Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Краса і велич України-5

Автор:

|

Липень 05, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-5
На марці «Житомирська область» зображено пам’ятник Лесі Українці в Новоград-Волинському

Тижневик «Міст» запрошує у подорож засобами філателії на українське Полісся — в Житомирську область.

Житомирська область
Полісся — край лісових озер, задовго до сучасних поліщуків населяли древляни та поляни, котрі займалися землеробством, скотарством і бджільництвом. Пізніше територія краю увійшла до Київського князівства, а після трьох поділів Польщі разом із Київщиною та Поділлям увійшла до складу Російської імперії. Центром Волинської губернії з 1804 року став Житомир.
У листопаді 1921-го, під час Листопадового рейду, теренами краю пролягав шлях Волинської (командувач — Юрій Тютюнник) і Подільської групи (командувачі — Михайло Палій-Сидорянський і Сергій Чорний) Армії Української Народної Республіки.
На марці 2005 року «Житомирська область», крім мальовничого краєвиду Полісся, зображений пам’ятник Лесі Українці в Новоград-Волинському. Леся Українка (Лариса Косач-Квітка) народилася 13 лютого 1871-го в Звягелі (тепер — Новоград-Волинський), а померла 19 липня 1913 року в грузинському селі Сурамі. Тепер ряд джерел вказує на будинок, де вона нібито жила. Я був у Сурамі й особисто переконався, що цього будинку там немає.
Українська письменниця, перекладачка, культурна діячка, в сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок України. Вочевидь, ця історична постать є провідною у розповіді про Полісся, тож часто з’являлася на різних поштових емісіях ряду держав. Лесю Українку та її драму «Лісова пісня» вміщено на марці України 1995 року, на марках СРСР 1956-го і 1971-го, а також на конвертах 1971-го і 1990 року.
Штемпель Києва 1963-го відзначив 50-річчя від смерти Лесі Українки, а штемпелі Києва та Колодяжного 1971-го вшанували 100-річчя народження поетеси. Канада відзначала 50-річчя смерти Лесі Українки поштовим штемпелем міста Ванкувер 1963-го. На поштових випусках СРСР та України є пам’ятники Лесі Українці в Києві та Луцьку. До 150-річчя від дня народження Лесі Українки в Україні випустили поштові марки, конверти та штемпелі.
У філателії вшанували ряд відомих уродженців області. Серед них і Сергій Корольов, головний конструктор космічних ракет в СРСР.
24 листопада 2016 року виповнилося 120 років від дня народження відомого українського композитора, піаніста та педагога Віктора Косенка, котрий провів у Житомирі більшу частину свого життя. У Житомирі народилися Святослав Ріхтер, український радянський піаніст та громадський діяч німецького походження, Володимир
Короленко, російський письменник українсько-польського походження, Олег Ольжич (Олег Кандиба), український поет, політичний діяч, археолог, син відомого українського поета Олександра Олеся.
У серії «Краса і велич України» випустили блок із чотирьох марок. На одній з них — скеля «Голова Чацького», яка дістала назву від імені польського діяча освіти Тадеуша Чацького (1765-1813), фундатора відомого Кременецького ліцею, на базі якого було сформовано університет св. Володимира у Києві та Волинську гімназію у Житомирі (на її базі створили Житомирський державний університет ім. Івана Франка).
На іншій марці — Бердичівський парафіяльний костел св. Варвари, який 1759-го заснувала Варвара Радзивілл. У 1824-1825 рр. юний Фридерик Шопен грав у костелі, а 14 березня 1850-го в ньому взяли шлюб відомий французький письменник-класик Оноре де Бальзак і місцева шляхтянка Евеліна Ганська. 1858 року в храмі охрестили відомого письменника Джозефа Конрада.
Ще одна марка — замок Радомисль, у якому був великий млин, що 2007-го придбала Ольга Богомолець для влаштування музею «Замок Радомисль».
Пошта України зобразила на марці оливково-зелений берил «Апостоли Петро і Павло» вагою понад 6 кг. Це експонат єдиного в Україні Музею коштовного і декоративного каміння селищі Хорошів. Варто згадати про житомирський лабрадорит, який використано в будівлях Володимирського собору в Києві, Преображенського собору в Житомирі, храмів Вознесіння й Ісаакіївського собору в Санкт-Петербурзі, Христа Спасителя
І мавзолею Володимира Леніна в Москві. Його використали на станціях метро в Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, Тбілісі, Баку, будівлі Верховної Ради в Києві.
Свого часу я зустрів в будинку для престарілих у Черкасах Яніну Падеревську — родичку Ігнація Падеревського, яка розповіла, що поклади і розробка цього каменя біля Житомира належали родині Падеревських. Видатний польський піаніст, дириґент, композитор, філантроп, політик, державний діяч Ігнацій Ян Падеревський є на марках Польщі та США. Він народився 1860 року в селі Курилівка Вінницької області. 1890-го придбав у Житомирі для батька будинок, в якому він мешкав разом із другою дружиною Анною з роду Таньковських, а також зі зведеними братами Станіславом, Юзефом і сестрою Марією. На польському цвинтарі в Житомирі поховані його батько та сестра.
На польській марці є всесвітньо відомий англійський письменник Юзеф Теодор Коженьовський, котрий народився в Бердичеві, в родині літератора та польського патріота Аполлона Коженьовського і писав під псевдо Джозеф Конрад. Батька заарештували за активну участь у підготовці повстання та вислали до Вологди. Мати Юзефа померла від туберкульози, батько з сином переїхали спершу до Львова, потім до Кракова, де помер і батько. 17-літній Коженьовський, аби його не рекрутували до російської армії, вирушив до Марселя і став моряком французького торговельного флоту. Життя у морі надихнуло його до письменництва.
2005-го на марках показали український народний одяг Житомирщини. А в СРСР був маркований конверт «Автовокзал у Житомирі».

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply