццю. Але час невблаганний — стіни руйнуються і падають. На жаль, пам’ятка гине. І шансів її врятувати все менше.

Поморяни
Надзвичайно пам’ятна й яскрава мандрівка з Дунаєва до Поморян. Наче й невелика — усього 10 км поганенької дороги пішки, але ж які архітектурні перлини побачили…

Щирець-Піски-Тернопілля-Красів
У колишній німецькій колонії Дорнфельд досі красуються міцні широкораменні будинки. Оце й усе, що залишили нам у спадок німці. Та ще млин, який стоїть пусткою. Тут були українці, поляки, німці, тепер знов українці… Хто наступний?

Глиняни
Містечко сонне, тихе, заповнене сонцем і рясними вишнями. Останніх так багато, що Глиняни можна сміло перейменовувати у Вишняни. А ще тут є пречудовий музей килимарства. Тут досі тчуть знамениті глинянські килими, які колись були славні на всю Європу. Старезну дерев’яну церкву перекривають ґонтом. Треба буде обов’язково сюди повернутися, щоб побачити її в нових шатах.

Богдан Волошин

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply