Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Острозький замок — найцікавіша пам’ятка Волині

Автор:

|

Грудень 04, 2019

|

Рубрика:

Острозький замок — найцікавіша пам’ятка Волині
Острозький замок

Острозький замок височіє на 20-метровому пагорбі в стародавньому містечку Острог, що неподалік від Рівного. Споруда вважається знаковим взірцем фортифікаційного мистецтва України і визнана одним із найцікавіших історико-архітектурних пам’яток Волині. Замковий комплекс був зведений в XIV ст. на місці давньоруського городища, зруйнованого монголо-татарами 1241-го. Впродовж понад трьох століть він слугував резиденцією князів Острозьких — найбагатших і найвпливовіших магнатів, котрі володіли значними земельними угіддями на території сучасної України.
Замок складався з кам’яних і дерев’яних споруд, був добре укріплений: із двох боків його захищало круте урвище, з двох інших — глибокий рів, виритий на місці колишнього яру. Протягом своєї багатовікової історії Острозький замок не раз перебудовували та модернізували. До наших днів збереглися дві вежі — Кам’яна та Кругла, Богоявленський собор із надбрамною дзвіницею і фрагменти оборонних стін.
Найдавнішою спорудою замкового комплексу є кам’яна вежа, зведена у другій половині XIV ст. в південно-східній частині пагорба. Триярусна з мурованими стінами завтовшки майже 3 м, спершу її будували як донжон (головна башта). Нижній ярус служив для зберігання запасів продовольства і питної води, а на двох горішніх, перебудованих у XIX-XX ст., розташовувалися невеликі затишні кімнати.
Зараз у приміщеннях кам’яної вежі розташована експозиція Острозького краєзнавчого музею з безліччю цікавих експонатів, серед яких є археологічні артефакти, меблі княжих часів, зборів живопису й іконопису, порцеляни та фаянсу. Перлина музейної колекції — знаменита Острозька Біблія, яку 1681 року видав першодрукар Іван Федоров.
Недалеко від кам’яної вежі стоїть нова, або, як її ще називають, кругла вежа, складена з каменю та цегли. Вона також має три яруси, останній із яких є лінією бійниць. Завдяки цій особливості Круглу вежу вважають гідним зразком української ренесансної архітектури.
У комплекс Острозького замку входить і витончена Богоявленська церква, збудована у XV-XVI ст. Вона була частиною фортифікаційної системи замку: північна стіна собору, що примикала до оборонних мурів комплексу, була ущільнена і мала товщину майже 3 м, в ній з’явилися бійниці і широкий виступ для вартових.
Упродовж майже 200 років Богоявленська церква простояла в розрусі та запустінні — лише наприкінці XIX ст. її реконструювали. В результаті перебудови будівля втратила свої оригінальні ренесансно-готичні риси та набула форми, характерної для давньоруського зодчества. Трохи пізніше поряд із храмом з’явилася надбрамна дзвіниця, яка зараз також є частиною замкового комплексу.
Як і будь-який старовинний замок, Острозький овіяний сонмом леґенд. Одна з них пов’язана з княжною Гальшкою Острозькою, котра свого часу була відома як найгарніша, найрозумніша та найшляхетніша наречена Східної Європи. Її дядько Василь-Костянтин проти волі дівчини видав її заміж за свого родича — могутнього магната, котрий займав державну посаду у Великому Князівстві Литовському.
Під час вінчання, що відбувалося в Богоявленській церкві, раптово здійнявся ураган — почали тривожно бамкати дзвони, свічки та лампадки згасли. Священник, котрий проводив обряд, побачивши в цьому недобрий знак, хотів перервати церемонію, проте князь Василь-Костянтин наполіг на продовженні. Ставши дружиною нелюба, тієї ж ночі Гальшка кинулася вниз із балкона замку, але не розбилася. Її підхопив вітер і поніс на своїх крилах.

Артем Євтушенко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply