Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Краса і велич України — в поштових марках

Автор:

|

Травень 28, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України — в поштових марках
Красу Нікітського саду показала Україна на малому аркуші марок

Колекції поштових марок дають нагоду не лише вивчати історію пошти, знайомлять із видатними подіями й особами, а й відкривають красу рідної землі. Редакція тижневика «Міст» вирішила публікувати серію розповідей про красу і велич України на поштових марках, які відтворюють споруди та пам’ятники населених пунктів, мальовничу природу України. Публікації будуть присвячені окремим областям України в алфавітному порядку.

Автономна Республіка Крим
Про Крим випущено чи не найбільше марок. Колекція складається з марок часів СРСР і незалежної України. Перш ніж розповісти про краєвиди півострова на марках, нагадаю про особливу марку «Татари Криму», випущену в етнографічній серії «Народи СРСР» 1933 року. На той час Москва загравала з кримськими татарами, утворила Кримську автономну республіку, дозволила державну татарську мову. Усе закінчилося виселенням татар 1944-го.
Краєвиди Південного берега Криму часто зображували на поштових марках СРСР. У вересні 1938 року в серії з десяти марок «Краєвиди Криму й Кавказу» дев’ять відтворюють Крим. Україна відтворила панораму узбережжя Криму на марці 2013-го.
Особливо приваблював мистців палац «Ластівчине гніздо», розміщений на марках СРСР, України й сучасної Росії — загарбниці півострова. У російсько-турецьку війну 1877-1878 рр. на лікування туди приїхав поранений генерал, для нього й спорудили на скелі дерев’яний будиночок. Свій теперішній вигляд «Ластівчине гніздо» отримало завдяки нафтовому промисловцеві, баронові Штейнгелю. Він придбав на скелі дачну ділянку і вирішив збудувати там романтичний замок, що нагадував середньовічні споруди на берегах Рейну. Вже 1912 року на тісному майданчику Лимен-бурун стояв оригінальний готичний замок 12-метрової висоти. Біля нього на скелі був сад, але через 15 літ землетрус обвалив цю частину у воду. 2004-го палац зобразили на марці України в серії «Європа».
У серії 1938 року вийшли зображення Ялти, Алупки та Гурзуфа. На території сучасної Ялти існувало поселення греків-колоністів Яліта, яке 1475-го підпало під владу Османської імперії, а 1783 року було силоміць приєднане до Російської імперії. Сучасну Ялту заснували 1837-го. 1920 року Ялта стала ареною червоного терору, більшовики стратили у ній близько 5 тис. осіб.
У лютому 1945-го в палаці Лівадія відбулася Ялтинська конференція глав урядів СРСР, США та Великої Британії. Цей палац з’явився на марці 1947 року, в серії «Курорти СРСР». 1960-го в СРСР вийшла марка «Будинок Антона Чехова в Ялті». Двічі Україна випускала конверти з малюнком цього будинку.
До марок із краєвидами Ялти варто віднести серію з чотирьох марок 1962 року до 150-ліття Нікітського ботанічного саду, який 1812-го заснував ботанік Христіан Стевен за 7 км від Ялти. Колекція саду налічує 30 тис. видів, гібридів і сортів рослин практично з усіх країн світу. 2012 року красу Нікітського саду показала Україна на малому аркуші марок.
Алупка також має давню історію як генуезький опорний пункт на чорноморському узбережжі Лупіка. Україна 2012-го на аркуші «Сім чудес України» розмістила марку зі зображенням палацу Михайла Воронцова в Алупці, збудованого у 1828-1848 рр.
Селище Гурзуф відоме зведенням за наказом імператора Юстиніана I «замку Алустон і замку в окрузі Горзувітський». Фортеця, збудована візантійцями в Гурзуфі, існувала до кінця XV ст. твердиня на скелі Дженевез-Кая відігравала суттєву роль на Південному узбережжі Криму як могутній форпост візантійців і хозар. Краєвид Гурзуфа з горою Аю-Даг зображений також на марці 1959-го, а 1985 року вийшла марка до 60-ліття табору «Артек» в околиці Гурзуфа. На марці також є гора Аю-Даг. Табір назвали від назви урочища Артек. 2006-ку «Артек» став єдиним у світі дитячим центром, якому присвоїли статус «Під егідою ЮНЕСКО». На жаль, зараз у таборі господарює Московія.
Окрему сторінку у філателії посідає Севастополь. Крім марок на теми воєнних подій у місті, випустили марки СРСР, на яких зображений маяк у Херсонесі, пам’ятник затопленим кораблям.
Незалежна Україна продовжила «Кримську тему». Випустили марки з краєвидами Севастополя, Балаклави (до 2,500-річчя міста), Федосії (Національна картинна галерея ім. Івана Айвазовського). Палац «Ластівчине гніздо» є на марці 2000-го серії «Україна — реґіони та адміністративні центри». 2008 року випустили малий аркуш «Кримський природний заповідник».
2012-го Україна випустила марку до 1800-річчя античного міста Судак (давня назва — Сурож), а 2003-го — до 2500-річчя міста Євпаторія, яке стародавні греки назвали на честь боспорського царя Мітрідата Євпатора.
Греки володіли також містом Керч і на ознаку цього 2019 року випустили малий аркуш «Греки» в серії «Національні меншини України». Художник Миколай Кочубей зобразив на марці прадавній храм Івана Предтечі, вперше згаданий у хроніках 1334-го.
2009 року побачив світ малий аркуш марок «Масандра» з панорамою леґендарної античної оселі та портретом князя Лева Голіцина, котрий 1894-го заснував виноробне господарство «Масандра».
2013 року в Україні в обіг увійшла марка «Бахчисарай. Ханський палац». До вторгнення Російської імперії це місто було столицею півострова.
Пошта України випускає серію «Краса і велич України», малий аркуш якої 2013-го був присвячений Криму. Також на двох блоках 2009 року показані маяки України, зокрема, кримські у Киз-Аулі, Ялті, Саричу, Тарханкуті, Херсонесі, Павловський.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply