Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Пінистий потік води, або ж Сім українських водоспадів — зі сходу на захід

Автор:

|

Квітень 26, 2012

|

Рубрика:

Пінистий потік води, або ж Сім українських водоспадів — зі сходу на захід

Невблаганно тануть сніги в горах, і води вже мчать бурхливими весняними потоками. Цей час — ідеальний момент, щоби помилуватися на таку природну дивину, як водоспади. При словах «водоспади України» в першу чергу згадується Крим. Багато хто відві­дував з екскурсіями знамениті Джур-Джур або Учан-Су, а вже чули про них точно всі. Місця там — справді прекрасні, однак водоспадів у нас є набагато більше. Любуватися ними можна не тільки в Кримських і Карпатських горах, а й на рівнинній місцевості.

У мініатюрному каньйоні

Водоспади в степовій зоні хоч і не такі великі, як у горах, але справжні. Як правило, степові ріки мають широкі та неглибокі долини, береги, зарослі аїром і очеретом. Із появою Дніпрогесу дніпровські пороги відійшли в історію, але на невеликих річках залишилися або навіть з’явилися не без участі людини різні перекати, пороги та водоспади. Один із них милує око мандрівників на річці Вільнянка неподалік Запоріжжя. Найближчий населений пункт — село Дерезівка.

Своїм існуванням водоспад значною мірою зобов’язаний дамбі, що підняла рівень річки на добрий десяток метрів. Природна чаша водоспаду та мініатюрний каньйон роблять місце вельми мальовничим.

Ніби в горах

Поступово набуває популярності ще одна степова пам’ятка — Шолоховський (Токівський) каскадний водоспад у Дніпропетровській області. «Червоні камені», як іще називають це місце, розташовані за 55 км від Нікополя, недалеко від Орджонікідзе. Це чудо природи з’явилося тут, посеред степу, ще в мезозойську еру. Безліч гранітних брил і порогів (від 1,5 до 2 м заввишки) дарують таке відчуття, наче ти потрапляєш у гірську місцевість. Бурхливий потік, який заввиграшки може збити з ніг дорослу людину, став таким собі «атракціоном» для любителів екстремальної купелі. Між порогами утворилися ванни, а вище за течією — озеро, яке теж варто відвідати.

І місто-привид на додачу

Найбільшим рівнинним водоспадом України є 16-метровий Джуринський (Червоноградський) водоспад на Тернопільщині (найближчі населені пункти — села Нирків і Нагоряни). Біля нього розташоване місто-привид Червоноград із руїнами костелу та замку-фортеці. За словами місцевих старожилів, водоспад був утворений в XVII ст. турецько-татарськими полчищами, які, зазнавши поразки, змітали все на своєму шляху. Щоби звільнити собі дорогу й підібратися до замку, туркам довелося прорубати кам’яний кряж і пустити воду в повноводну річку. Саме на місці нового русла й з’явився Джуринський водоспад.

Інші джерела говорять про те, що цей водоспад був створений італійським архітектором у XIX ст., коли тут споруджували водяний млин. З 1956 р. на місці старого млина постала гідроелектростанція, від якої, на жаль, до наших днів збереглися лише руїни.

Ефемерний водограй

На відміну від рівнинних, гірські водоспади можна дуже довго перераховувати. Адже насправді тільки в Криму налічується близько сотні водограїв, щоправда, більшість із них — так звані ефемерні: радують нас у період танення снігів та зникають до літа. Один із таких — Су-Атка, біля села Багата Ущелина. Відразу за селом — дамба, за якою відкривається краєвид на озеро дивовижної краси. А на протилежному березі видніють ліс і гори, укриті снігом. Тут можна відпочити й почати шлях до водоспаду. Маловідомий, але дуже красивий, Су-Атка спадає з 12-метрового скельного уступу серед тисових дерев. Величезна скеля, невелике озеро і пінистий потік води — цим видовищем можна помилуватися тільки навесні, коли цвітуть лісові півонії та конвалії.

На стежці амазонок

Несподівано, але факт: водоспади бувають і в Східному Криму. Наприклад, 10-метровий Арпатський водоспад біля села Зеленогір’я в урочищі Панагія. Шлях до нього леґенди називають «Стежкою Амазонок». Нібито саме сюди втікали сильні та спритні жінки-амазонки, вибираючи чоловіка: якщо наздоганяв жених обраницю, не злякавшись бурхливих вод ріки Арапат, значить — гідний її.

Дорога дійсно важкувата, але зараз стежку обладнано поручнями, тож її зможуть подолати не тільки відчайдушні амазонки. Однією з головних окрас долини є Ванна кохання — у цьому місці вода вимила в скелі дивовижно рівне сердечко. Саме в цю ванну впадає Арпатський водоспад. Кажуть, якщо закохані викупаються в цій ванні, то в цьому ж році одружаться, заведуть дитину. Але забратися в цю ванну — дуже непросто.

Молодильна вода

І на завершення — про два водоспади в Карпатських горах. Манявський водограй і Гук Женецький в Івано-Франківській області — найвищі та найкрасивіші в цій місцевості. Манявський водоспад розташований в гірській ущелині між обривистих скель на річці Манявка. Долина річки перед водоспадом має в нижній частині вигляд каньйону з високими стінами. Вода падає кількома каскадами з висоти близько 20 метрів. Біля підніжжя — невелике озерце, вода якого, за переказами, має омолоджувальну властивість. Сюди часто приїжджають з екскурсією ті, хто відвідує Манявський Скит — ще одну місцеву визначну пам’ятку. Самому добратися в ці місця складно, але побачене вартує зусиль.

Утім, красу цінують не тільки туристи. У цих місцях розташована одна з президентських резиденцій — у путівниках прямо радять не бродити по лісі в цих краях, щоби не зустрітися з охороною.

Женецький Гук, що неподалік від Микуличина, утворився в післявоєнні роки внаслідок повені. Вода вільно спадає з висоти близько 15 м. Місцеві жителі називають водоспад Гуком через сильний гуркіт, який він зчиняє. І знову красива місцевість не залишилася без «високої уваги»: в урочищі з кожним роком виростає все більше нових палаців української «еліти».

На жаль, невблаганна тенденція: що відомішим і популярнішим є місце — то сумніша його доля. Уже не дивують пакетики від шампуню в гірських річках і забудови в заповідниках. Подорожуйте, милуйтеся красою, на яку поки що багата Україна. І бережіть її.

 Дарина Галицька

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply