Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Краса і велич України-28

Автор:

|

Лютий 18, 2021

|

Рубрика:

Краса і велич України-28
Фрегат «Гетьман Сагайдачний»

Хоча й місто Севастополь й тимчасово окупувала Російська Федерація (РФ), він усе ж залишається українською територією.

Севастополь
Міста Київ і Севастополь мають особливий статус, визначений законами України. Відповідно до Конституції України, у системі адміністративного устрою України міста зі спеціальним статусом є територіальними одиницями вищого рівня. А з 15 квітня 2014-го Севастополь ще й має статус тимчасово окупованої території України. У 2014-2015 рр. запровадили міжнародні санкції за будь-яке визнання Автономної Республіки Крим (АРК) частиною РФ і спроби легалізації незаконної окупації півострова. Триває своєрідне протистояння у філателії обох країн. Україна, природно, випускає марки про частину своєї території, а РФ нахабно друкує свої марки та конверти про АРК.
Пошта СРСР випустила ряд марок про Севастополь. Місто було закритим, тому на марках зображували переважно події Кримської та Другої світової воєн. Відразу ж після «приєднання» Криму до Росії 1783 року на півострів вислали фрегат «Обережний» під командуванням капітана Івана Берсенєва для вибору місця під військовий порт. Оглянувши в квітні 1783-го бухту біля с. Ахтіар, розташовану неподалік від руїн стародавнього Херсонеса Таврійського, Берсенєв рекомендував її як базу для кораблів майбутнього Чорноморського флоту (ЧФ). Під керівництвом лейтенанта Дмитра Сенявіна, майбутнього адмірала, заклали перші чотири кам’яні споруди Севастополя. Засновником міста став контр-адмірал Фома Мекензі. Спершу поселення називалося Ахтіар, поки Катерина II вирішила влаштувати на його місці велику фортецю та назвати її Севастополем. Адмірал Дмитро Сенявін є на марках, як і шлюп на марках Мікронезії, названий на його честь, який здійснив у 1826-1829 рр. кругосвітнє плавання. Початок бурхливого зростання Севастополя нерозривно пов’язане з ім’ям Михайла Лазарєва, головнокомандувача ЧФ.
На марці СРСР зображені герої оборони Севастополя 1854-1855 рр. Афанасій Єлісєєв, Аксеній Рибаков, Петро Кішка, Іван Димченко, Федір Заїка за літографією Ґеорґа-Вільґельма Тімма. Леґендарний матрос Петро Кішка, уродженець с. Ометинці (тепер — Вінницької области), відзначився сміливими, ініціативними діями, хоробрістю і винахідливістю в бою, особливо в розвідці та при захопленні полонених.
З українських рекрутів та ополченців створили десять полків — Азовський, Волинський, Дніпровський, Житомирський, Кременчуцький, Одеський, Подільський, Полтавський, Український і Чернігівський. Українці на той час складали до 70 % особового складу ЧФ. Українське козацьке коріння мав і видатний керівник обороною Севастополя адмірал Павло Нахімов. Його походження пов’язують із Федором Нахімовським, котрий у часи гетьмана Мазепи служив генеральним писарем Війська Запорізького. Адмірали Павло Нахімов, Дмитро Сенявін, Михайло Лазарєв були зображені на марках СРСР.
В СРСР, Україні та РФ були випущені марки з пам’ятником затопленим у Севастополі кораблям, встановленому 1905-го до 50-річчя першої оборони Севастополя, коли були затоплені російські вітрильники, щоб загородити вхід ворожим кораблям на рейд і тим самим урятувати Севастополь. Поперек фарватеру 11 вересня 1854-го затопили сім застарілих кораблів, а 27 серпня 1855 року — і решту флоту. Вогонь берегових батарей і затоплені кораблі зробили Севастопольську бухту недоступною для англо-французького флоту.
Філателію часто використовують в інформаційних і психологічних війнах. Не став тут винятком і російсько-український конфлікт. Марка є уособленням державного суверенітету. В Україні випустили марки, присвячені татарам, корінному народу Криму, до 100-річчя підняття українського прапору на ЧФ у Севастополі. Але, як зауважують знавці, таких марок виходить в Україні надто мало. В РФ таких марок виходить більше, ніж в Україні. До 225-річчя ЧФ Росія випустила блок, є на марці РФ і новий міст до Криму. Навіть на грошах Росії вмістили пам’ятник кораблям, затопленим у Севастополі.
Україна та РФ випустили марки про Херсонеський маяк біля Севастополя. Залізобетонна вежа маяка, висотою 36 м, облицьована білим інкерманським каменем. Маяк збудували 1816-го під керівництвом Леонтія Спафарьева.
Володимирський собор у Херсонесі є на марці України 2013 року. За церковними переказами й історичними свідченнями, хрещення Великого київського князя Володимира Святославича відбулося 988-го саме в Херсонесі. 23 серпня 1861 року урочисто заклали собор на честь рівноапостольного київського князя.
2018-го випустили марку до 100-річчя піднесення прапорів України на кораблях ЧФ. Тоді ж вийшов картмаксим, на якому є фрегат «Гетьман Сагайдачний». Корабель був закладений 5 жовтня 1990-го як сторожовий корабель «Кіров» у Керчі. Спущений на воду 29 березня 1992-го. В червні того ж року уряд України прийняв рішення про добудову корабля для своїх Військово-морських сил, формування яких щойно розпочалося. Кораблю присвоїли ім’я «Гетьман Сагайдачний». Фрегат є на марці України 1998 року.
В СРСР 1982-го вийшла марка з зображенням лінійного корабля «Севастополь». У багатьох колекціях є відбитки поштових штемпелів Севастополя з давніх часів. Є також марки заснованого 1865 року Російського товариства пароплавання та торгівлі, кораблі якого (63 пароплави і 38 барж) перевозили пошту також.
«Укрпошта» та Міністерство закордонних справ України зверталися до Всесвітнього поштового союзу з проханням не визнавати російські марки зі зображенням Севастополя та так званої Республіки Крим. Листи з такими марками не мають доставляти адресатам на території України, але на практиці цю заборону виконують не завжди. Відомо, що колекціонери схильні особливо цінувати різноманітні філателістичні відхилення, тому марки з «російським» Кримом можуть викликати у них зацікавлення. З часом АРК повернеться до України і ці марки стануть історією.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply