Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Краса і велич України-3

Автор:

|

Червень 11, 2020

|

Рубрика:

Краса і велич України-3
Шацький національний природний парк

Тижневик «Міст» продовжує серію публікацій про відтворення областей України на поштових марках і конвертах.

Волинська область
У філателії кількох країн Волинь широко представлена завдяки нелегкій і цікавій історії цього краю. В Іпатіївському літописі під 981 роком зазначається, що князь Володимир Великий заклав місто неподалік від давнього городища Волинь й назвав його Володимиром. 988-го князь Володимир Святославович віддав це місто своєму синові Всеволоду в удільне володіння. 1507 року маршалком Волинської землі був Костянтин Острозький. 1704-го проходив Волинь із своїм військом гетьман Іван Мазепа.
Фронти двох світових війн прокотилися через Волинь. У вересні 1920 року Волинь перейшла до Польщі. Волинське воєводство з центром у Луцьку охоплювало територію сучасної Волинської, Рівненської та частину Тернопільської області. 18 вересня 1939-го в Луцьк вступили частини Червоної армії, була утворена Волинська область.
Тепер Волинь — складова частина незалежної України. Області присвячена марка України 2000 року.
На малому аркуші України 2012-го та марці СРСР 1985 року показали замок Любарта або Луцький замок — верхній замок Луцька, один із двох частково збережених замків міста, пам’ятка архітектури й історії національного значення. Один із найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків. Збереглася польська листівка 1920-го з показом замку. Замок 2000 року вмістили на блоці серії «Краса і велич України. Волинська область», який складають чотири марки, на яких зображені пам’ятник Лесі Українки на головній площі міста Луцька; Зимненський Святогорський монастир — пам’ятка архітектури початку ХІ ст., де перебуває Зимненська ікона Богородиці, подарована Володимиром Святославичем; оконські джерела «Волинське диво» з цілющою водою; солом’яний виріб — уособлення народних традицій Волинського краю.
Чудотворний образ постійно зберігають у Зимненському Святогорському Успенському ставропігійному монастирі на Волині. 1914-го монастир ліквідували. Ігуменя Аріадна, забравши Зимненську ікону, виїхала до Житомира. Через багато років стариця-черниця Юліанія попросила настоятельку Корецького жіночого монастиря взяти Зимненську чудотворну ікону до своєї обителі на збереження. Із 1966 року Корецький монастир охороняв таємницю Зимненської ікони, яку впродовж багатьох десятиріч шукали для вилучення в музей. І тільки 1995-го її перенесли хресною ходою в рідну обитель — до Святогорського жіночого монастиря що біля Володимира-Волинського.
2014 року в Україні випустили марку «Залізничний вокзал у Луцьку». Появою залізниці Луцьк завдячує російському імператору Олександрові ІІІ, котрий 1890-го був у цих краях на військових маневрах. Він поцікавився, чи є до Луцька залізниця? Залізниці не було, тож її терміново проклали. Сучасне приміщення двірця відкрили у жовтні 2012 року, а 2013-го проєкт вокзалу посів перше місце у міжнародному конкурсі «Кришталева цеглина» як найкраща громадська споруда, збудована у Польщі, Білорусі й Україні.
Польські митці Болеслав Данейко, Ян Булґак, Генрик Поддембський подорожували Волинню та зробили багато світлин. Деякі з них можна побачити у краєзнавчих музеях Любомля, Володимир-Волинського й у Волинському краєзнавчому музеї (Луцьк), а також в Інституті мистецтва Польської академії наук. Подорож Яна Булґака Волинню у 1937-1939 рр. знайшла відображення у серії з 21 поштової листівки під загальною назвою «Волинь на знімках фотографа Я. Булґака».
З Волинню пов’язані життєписи багатьох зображених у філателії відомих осіб. Серед них — князь Волинсько-Галицької землі, дипломат, полководець Данило Романович Галицький, котрий об’єднав західні території Київської Русі в міцну державу, заклав близько 70 міст, зокрема, Львів, Холм, Дорогичин та інші.
Громадська діячка, одна із засновниць Київського братства Галшка Гулевичівна народилася ймовірно в с. Затурці на Волині. 1615-го відписала свою садибу зі землями Київській братській школі. Останні роки свого провела в Луцьку, де брала активну участь у діяльности місцевого братства, у церкві якого похована, про що свідчить пам’ятна дошка.
У Новограді-Волинському, Луцьку, у с. Колодяжне, що під Ковелем, минули дитячі роки Лесі Українки, зображеної на марках СРСР та України.
Діяч польського національно-визвольного руху Тадеуш Костюшко навчався у 1755-1759 рр. у Любешівській школі п’ярів на Волині. Брав участь у війні за незалежність Північної Америки. 1794-го очолив польське повстання, яке охопило частину української території.
Польський письменник, літературний критик, філософ, фолкльорист, етнограф і художник Юзеф Крашевський 20 років жив на Волині. Волинська тематика — в основі сюжетів багатьох його художніх творів. Дослідження побуту та господарства поліщуків висвітлені в книзі «Спогади Волині, Полісся і Литви».
Український сходознавець, історик, фолкльорист, літературознавець і письменник-перекладач Агатангел Кримський народився у Володимирі-Волинському. З 1918 року — один зі засновників і перших академіків Академії наук України. 1941-го його репресували більшовики.
Всесвітньо відомий композитор і дириґент, основоположник сучасної класичної музики Ігор Стравінський у 1890-1914 рр. щоліта жив і творив в родинному маєтку в Устилузі під Володимиром-Волинським. Тут він працював над 17 творами, зокрема, балетом «Весна священна» й оперою «Соловей».
Українська акторка Наталія Ужвій народилася в Любомлі, вчителювала у селах Волині та Полтавщини. У 1954-1971 рр. очолювала Українське театральне товариство. Зробила значний внесок у розвиток українського театрального мистецтва.
Україна випустила серію стандартних марок зі зображенням гербів окремих міст. У серії вміщено герби Шацька і Локачів на Волині. Природа Волині відтворена 2006-го на малому аркуші «Шацький національний природний парк», того ж року ввели в обіг дві поштові марки з українським народним одягом Волині.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply