Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

Скала-Подільський замок

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Про колись величну споруду тепер нагадують тільки руїни

Скала-Подільська розташована хвилин за 50 їзди від Кам’янця-Подільського. Це — невелике містечко в Борщівському районі Тернопільської області, у південно-східній її частині. Стара назва містечка — Ягільниця, а до 1940 року воно було відоме як Скала-над-Збручем.

Це маленьке містечко в минулому відігравало важливу роль у системі оборонних фортець. Основною визначною його пам’яткою є руїни колись сильної оборонної споруди. До наших днів дожили тільки фасад і частина оборонних стін, а також порохова вежа. Останній власник твердині перебудував її під замок. У глибині новоствореного замкового двору, на всю його ширину, звели палац. Цей етап розвитку замку сьогодні представляють лише залишки викладеної з піщанику підковоподібні в плані чотириярусні вежі з бійницями: у першому ярусі — ключеподібні, а на верхніх — прямокутні. Руїни двоповерхового палацу, які ми можемо спостерігати і зараз, належать до більш пізнього періоду — середини ХVІІІ століття, коли староста Скали Адам Тарло перебудував напівзруйновану фортечну будівлю в палац у стилі бароко. Для цього будівництва з жителів Скали та довколишніх сіл було зібрано приблизно 50 тисяч злотих. Але через кілька років оновлений замок згорів від блискавки. Відтоді замок більше не відбудовувався.

Але й досі зруйнований палац притягує до себе цікаві погляди, особливо заворожують кам’яні орнаменти, майстерно вирізані навколо вікон і дверей. Наприкінці ХVІІІ століття Скелю із замком придбав для своєї сім’ї граф Голуховський. Його нащадки володіли Скелею до 1939 року. Графи Голуховські вирішили побудувати свій новий палац поруч — у парку. До нашого часу збереглося небагато: парк, що більше нагадує ліс, хоча і є пам’яткою природи республіканського значення; огорожа колишніх графських стаєнь, самі стайні, перероблені під житлові приміщення; симпатичний флігель-замочок, у якому розташувалася лікарня. Парк був заснований Адамом Тарлом. Граф Голуховськй надавав великої ваги розвитку парку. Тут було акліматизовано низку декоративних і плодовоягідних дерев та чагарників. Побудовано теплицю, що збереглася до наших днів. Сьогодні парк має 26 гектарів і належть санаторію «Збруч». Серед різноманітних насаджень на особливу увагу заслуговують липа, якій уже понад 500 років, і її ровесник дуб. Ще однією визначною пам’яткою природи є липова алея вздовж дороги на Борщів. Цим липам —

більш ніж два століття.

До речі, місцеві жителі розповідають легенду про те, що цей парк був закладений молодим шляхтичем Голуховським для своєї коханої Олени. Парк, якому вже перевалило за 300 років, і носить це ім’я. Ориґінальним способом хотів увійти в історію ще один Голуховський — Войцех-Станіслав. 1840 року він споруджує обеліск у пам’ять про турецьке панування. Під обеліском він закопав у кам’яній гільзі сувої пергаменту, скріплені на обох кінцях мідними обручами. В одному з них описано родовід графа, подано також інформацію про Скалу. На другому пергаменті було зображено родові герби графа та його дружини — графині Марії-Кароліни з роду Баворських, а також їхні портрети. Крім того, була ще вміщена фотографія зруйнованої фортеці Скали, у центрі якої посеред парку зображено графський палац і будівлю фільварку. Обеліск був знищений 1976 року.

Сьогодні Скала — звичайне подільське селище, і лише залишки колись могутньої фортеці нагадують про те життя, що в давнину тут вирувало.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply