Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

На Прикарпатті створили «Парк льодовикового періоду»

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

На Прикарпатті створили «Парк льодовикового періоду»

В Івано-Франківській області з’явився «Парк Льодовикового періоду». Саме там на початку минулого століття знайшли унікальні, бо абсолютні цілі, рештки доісторичних тварин. Сучасні дослідження доводять — у Старуні тоді з-під землі витягли не все. Мамути, волохаті носороги та кроманьйонці повернулися. Щоправда, як голограми. Десятки тисяч років тому вони тут і справді жили. На місці теперішньої Старуні буяла тундра. Де тепер поле — була водойма. Тож доісторичні велетні мали що їсти і пити. От тільки тварини не знали, що на дні озера — бітум. І тонули.
Свої таємниці Льодовикового періоду старунське поле відкрило 1907 року. Тоді воно було в озокеритових шахтах, в одній із яких робітники знайшли тушу мамута. Але спершу не зрозуміли, що це. Тож селяни розтягнули шкіру на взуття. Потім її повертали назад разом із поліцією.
До Старуні помчали науковці. І витягли на поверхню ще й частину добре збереженої туші волохатого носорога. Він разом із мамутом тепер у Львові. А 22 роки потому вже інша експедиція заявила про справжню світову сенсацію — ще три волохатих носороги. Один із них — абсолютно ціла трирічна самиця, єдина у світі, це тепер візитівка Краківського природознавчого музею. «Ми нарешті побачили, який вигляд насправді мав волохатий носоріг», — зазначив Генрик Кубяк, професор зоології Природознавчого музею Інституту систематики та еволюції тварин Польської академії наук у Кракові.
Повернути унікальні знахідки до Старуні неможливо — Львів і Краків володіють ними на повних правах. Але у «Парку Льодовикового періоду» доісторичні тварини таки є. «Емоцію треба було з цього зробити. І тому ми вирішили, що все повинно залишитися тут неторканим. Ми не будемо змінювати ландшафт. Але тут з’являться, наче з-під землі, ті мамонти, носороги, можливо, стоянки тих людей, перетворені в парки топіарі», — зазначає Наталія Ключник, виконавча директорка Асоціації сільських, селищних рад об’єднаних громад України.
Стільки людей це поле під Старунею побачили рівно 90 років тому. Також була осінь. Мешканці усіх довколишніх сіл і навіть зі Станіславова, як тоді називали Івано-Франківськ, приїхали сюди, аби на власні очі побачити диво-дивне — як науковці витягнули з озокеритової шахти тварину Льодовикового періоду — абсолютно цілого волохатого носорога.
Зараз більшість відвідувачів, хоч і місцеві, але про минуле Старуні майже не чули. Щонайбільше знають про грязьовий вулкан. Хоч він і з’явився тут пів століття тому через потужний землетрус, але науковців цікавить не менше за мамутів. Є гіпотеза, що за активністю бульбашок у ньому можна прогнозувати землетруси в усьому світові.
Серед туристів є й Олег Адаменко, професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу. Понад 40 років присвятив він старунським таємницям. «Парк Льодовикового періоду» — його ідея. «Не кожному науковцю дано побачити втілення своїх ідей в життя. Ось я належу до тих, кому пощастило», — каже науковець.
Це поле ховає ще чимало таємниць, стверджує професор. Своєю вірою він запалив журналістів і навесні вони ініціювали ще одну розвідку підземного простору. «От тоді ми з вами ці роботи провели: георадар показав, що структура шарувата, добре відбилося дно цієї давньої долини, в болотах якої тонули ці звірі. І вони там іще є. Лише треба взяти. Але ми тоді порушимо всю цю красу цієї місцевості», — зазначає проф. Адаменко.
Роботи в Старуні ще непочатий край, але на дослідження підуть роки і чимало грошей. Тож спершу «Парк Льодовикового періоду» розвиватимуть як туристичну атракцію. Зокрема, за рік тут з’явиться цілий табун доісторичних топіар-тварин.

Алла Пасс, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply