Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Протяте Каміння

Автор:

|

Серпень 08, 2013

|

Рубрика:

Протяте Каміння

Протяті Камені — геологічна пам’ятки природи місцевого значення, група мальовничих скель. Розташовані в Покутсько-Буковинських Карпатах, на межі Путильського та Вижницького районів Чернівецької області, біля східної частини села Хорови. Скелі утворені з розчленованих потужних пластів пісковика. Деякі з них пронизані отворами та ходами, через що й виникла назва — Протяті Камені.
Камені – велетенські й чимось схожі на кораблі-криголами, які пробивають  собі шлях у карпатському морі дерев.  Ці скелі утворилися внаслідок виходу на відкриту поверхню потужних сірих пісковиків, а процеси вивітрювання надали їм чудернацьких форм. Вони вражають своїми гігантськими розмірами, монолітністю й неповторністю. Скелі розбиті тектонічними тріщинами (протяті, тобто пробиті) і по них утворено чимало порожнин різних розмірів: від одного до кількох десятків метрів. За легендою ж, ці тріщини з’явилися інакше. Колись давно, горяни не мали зручного шляху, аби спуститися з гір, тож вони знайшли інший, доволі легкий, спосіб – нагрівали у казанах воду і виливали її на скелі. Окріп розмивав піщані породи і в результаті у гірському схилі утворювалися невеликі «протяті» проходи-печери. Відтоді це урочище так і називають – «Протяте Каміння».
Найпопулярніша й найвища скеля з Протятих має назву – «Соколине Око» (максимальна відносна висота — 40 м). У ній в результаті ерозії утворилася кам’яна арка, що нагадує око. Біля підніжжя скелі з північного боку міститься невелика трикамерна печера, до якої можна потрапити через два входи-отвори. Два інші отвори, значно вужчі за перші, проходять скрізь скелю і завершуються з її східного боку. На вершині скелі утворено природній резервуар, діаметром і завглибшки близько 70 см. А на найвищому місці видовбаний рукотворний покажчик сторін світу.
Неподалік Соколиного Ока серед букового лісу розташовано ще кілька, дещо менших, але також мальовничих, скельних масивів.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply