Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Краса і велич України-4

Автор:

|

Червень 21, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-4
Марка-візитівка Дніпропетровської області

Тижневик «Міст» продовжує серію публікацій про відтворення областей України у філателії. Сьогодні — Дніпропетровська область.

Дніпропетровська область
До Дніпропетровської області філателія не була щедрою, адже в СРСР обласне місто Дніпропетровськ було містом закритим через розміщення в ньому основних виробничих потужностей із випуску радянських космічних і балістичних ракет. Лише 1976 року випустили єдину марку до 200-річчя міста, тепер перейменованого у Дніпро.
Місто є четвертим за чисельністю населення в Україні після Києва, Харкова й Одеси. Його заснували 1776 року у пониззі річки Самари та названо Катеринославом, 1787 року перенесли на теперішнє місце на Дніпрі, поряд із козацькою слободою Половицею. На території сучасного міста на той час вже існувало козацьке поселення Нові Кодаки. З попередньою назвою також були проблеми. У різні часи місто мало назви Новоросійськ, Січеслав (неофіційно), за німців Дніпрослав, з 1926-го Дніпропетровськ, а з 19 травня 2016 року — Дніпро.
У сучасній Україні, як і впродовж своєї попередньої історії, Дніпро залишається одним із її найвизначніших політичних, промислових, фінансових, наукових та культурних центрів. Зараз Верховна Рада України розглядає питання про перейменування й Дніпропетровської області.
Григорій Петровський (1878-1958), на чию честь раніше називали місто, має сумну неславу. Народився на Харківщині, був одним із ініціаторів фізичного терору на окупованих територіях колишньої Російської імперії, а з 1920-го і в Україні. Один із організаторів Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. На щастя, у філателії не відзначений.
6 березня 1918 року уряд УНР провів адміністративно-територіальну реформу, за якою Катеринослав, Катеринославський повіт, частини Верхньодніпровського, Херсонського, Новомосковського та Олександрійського повітів увійшли до землі «Січ». Сама область у творчих і наукових середовищах зажила назви Січеславщина. Область утворили 27 лютого 1932-го.
На двох поштових марках України зображений конструктор ракет Михайло Янгель. Його діда
Лаврентія вислали з Чернігівської губернії за бунтарство на каторгу, а потім і на вічне поселення. Майбутній конструктор народився у Сибіру. На батьківщині його з трьома братами називали «хохлами». За першої нагоди повернувся працювати до Дніпропетровська, де очолив конструкторське бюро ОКБ-586 (з 1966 року — «Південне»).
Створення першої стратегічної ракети дало життя новій науково-конструкторській школі в ракетобудуванні — школі М. Янгеля, у якій створили ряд нових зразків балістичних ракет далекої дії. Маркований конверт на честь М. Янгеля випустили 1991 року в СРСР, і ще дві марки — в незалежній Україні.
2002-го Україна випустила блок з двох поштових марок, на яких розмістили Дніпропетровський академічний театр опери та балету на проспекті Дмитра Яворницького і Донецький академічний державний театр опери та балету ім. Анатолія Солов’яненка. Вперше у Дніпропетровську оперний театр відкрили 1931 року, з початком війни театр евакуювали до Красноярська, де його об’єднали з одеською трупою і після війни вже не відновили. Відродження театру відбулося аж 31 серпня 1973-го.
Сучасний театр збудували за проєктом авторського колективу на чолі з Борисом Жежериним. Визнанням театру стали виступи на сценах Франції, Італії, Китаю та США.
Я вже згадував про проспект Яворницького. Колись він мав назву Катерининський. Облаштування проспекту пов’язують із ім’ям губернатора Андрія Фабра. 1923 року Катерининський проспект перейменували на проспект ім. Карла Маркса, а 2016-го — вже на проспект Дмитра Яворницького. Зображення проспекту є на давній листівці. На честь Дмитра Яворницького (1855-1940), дослідника історії українського козацтва, випустили марку з його портретом.
1996 року «Пошта України» звернулася до історичних храмів і на зчіпці з чотирьох марок показала Троїцький храм у Новомосковську, споруджений у 1772-1781 рр. народним майстром Якимом Погребняком із дерева без жодного залізного цвяха. Ця споруда вважається унікальною перлиною української дерев’яної архітектури.
Краса Троїцького собору надихнула відомого українського письменника Олеся Гончара, котрий зробив його головним образом свого твору «Собор». Конверт із маркою на честь Олеся Гончара випустили 2018-го до 100-річчя письменника. Новомосковськ (давні назви до 1794 року — Самарчик і Новоселиця) — місто обласного підпорядкування на правому березі Самари, лівої притоки Дніпра.
У серії «Краса і велич України» 2013 року пошта Дніпропетровську область не обійшла. Блок зображує ракету Zenit 3SLB, Петриківський розпис, панораму Дніпра й уже згаданий храм у Новомосковську. Панорама міста того ж року є на окремій марці.
Філателістична виставка 2001-го також дала привід до появи марки. За традицією пошта України випускає марки-візитівки областей. Така марка побачила світ 2003 року. На ній — ракета і міст через Дніпро.
2008-го на малому аркуші показали український народний одяг Дніпропетровщини.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply