Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

На Волині обміліло найбільше озеро України

Автор:

|

Липень 31, 2019

|

Рубрика:

На Волині обміліло найбільше озеро України

Найбільше і найглибше озеро України Світязь катастрофічно обміліло. Вода відійшла від берега на десятки метрів. Озеро зменшується просто на очах. Екологи пов’язують це з відсутністю опадів. А ще торік там, де зараз стоять катамарани, води було по пояс.
Обмілів не лише Світязь. Відступили від берега понад 20 водойм — і це лише у Шацькому районі на Волині. «Такого низького рівня ще жодного року не було», — бідкається Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку.
Врятувати від засухи Світязь міг би шлюз, який регулює рівень води в озері. «Якби закрили воду з весни в Світязі, то, гадаю, зараз би такої ситуації не було», — констатує Іван Семенюк, начальник Шацької експлуатаційної дільниці водного господарства.
Але споруда, якій вже більш як пів сотні років, зараз дірява і не працює. Тож, поки що воду у Світязі стримують «дідівськими» методами — лантухами з піском. Повністю перекрити канал не можна. «Якщо ми тут зарегулюємо воду і не пустимо її взагалі в Луки-Перемут, то те озеро може взагалі пропасти», — каже еколог Петро Юрчук.
Найглибше озеро України, яке живиться лише підводними водами й опадами, міліє не вперше. Найгірше було чотири роки тому — тоді зима була без снігу, а літо — без дощів. Й озеро обміліло. Проте висновків ніхто не зробив і шлюз, який вже тоді був аварійним, досі не відремонтували. «Ця гідроспоруда ні в кого не була на балансі. Звернулись до Шацької територіальної громади, щоб вони її взяли на баланс, і ми мали можливість профінансувати», — розповідає Дмитро Новохатський, начальник управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації.
У Шацькій об’єднаній територіальній громаді запевняють, що вперше про цю проблему почули лише нещодавно. Тож після розголосу за аварійну гідроспоруду таки взялися. З обласного екологічного фонду виділили перших 50 тис. грн. І обіцяють, що до кінця року шлюз відремонтують. Чи врятує він Світязь, покаже час. А місцеві чи не вперше за багато років мріють про дощі. Туристи ж сподіваються, що Світязь врятують і наступного року вони знову приїдуть сюди відпочивати.

Олеся Боровик, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply