Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

«Круглий двір» у Тростянці

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

«Круглий двір» у Тростянці

Віталій Стечишин

Невеликий, побудований в перехідних формах від бароко до класицизму палац і до сьогодні зберігає елегійно-сумну чарівність. Скульптурні ангели-путті кокетливо всміхаються з блакитної тіні глибоких стінних ніш, немов чують у повітрі звуки сонати, відлуння музики… Можливо, тієї, що лунала з «Круглого двору»? Романтична споруда відразу привертає до себе: міцні стіни, важкі вежі — схоже на фортецю. Насправді ж це — театр!

До того ж, найстаріший на території Східної України. У вежах жили кріпосні музиканти й актори, під стінами у дворі розташовувалися глядацькі лави. А може, ангели згадують обличчя студента Петербурзької консерваторії — нікому ще не відомого Петра Чайковського, який саме в стінах цього будинку створив свій перший симфонічний твір? Відгомін музики — у прохолоді паркових алей, у шелесті листя трьохсотлітніх дубів, у сріблястій гладіні ставка із залишками Грота німф.

«Круглий двір» є унікальною спорудою міста Тростянця в Сумській області. Він був побудований тростянецьким поміщиком І. Надаржинським 1749 року. Споруда має високу цегляну стіну по периметру з одноповерховими приміщеннями всередині й чотири триповерхові круглі вежі. Спочатку «Круглий двір» будувався як манеж, стилізований під середньовічну фортецю. Усередині будівлі в спеціальних приміщеннях тримали коней, а посередині розташовувалася велика площа для вигулу жеребців. «Круглий двір» з’єднувався підземними ходами з панським будинком і Благовіщенською церквою, побудованою одночасно з ним. Був передбачений відвід дощових вод із манежу в найближче озеро. Система водовідведення працює досі.

Після того, як 1831 року Тростянець пере­йшов у власність до князя Василя Голіцина, призначення «Круглого двору» зазнало змін. У ньому почали влаштовувати театральні та циркові вистави, а внутрішнє планування змінили за типом давньоримських амфітеатрів. Подвір’я обладнали сценою — на внутрішній арені ставили спектаклі. Уздовж стін були місця для глядачів, а самі кріпосні актори жили в баштах.

За свою історію «Круглий двір» пережив кілька капітальних ремонтів і перебудов. 1905 року були відремонтовані вежі, із зовнішнього боку стін споруджені цегляні підпори, на вході в будівлю встановлено флюгер. На жаль, тоді ж були засипані підземні ходи, що з’єднують «Круглий двір» із церквою й панським будинком.

Останній ремонт розпочався приблизно 2001 року, тоді будівля перебувала в такому стані, що були навіть пропозиції знести її повністю та побудувати нову. У підсумку все закінчилося більш-менш благополучно, хоча ремонт з невеликими перервами триває й понині.

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply