Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Подих часу. За архітектурою Львова можна вивчати Біблію, міфологію та історію мистецтв

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

Подих часу. За архітектурою Львова можна вивчати Біблію, міфологію  та історію мистецтв

Британці склали топ-10 місць для відпустки в цьому році, куди на 8 сходинку поставили Україну завдяки євротурніру. Британський журнал Stylist назвав Львів «східною Флоренцією» і порадив відвідати місто.

Столицю Галичини рекомендують англійським фанам незважаючи на те, що збірна Англії тут не буде грати. Журнал хвалить архітектуру Львова. Самі ж львів’яни так звикли до сусідства з красою, що часом просто її не помічають. Відірвати погляд від бруківки й по-новому подивитися на рідні стіни їх змушують хіба що іногородні гості чи справжні фанати Львова.

Звісно, місто уславилося своїми левами, Їх тут понад 4 тис. — кам’яних, гіпсових, у скульптурах і на стінах будівель. Але, крім левів, на фасадах львівських будинків можна виявити ще дуже багато цікавого. Наприклад, що на одній споруді сусідують молодцюватий селянин з «горілочкою» та представники знаків зодіаку — Скорпіон, Рак, Близнята… А ще в місті Лева прописалася найсправжнісінька екзотика — африканський крокодил і навіть дельфіни.

Сова з книгою

від Губріновича

Мудра сова прикрашає будинок на вул. Театральній, 9. Особняк був побудований 1892 року для книговидавця й торговця літературою Владислава Губріновича. Спочатку це була книгарня «Губрінович і Шмідт», а опісля — «Губрінович і син». Крамниця працювала до приходу радянської влади, яка віддала її у власність держави. Від радянських часів до 2007 року тут був магазин канцтоварів «Школярик».

Дельфіни на стінах

Дельфіни на вул. Руській, 8 символізують успіх у торгівлі. Такий декор з’явився на фасаді споруди у XVIII столітті, коли вона перейшла у власність радника маґістрату, який займався торгівлею. Зображення цих морських ссавців прикрашають і кам’яницю на пл. Ринок, 2, що отримала свою назву від прізвища власника італійця Роберта Бандінеллі, який 1629 року організував у будинку пошту, звідки кур’єри двічі на тиждень відвозили кореспонденцію в різні куточки Європи. Є дельфін і на будинку Національного банку на

вул. Коперника, 4. Біля брами будинку №4 на вул. Словацького також є скульптура дельфіна, на якому сидить путті (декоративні зображення маленьких хлопчиків).

Діана зі собачкою

Цей міфологічний сюжет розігрується на фасаді будинку на вул. Зеленій, 24. Це — колишній палац родин Волянських-Левковських-Шептицьких-Замойських, побудований у стилі ампір на початку XIX ст. У ті часи тут збиралися члени масонської ложі, до якої належав і господар. Зараз це Обласна педагогічна бібліотека.

Майстер із чищення димарів

На стіні будинку на вулиці Ангеловича, 20, знаходиться єдиний у Львові барельєф сажотруса. На початку минулого століття господарем будинку був З. Леськів — майстер чищення димоходів. Ось господар і вирішив, що не тільки поетам, композиторам і їхнім музам споглядати городян зі стін. Усі професії потрібні, усі професії важливі — а значить, і сажотруси теж.

Пори року в камені

Будинок «Пори року» на Вірменській, 23 створений на початку XIX століття, а прикрашають його знаки Зодіаку та сцени розваг селян, що символізують пори року. Кожну пору року супроводжує підпис латиною, узятий у давньоримського поета Вергілія («Ґеорґіки»). Зараз тут розташований навчальний корпус Львівської академії мистецтв.

Крокодил закликає гостей

На стіні готелю «Жорж», заснованого Жоржем Гофманом 1793 року, біля ніг статуї «Африка» приліг справжнісінький крокодил. «Жорж» — один із найстаріших діючих готелів України, тут свого часу бували Бальзак, Ліст, Равель. Ніші готелю прикрашають статуї-алегорії Європи, Азії, Америки й Африки, символізуючи чотири сторони світу й ніби закликаючи постояльців звідусіль.

«Ощадливість», а не «Свобода»

«Статую свободи» на проспекті Свободи, 15 плутають із її американською «сестрою». Насправді пані, що обіймає двох чоловіків на куполі львівського Музею етнографії, — це «Ощадливість», символ економічного проґресу Галичини. Факел у її руці — знак вільної комерції. У XIX столітті тут розташовувалася Галицька ощадна каса.

Герб Венеції

Герб Венеції прикрашає стіну будинку на пл. Ринок, 14. Будівлю було споруджено 1589 року для венеціанського купця й консула Антоніо Массарі. На знак пам’яті про свій рідний край італієць прикрасив фасадну стіну гербом Венеції — кам’яним левом св. Марка.

Опікун пташенят і дітей

Екзотична птаха дбайливо вкриває крилами пташенят і дітей на фасаді будинку на вул. Дніпровській, 8, побудованого 1912 року. Львівські архітектори кажуть, це — символ опіки та чесноти. За леґендою, груди пелікана забарвлені в червоний колір, бо він розриває їх, щоби нагодувати дітей. Насправді ж, груди почервоніли від крові з’їденої риби.

Дарина Галицька

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply