Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Мешканці лісу та степу України

Автор:

|

Листопад 21, 2021

|

Рубрика:

Мешканці лісу та степу України
Асканія Нова

Щороку «Пошта України» вводить в обіг поштові марки, на яких зображені звірі, птахи, риби, метелики, комахи й інші створіння, що населяють українські простори. Сьогоднішня розповідь — про ссавців. Розпочав серію «Тваринний світ України» Геннадій Кузнецов, який потім тривалий час продовжував цю тему. У березні 1997 року випустили зчіпку з трьох марок, на яких зобразили краєвид Карпат, ведмедя та рись.

Рись звичайна належить до ряду хижих родини котових, має карі очі, китиці на вухах, короткий хвіст, великі гострі пазурі та могутні задні лапи. В Україні рись зустрічається достатньо рідко: в Карпатах та на Поліссі, у т. ч. в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції.
Ведмідь бурий є найбільш знаним видом своєї родини, одним із найбільших наземних хижаків у світі та найбільшим хижаком фауни України. В Україні бурий ведмідь водиться в Карпатах, на півночі Чернігівської та Сумської областей, але постійних популяцій бурого ведмедя на території України за межами Карпатських гір не існує.

Ведмідь є також на аркуші марок «Карпатський біосферний заповідник» 2018 року (авторка — Наталія Кохаль).

30 грудня 1997-го серію продовжив Володимир Лесняк. Шість марок блоку показують трьох ссавців і трьох птахів. Це жайворонок польовий, орлан-білохвіст, лелека чорний, їжак вухатий, садовий вовчок, кабан. Свиня дика, або вепр дикий є предком більшості сучасних порід свиней. В Україні поширений у Карпатах, у лісовій і лісостеповій смугах.

1998 року художник В. Євтушенко приготував блок «100 років заповіднику «Асканія Нова», на якому є антилопа, а також коні Пржевальського.

Зчіпка «Українсько-польська співпраця в галузі охорони навколишнього середовища в міжнародному біосферному заповіднику «Східні Карпати», спільний випуск Україна-Польща 1999 року. На марках — олень благородний, найпоширеніший вид оленів у світі. З давніх-давен він мешкав у лісостеповій зоні й уздовж усієї південної смуги лісів. Переслідування людьми, освоєння людиною цілинних земель, вирубування лісу — все це привело до того, що більш-менш суцільний ареал олені мають лише в Сибіру. Кіт лісовий в Україні — рідкісний ссавець, що підлягає охороні. Автори марок Олександр Кошель та Яцек Бродовський.

На зчіпці марок «Тваринний світ України» Геннадій Кузнецов 1999-го зобразив хохулю звичайну з родини кротових. Ця рідкісна тварина перебуває під охороною.

1999 року вийшов аркуш «Зоогеографічний фонд України», на якому О. Кошель розмістив зображення тварин і птахів із шести заповідників України.

Олександр Калмиков, готуючи блок «Краса і велич України. Волинська область» показав на марці оленя плямистого. Також він є на марці цього ж мистця «Херсонська область» 2020-го. А 2016 року на марці «Луганська область» зображений бабак, гризун родини вивіркових. Бабаки їдять зелень і багато видів трав, ягід, лишайники, мохи, коріння і квіти. Здебільшого, живуть у норах і перебувають у сплячці впродовж зими. Українська назва бабак є запозиченням із тюркських мов.

2002-го художники Олександр Богомазов, Олександр Костюченко розмістили на марках «Національний цирк України» тигра та лева.

9 червня ц. р. «Укрпошта» представила поштові марки «Крик Карпат» і «Вбивчі коліщата» на захист прадавніх карпатських лісів і зникаючих видів тварин. Авторка поштового випуску — юна художниця Ольга Симоненко. Поштова марка «Вбивчі коліщата» зображує залізні механізми, що нищать ліси, а марка «Крик Карпат» відтворює ведмедя, який благає про допомогу. Цього року поштову марку «Крик Карпат» «Укрпошта» представила на міжнародному конкурсі PostEurop на визначення «Найкращої поштової марки Європи 2021», темою якого є «Національна природа на межі зникнення». Поштовим випуском компанія хоче привернути увагу громадськості до екосистеми Карпат, яку знищують загрозливими темпами через незаконну вирубку дерев.

Зчіпка з серії «Червона книга України» (автор — Геннадій Кузнецов, 2001 р.): шуліка рудий — рідкісний вид, який є осілим у західній Європі та північній Африці, ємуранчик звичайний — один із трьох видів немишовидних гризунів, поширений в Україні. Дрібний гризун із невисокими вухами та трипалою лапою.

Наталія Кохаль на блоку марок «Щедра Україна. Зима» розмістила 2014-го зайця-біляка, білку, синицю, а також калину.

Лев Хмельковський

Раніше «Міст» розповідав про національні заповідники на марках України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply