Новини для українців всього свту

Thursday, May. 13, 2021

Краса і велич України-7

Автор:

|

Липень 18, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-7
Верхній Бердянський маяк серед маяків України

Сьогодні тижневик «Міст» запрошує читачів до Запорізької области у серії наших публікацій «Краса і велич України».

Запорізька область
Коли я мав 16 років, то вирішив пройти у Запоріжжі всю греблю Дніпрогесу (тоді ще побутувала назва Дніпрельстан) й дістатися славетної Хортиці. Про те, як будували греблю, я знав з книги Якова Баша, учасника будівництва, «Гарячі почуття». Греблю подолав лише до половини й зупинився там, де потік води струмував відчиненим шлюзом. Тоді я не міг знати, що саме у цьому місці «специ» НКВС 18 серпня 1941 року заклали вибухівку й в греблі виникла пробоїна, через яку ринула вниз багатометрова хвиля, спричиняючи руйнування та загибель людей, котрі опинились у береговій зоні. Жертви серед червоноармійців і цивільного населення оцінюють до 120 тис. осіб. Проте німецькій армії це ніяк не зашкодило. Через 46 діб після вибуху німецькі будівельні частини відновили зруйновану частину греблі, а влітку 1942-го замість обладнання, виведеного з ладу, запрацювало нове, німецького виробництва.
Будівництво Дніпровської гідроелектростанції (ГЕС) розпочали 1927 року. Внаслідок підйому води після спорудження греблі затопили понад 50 населених пунктів. Обладнання постачала американська компанія Newport News Shipbuilding & Drydock Company. Для СРСР це було великим досягненням, тож не дивно, що греблю зображували на усіх марках про Запоріжжя. Такі марки випустили 1932-го до 15-річчя Жовтневої революції, 1932 року в серії марок «Дирижаблебудування», 1946-го до відбудови Дніпровської ГЕС, 1947 року та 1967-го до річниць УРСР. 1980 року до 60-ліття плану державної електрифікації випустили поштову марку також зі зображенням Дніпрогесу. Отже, у радянській філателії не було нічого запорізького, крім Дніпрогесу.
Інакше в Україні. Першу марку з серії «Реґіони й адміністративні центри України» про Запорізьку область випустили 2003-го.
2016 року ввели в обіг блок марок і конверт «Краса і велич України». На поштових мініатюрах відображена історія Запорізького краю з давніх часів до наших днів, леґендарну Хортицю та візитівку сучасного індустріального Запорізького краю — Дніпровську ГЕС, гвинтокрил українського виробництва Мі-8, який є світовим рекордсменом за кількістю модифікацій. 19 травня 2010-го у Конотопі пройшли льотні випробування гелікоптера з цими двигунами, встановили світовий рекорд. Двигун розроблений українським підприємством «Мотор Січ». Вертоліт Мі-8 також показаний на марці СРСР.
На блоці є безцінний експонат давньої культури України «Кам’яна баба», що стоїть у музеї-заповіднику «Кам’яна могила». Насправді історія Запорізької області дуже багата. Після татаро-монгольської навали 1237-1240 рр. територія краю на 200 літ увійшла до складу Золотої Орди, а потім — до Кримського ханства. Далі ці землі стали одним із центрів формування запорізького козацтва, особливо острів Хортиця. Наприкінці XVIII ст. землі південної України увійшли до складу Російської імперії. Складовою частиною населення стали переселенці: росіяни, німці, болгари, євреї, гагаузи, поляки, серби, греки, албанці.
На мою долю випало чимало зустрічей із цим краєм. У Запоріжжі я був студентом-практикантом, а пізніше лікувався у військовому шпиталі, у Мелітополі на летовищі був механіком стратегічного літака, у с. Веселе чув історію космонавта Григорія Нелюбова, котрий був дублером Юрія Гагаріна. Бував і у приморському Бердянську. Запоріжжя — молоде місто. 1770-го на цьому місці заклали Олександрівську фортецю, неподалік від якої селилися будівельники-селяни, каторжани, персонал обслуги фортеці, відставні солдати. 1806 року поселення, що нараховувало приблизно 2 тис. осіб, отримало статус повітового міста з назвою Олександрівськ. Тепер місто має розвинену металургійну промисловість.
1958-го в СРСР випустили марку на честь заводу «Запоріжсталь». Також 1871 року ввели в обіг автомобільну марку «запорожець». Сучасні краєвиди області є на марках з зображенням Хортиці, Верхнього Бердянського маяка, збудованого 1838-го. Український народний одяг Запоріжжя показали на марці 2006 року. Мосту ім. Преображенського присвятили марку України, випущену 25 серпня 2004-го в блоці з Дарницьким мостом у Києві, Інгульським і Варварівським мостом у Миколаєві. Міст назвали на честь інженера Бориса Преображенського, розробника проєкту.
В Російській імперії випустили марки земської пошти у Бердянську. Бердянську повітову земську пошту відкрили 18 вересня 1867 року. 15 квітня 1872-го введені земські поштові марки. У безмарковий період України в Бердянську діяли тимчасові марки (провізорії).

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply