Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

Краса і велич України-9

Автор:

|

Серпень 10, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-9
1100-річчя Переяслава

Тижневик «Міст» представляє чергову публікацію про області України, показані у філателії. Сьогодні ми розповімо про Київську область, а місто Київ буде у наступній розповіді.

Київська область
Київська область розташована в басейні середньої течії Дніпра, більшою частиною на Правобережжі. Утворена 27 лютого 1932 року. В області налічують 25 районів, 26 міст, у т. ч. 13 обласного значення, 30 селищ міського типу, загалом 1 182 населених пункти. Північну частину області займає Чорнобильська зона відчуження.
На території області розташовано багато пам’яток археології, історії, архітектури та містобудування, пам’яток монументального мистецтва. До списку історичних міст України входять Біла Церква, Богуслав, Васильків, Вишгород, Переяслав, Ржищів, Фастів, Яготин.
1993-го одна з перших марок незалежної України була присвячена Київщині. 2002 року Київську область репрезентувала марка-візитівка, на якій зобразили воїна Київської Руси-України на сторожі пшеничних ланів. 30 вересня 2015-го в обіг в серії «Краса і велич України» ввели поштовий блок та поштову марку. Поштовий блок складається з чотирьох марок: «Біноклевидна посудина з села Трипілля; «Парк Київська Русь, село Копачів»; «Свято-Покровська церква, село Пархомівка»; «Картина Катерини Білокур».
Парк «Київська Русь» — відтворення стародавнього Києва (V-XIII ст.) в межах його історичного центру, відомого, як Дитинець Києва або Град Володимира. Відбудували архітектурний образ міста в повному обсязі з урахуванням знань сучасної науки в с. Копачів Обухівського району.
Храм Покрови Пресвятої Богородиці — чинна мурована церква та комплекс споруд у с. Пархомівка Володарського району Київської області. Парафія належить до Православної церкви України. Пархомівка колись належала князям Вишневецьким. До 1771 року тут була церква Покрови, яка завалилася від старості. На її місці 1820-го збудували нову.
Катерина Білокур (1900-1961) — українська художниця, майстриня народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва». Входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України.
Біноклевидна посудина з Трипілля — різновид посуду є особливою формою культової кераміки трипільського населення, який став широко відомим після розкопок на поселеннях біля сіл Трипілля, Верем’я та Щербанівка. Біноклеподібні посудини мають вигляд двох циліндрів із поставленими на них угорі й унизу конічними чи напівсферичними чашами, з наскрізними отворами або без них.
На марці 2015 року показали Кафедральний собор на честь Покрови Божої Матері у Борисполі. За більшовицького режиму у місті, де колись діяло три храми, не залишилось жодного. 1989-го ігумен Софроній (Дмитрук) став настоятелем Борисо-Глібської парафії й розпочав зведення храму на заболоченому пустирі біля шляху. Перше богослужіння у нижньому храмі Собору звершили 1990 року.
Міжнародне летовище «Бориспіль» показане на марці 2013-го. Це основний і найбільший пасажирський міжнародний аеропорт України й її столиці, який обслуговує Київ та інші реґіони України, забезпечуючи майже дві третини авіапасажирських перевезень у країні. Єдиний аеропорт України, який має трансконтинентальний статус.
Цікава й історія цього летовища. Коли зросла потреба у авіаперевезеннях, спробували пристосувати аеропорт в Жулянах, проте завадили обмеження для летовищ у межах міст, тож вирішили будувати новий аеропорт неподалік від аеродрому Військово-повітряних сил у Борисполі. Спершу там було тимчасове базування, спільне з військовими.
У травні 1959 року Рада Міністрів СРСР прийняла постанову про створення на базі військового аеродрому аеропорту Цивільного повітряного флоту «Київ». 1959-го полк стратегічних бомбардувальників Ту-16 перевели до Білої Церкви. Але 11 грудня того року при злеті у бік міста впав Ту-16 під командою майора Михайла Бабкіна. Загинули п’ятеро зі шести членів залоги.
Моя майбутня дружина (тоді — Олександра Добровольська), мала значний авіаметеорологічний досвід праці на Далекому Сході, тож її запросили для організації авіаметеорологічних станцій нових летовищ на її вибір у Борисполі та Черкасах. До Борисполя працівників привозили літаком. У перший рік працювали у польових умовах (шести наметах), а згодом — у тимчасових приміщеннях. Вона вибрала Черкаси і виконала завдання щодо авіаметеостанції. Ми зустрілися там 1959-го.
7 липня 1959 року в Борисполі прийняли перший рейс Московського управління цивільної авіації на літаку Ту-104 за маршрутом Москва-Київ-Москва. За короткий період аеропорт «Бориспіль» вийшов на третє місце за обсягом пасажирських перевезень серед летовищ України (після аеропортів Симферополя та Жулян). На жаль, летовище має і трагічний досвід. 16 вересня 1971-го розбився угорський літак Ту-134 (командир — Шандор Месарош), збудований у Харкові. Загинули 49 осіб. 28 червня 1982 року військові збили літак Як-42, що прямував із Ленінграду. Загинули 132 особи.
2017-го широко відзначали у філателії 85-річчя створення Київської області. 1100-річчя Переяслава дало нагоду до появи марки. Присвячена одному з найдавніших українських міст, уперше згаданому в угоді князя Олега з греками 907 року як одне з трьох найбільших міст Давньоруської держави. З другої половини XI ст. це місто — центр Переяславського князівства, наприкінці XV ст. і впродовж XVI ст. відігравало важливу роль у формуванні українського козацтва. Тут Богдан Хмельницький 1654-го скликав Раду і прийняв рішення про об’єднання територій Війська Запорізького з московським царством. Після Другої світової війни до назви міста Переяслав додали Хмельницький, але Верховна Рада України повернула місту його історичну назву. Тепер це місто на березі Дніпра відоме як місто музеїв, які входять до складу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Збереглися земські марки Переяславського повіту й інших земств Київщини, а також численні тимчасові місцеві випуски (провізорії) безмаркового часу України.
Варто звернути увагу й на марки серій «Український народний одяг» та «Українська вишивка — код нації» саме на Київщині.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply