Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Національні заповідники на марках України

Автор:

|

Листопад 17, 2021

|

Рубрика:

Національні заповідники на марках України
Карпатський біосферний заповідник

На території України налічується 50 природних заповідників, парків і ботанічних садів. «Заповідники — вища форма охорони природних територій, природна лабораторія, де ведуться комплексні наукові дослідження. Заповідники є в кожному великому природному комплексі», — пишуть у «Вікіпедії».
Пошта України видала ряд марок в аркушах і блоках про національні заповідники. Мистці Сергій Мозговий та Олександр Легкобит створили блок марок «Дунайський біосферний заповідник», більша частина якого розташована у північно-східній частині дельти Дунаю в межах України. Рішенням Міжнародного координаційного комітету програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» від 9 грудня 1998 року заповідник включений до складу світової мережі біосферних резерватів. На марках зображені лебідь-шипун, баклан малий, чепура велика, гуска сіра та косар.
Блок «Карадазький природний заповідник» розповідає про заповідник, розташований у південно-східній частині Кримського півострова між населеними пунктами Коктебель, Щебетівка та Курортне. Він створений із ініціативи Академії наук Української РСР на базі Карадазької наукової станції 9 серпня 1979-го. На марках зображені: балабан — рідкісний вид великих соколів; комаха аскалаф строкатий, занесена до Червоної книги України; афаліна чорноморська — один із підвидів дельфіна; куниця кам’яна — хижий ссавець роду куна.
Блок «Шацький національний природний парк» розповідає про парк, який було створено 1983 року на базі державних ландшафтних заказників. Парк створили з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних природних комплексів Шацького поозер’я. На марках зображені сорокопуд сірий, рись звичайна, вугор річковий, ропуха очеретяна та горностай.
Блок «Кримський природний заповідник» показує один із найбільших та один із найстарших в Україні заповідників, у якому охороняються найцінніші в Криму дубові, букові та соснові ліси, унікальні реліктові угруповання тиса ягідного, ялівцю високого, а також місця оселення водоплавних і водно-болотних птахів. На марках — гриф чорний, лебедячі острови, олень благородний.
Поштовий блок «Природний заповідник «Ґорґани» — природний заповідник у Карпатах, у південно-західній частині Івано-Франківської області, в районі Довбушанських Ґорґан. Заповідник заснований 1996-го для збереження реліктової кедрової європейської сосни. 2005 року йому надали статус державного заповідника. З 13 липня 2017-го ділянка заповідника «Ґорґани» входить до світової спадщини ЮНЕСКО як один із масивів букових пралісів Карпат. На марках зображені глухар і кіт лісовий.
Блок «Національний природний парк Святі гори» з чотирьох марок приготувала Наталія Кохаль. Парк розташований у північній частині Донецької області — Слов’янському, Лиманському і Бахмутському районах. Створений 13 лютого 1997 року указом Президента України. На марках є метелик поліксена, синьошийка, річкова видра та болотна черепаха.
Наталія Кохаль також створила блок «Мезинський національний природний парк», який було створено у Чернігівській області згідно з указом Президента України від 10 лютого 2006 року на базі ландшафтних заказників загальнодержавного та місцевого значення. Мисткиня показала на марках зозулю звичайну, козулю європейську, квітку плавуна щитолистого, метелика ведмедицю-господиню та вовка.
Чорноморський біосферний заповідник розташований на території й акваторії Херсонської та частково Миколаївської областей України і підпорядкований Національній академії наук України. На блоці марок Валерій Руденко розмістив квітку іриса та птахів заповідника.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Фрідриха Е. Фальц-Фейна — науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, державний заповідник, заснований 1898-го бароном Фрідріхом Фальц-Фейном. Назву місцевості дав один з її попередніх власників — герцог Фрідріх Фердинанд Ангальт-Кетен-Плесський 1841 року на честь власного маєтку Асканії в Німеччині. Звідти й «Асканія-Нова». На блоку є кінь Пржевальського — підвид дикого коня, що донедавна розглядався як самостійний вид, названий на честь свого першовідкривача — мандрівника Миколи Пржевальського. Наразі це єдиний вид диких коней, що існує на волі, а також у дикій фауні України.
Яворівський національний природний парк у межах Яворівського району Львівської області був створений із метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних лісостепових ландшафтів та інших природних комплексів в районі Головного європейського вододілу.
Парк заснували 4 липня 1998-го. 2003 року Геннадій Кузнєцов створив блок «Яворівський національний природний парк», на якому розміщені птах рибалочка, квітка зозулині черевички, метелик сатурнія мала. Рибалочка — дрібний птах родини рибалочкових, трохи більший від горобця. Населяє узбережжя водойм, гніздиться в норах на схилах круч і в дуплах дерев.
На відзначення 50-річчя Карпатського біосферного заповідника «Укрпошта», випустила у світ поштовий блок із шести марок. У виконанні художниці Наталії Кохаль зображено найцікавіші рідкісні та зникаючі види рослин і тварин біосферного заповідника: бук лісовий, нарцис вузьколистий, рододендрон миртолистий, жук-олень, бурий ведмідь і костогриз звичайний. Карпатський біосферний заповідник — природоохоронна територія в Україні міжнародного значення. Його створили з метою збереження унікальних для Європи ділянок дикої природи, серед яких є особливо цінні букові праліси.
Як повідомляв «Міст», відбувається велика реконструкція заповідника «Хортиця».

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online